Kaip saugiai vairuoti? 10 patarimų, kurie padės sumažinti avarijų riziką

Vien per 2024 m. sausio 1 d. – balandžio 30 d. eismo įvykių skaičius Lietuvoje siekė 680. Eismo įvykiuose žuvo 34 žmonės, o 759 buvo sužeisti. Tai yra labai dideli skaičiai, kurie rodo, jog nemaža dalis vairuotojų nesilaiko saugaus vairavimo praktikos, tokiu būdu sukeldami pavojų tiek sau, tiek ir aplinkiniams eismo dalyviams.

Taigi, kiekvienam vairuotojas, kuris sėda už transporto priemonės vairo, privalo kelyje elgtis atsakingai, apgalvotai ir atidžiai, ne tik laikydamasis kelių eismo taisyklių, tačiau ir šių svarbiausių 10 patarimų.

1. Laikykitės saugaus atstumo

Kiekvienais metais keliuose transporto priemonių skaičius labai sparčiai auga, dėl ko susidaro didesnės transporto priemonių spūstis – ypač piko metu.

Todėl, kai išriedate į kelią, turėtumėte laikytis saugaus atstumo. Kuo daugiau erdvės – tiek iš jūsų automobilio priekio, tiek iš galo – bus vairuojant, tuo mažesnė tikimybė, kad susidursite su kita transporto priemone.

Jei išlaikysite pakankamą atstumą nuo kitų transporto priemonių kelyje, turėsite gerokai daugiau laiko operatyviai sureaguoti į netikėtą įvykį.

2. Nevairuokite išsiblaškę

Išsiblaškymas yra viena iš pagrindinių eismo įvykių priežasčių. Tačiau ne kiekvienas vairuotojas išsiblaškymą supranta vienodai. Atliktų tyrimų duomenimis, pasirodo, kad garsus muzikos klausymas vairuojant neigiamai paveikia mūsų protines ir fizines užduotis – jų atlikimo laikas tampa net iki 20 proc. ilgesnis. Tai reiškia, kad vairuojant nerekomenduojama garsiai klausyti muzikos, net jei jūs esate prie to pratę ir vairuodami jaučiatės smagiau.

Taip pat nereikėtų pamiršti ir apie šiandien labai populiarus palydovinės navigacijos prietaisus – jie yra dažna vairuotojų išsiblaškymo priežastis. Nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad palydovinė navigacija gelbsti vairuotojams, vis dėlto, kai kurie vairuotojai aklai vykdo jiems pateikiamus nurodymus, vietoje to, kad būtų susikoncentravę į kelią ir saugiai vairuotų.

3. Mažiau skubėkite

Kai transporto priemonių keliuose yra tiek daug, net ir skubėdami pasiekti norimą tašką, paprastai negalite to padaryti greičiau. Jei skubėdami viršysite leistiną greitį, tikslo greičiau nepasieksite – tik padidinsite avaringų situacijų riziką ir kartu padidinsite transporto priemonės kuro sąnaudas.

Visada atsižvelkite į kelio ir eismo sąlygas bei būkite ramūs. Jei elgsitės agresyviai ir chaotiškai, galiausiai galite patekti į rimtą eismo įvykį. Važiuokite atsargiai ir ramiai, laikydamiesi kelių eismo taisyklių bei greičio apribojimų. Taip ne tik greičiau pasieksite tikslą, tačiau ir būsite daug saugesni.

4. Žvalgykitės ir stenkitės numatyti

Dalis vairuotojų yra įpratę važiuodami automobiliu žiūrėti tik į priekį, tačiau tai yra didelė klaida, kuri padidina eismo įvykių riziką. Praplėskite savo akiratį – žiūrėkite ne tik į priekį, tačiau ir į šoninius bei galutinio vaizdo veidrodėlius. Toks betarpiškas aplinkos stebėjimas suteiks jums galimybę laiku sureaguoti į įvairius kelyje pasitaikančius įvykius.

Be to, žvelgdami į priekį taip pat turėtumėte stengtis numatyti, kas gali įvykti priešakyje. Tai leis jums aktyviai stebėti toli esančius vairuotojus ir suprasti, kokie gali būti jų tolimesni sprendimai. Nustatyta, kad vidutinis vairuotojas į būsimą įvykį kelyje sureaguoja per 0,7 sekundės, tačiau šis laikas tampa net iki 3 kartų ilgesnis, jei įvykis yra netikėtas arba vairuotojas būna išsiblaškęs.

5. Nepamirškite dviejų sekundžių taisyklės

Ar esate girdėję apie dviejų sekundžių taisyklę? Dauguma atsakytų teigiamai, tačiau paprastai, net ir žinant apie šią taisyklę, jos nėra laikomasi.

Kai eismo sąlygos yra geros, tarp jūsų ir priešais jus esančios transporto priemonės turi būti bent 2 sekundžių atstumas. Tačiau, jei matomumas yra prastesnis, pvz., silpnai lyja, važiuojate naktį arba yra nedidelis rūkas, atstumas turėtų būti dvigubai didesnis – daugiau nei 4 sekundės. Tuo tarpu, jei oro sąlygos itin prastos, pvz., smarki pūga ar ledas, reikėtų laikytis dar dvigubai didesnio atstumo.

6. Nevairuokite pervargę

Nuovargis ir vairavimas yra du tarpusavyje nesuderinami dalykai. Dažna eismo įvykių priežastis yra vairavimas pavargus, todėl stenkitės savo keliones automobiliu planuoti taip, jog nebūtumėte pervargę ir visuomet atraskite laiko pailsėti.

Rekomenduojama nepertraukiamai vairuojant 2 valandas, padaryti ne trumpesnę kaip 15 min. pertrauką, o jei vairavimo metu imate jaustis pavargę, turėtumėte pailsėti dar ilgiau.

Nemanykite, kad pervargę galite įsijungti trankią muziką ir tokiu būdu tapsite žvalesni – tai gali tik dar labiau pabloginti situaciją ir jus išblaškyti.

7. Reguliariai atlikite automobilio techninę apžiūrą

Vienas svarbiausių patarimų, galintis padėti saugiau vairuoti, yra reguliari automobilio techninę apžiūra ir savalaikis atsiradusių techninių gedimų šalinimas. Tai užtikrins, kad išvengsite nelaimingų nutikimų dėl transporto priemonės gedimų.

Prieš leisdamiesi į kiekvieną ilgesnę kelionę būtinai patikrinkite visų skysčių, įskaitant alyvą ir aušinimo skystį, lygį, taip pat padangų protektoriaus gylį ir slėgį, priekinius žibintus ir kitus indikatorius. O jei pastebite, kad staiga užsidegė bet kuri įspėjamoji lemputė, net negalvokite leistis į kelionę, kol atsiradusios problemos nepašalinsite.

Siekiant nepamiršti apie reguliarią savo transporto priemonės techninę priežiūrą, visuomet galima naudotis mobiliąja programėle iš https://www.carone.app, kuri be kita ko gali pagelbėti ir daugybėje kitų situacijų, su kuriomis susiduriate kelyje.

8. Nesinaudokite mobiliuoju telefonu

Lietuvoje draudžiama naudotis mobiliuoju telefonu vairuojant, nebent naudojama laisvų rankų įranga. Jei pažeisite šią taisyklę, net jei vairuojate saugiai, pirmą kartą įkliuvę galite gauti baudą nuo 60 iki 90 eurų. Tačiau jei būsite užfiksuotas mobiliuoju telefonu besinaudojantis antrą kartą, net trims mėnesiams galite prarasti teisę vairuoti transporto priemonę.

Tačiau nei vienas iš šių veiksnių nėra toks svarbus, kaip saugumas kelyje, kurį galite užtikrinti, jei vairuodami nesinaudosite savo telefonu. O jei tai jums atrodo neišvengiama, būtinai įsigykite laisvų rankų įrangą.

9. Nepamirškite stebėti kelio ženklus

Kiekvienas vairuotojas, kuris nori gauti vairuotojo pažymėjimą ir įgyti teisę vairuoti transporto priemonę, privalo susipažinti tiek su kelio ženklinimu, tiek ir su kelio ženklais. Tačiau nemaža dalis vairuotojų vos tik gavę vairuotojo pažymėjimą apie juos pamiršta ir numoja ranka.

Kiekvienas kelio ženklas ir kelio ženklinimas yra naudojamas nebe priežasties. Be jų mūsų keliuose įvyktų daug daugiau eismo įvykių. Todėl būkite atidūs ir atkreipkite dėmesį į kiekvieną ženklą. Be to, nepamirškite, kad kuo daugiau kelio ženklų ir kelio ženklinimo, tuo didesnė pavojaus tikimybė – tai reiškia, kad tokiose vietose yra įvykę daugiausiai avarijų.

10. Pasirūpinkite savo regėjimu

Geriausias sprendimas yra kas dvejus metus pasitikrinti savo regėjimą. Tačiau jei pastebite, kad jūsų regėjimas pablogėjo anksčiau, nedelsdami turėtumėte apsilankyti pas oftalmologą.

Jei oftalmologas nustatys, kad jūsų regėjimas yra prastas ir negalite vairuoti be akinių arba kontaktinių lęšių, jokiu būdu neignoruokite šio reikalavimo. O jei vairuosite saulėtą vasaros dieną, įsitikinkite, kad jūsų naudojami akiniai nuo saulės yra su receptiniais lęšiais.

Saugus vairavimas – kiekvieno vairuotojo pareiga

Kai sėdate už automobilio vairo, saugus vairavimas turėtų būti jūsų prioritetų sąrašo pirmoje vietoje. Nepaisant to, koks yra jūsų kaip vairuotojo stažas, niekada neturėtumėte prarasti savo budrumu ir pernelyg atsipalaiduoti. Atminkite, kad esate atsakingas ne tik už save, tačiau ir už kitus eismo dalyvius bei kartu su jumis važiuojančius keleivius.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių