Kaip valyti auksą, sidabrą ir juvelyrinius dirbinius?

Auksinius, sidabrinius ir brangakmeniais inkrustuotus papuošalus reikia prižiūrėti, atsižvelgiant į jų savybes. Jas žinant, įvairius juvelyrinius dirbinius galima lengvai išvalyti namuose. Kaip papuošalus prižiūrėti, kad jie džiugintų kuo ilgiau?

Aukso savybės ir nešiojimo taisyklės

Grynas auksas visada yra 24 karatų auksas. Jei dirbinys yra mažiau nei 24 karatų, tai reiškia, kad jis sumaišytas su kitais metalais – vadinamaisiais lydiniais – siekiant padidinti jo patvarumą ir kietumą. Tai nebūtinai yra blogai – kuo aktyvesnis jūsų gyvenimo būdas, tuo mažiau gryno aukso norėsite savo papuošaluose. Auksas yra minkštas ir linkęs braižytis metalas, todėl sumaišius jį su lydiniais padidėja jo ilgaamžiškumas. Kokybiškų aukso papuošalų galima rasti Aukso Saloje.    

Grynas auksas netamsėja, tačiau daug papuošalų yra lydiniai. Tokie aksesuarai gali stipriai patamsėti, tad derėtų vengti muilų su nežinomomis sudedamosiomis dalimis. Auksinius papuošalus rekomenduojama nusiimti prieš prausiantis, kad ant jų nesusidarytų plėvelė nuo įvairių kūno prausiklių. Auksą derėtų laikyti veltiniu išklotoje papuošalų dėžutėje, kurioje nesikauptų drėgmė. Itin auksą pažeisti ar pakeisti jo spalvą gali ir chloras, ypač esant aukštai temperatūrai.

Kaip valyti auksinius papuošalus?

Specialiai auksui sukurtas juvelyrinių dirbinių valymo tirpalas yra saugus ir veiksmingas būdas išlaikyti papuošalą puikios būklės. Tačiau neturėdami jokių komercinių produktų, auksą galite lengvai išvalyti namų sąlygomis. Svarbiausia atsiminti, kad auksas yra minkštas metalas, tad svarbu su juo elgtis itin švelniai.

  1. Įlašinkite kelis lašus skysto indų ploviklio į dubenį su drungnu vandeniu ir išmaišykite. Nenaudokite karšto ar verdančio vandens, ypač jei papuošale yra trapių brangakmenių. Negalima naudoti ir šalto vandens, nes tuomet nešvarumai susitrauks ir sukietės.
  2. Paruošę mišinį, pamirkykite auksą tirpale. Leiskite dirbiniams pastovėti vandenyje 15-30 minučių. Jiems mirkstant šiltas vanduo pateks į plyšius ir įtrūkimus, atlaisvindamas sunkiai pasiekiamas nešvarumų sankaupas.
  3. Tuomet nušveiskite papuošalus minkštu dantų šepetėliu – kuo minkštesnis šepetėlis, tuo geriau. Kieti šereliai gali subraižyti aukso paviršių, o jei papuošalai tik paauksuoti, net visiškai pašalinti aukso sluoksnį. Kiekvieną aksesuarą šveiskite atskirai, ypač skirdami dėmesį kampeliams, kuriuose gali būti pasislėpę nešvarumai.
  4. Tada kiekvieną papuošalą nuplaukite šiltu tekančiu vandeniu nestipria srove ir nusausinkite minkštu audiniu. Galiausiai leiskite jiems visiškai išdžiūti ant rankšluosčio.

Kaip išlaikyti sidabrą geros būklės?

Sidabro papuošalus reikia nešioti dažnai. Natūralūs odos aliejai padeda išlaikyti metalo blizgesį. Tačiau sidabrinius papuošalus užsidėkite tik po to, kai jau pasirūpinote makiažu ir kvepalais. Šio metalo dirbinius patariama nusiimti ir atliekant namų ruošos darbus, sportuojant, esant kitai aktyviai fizinei veiklai ar itin karštose vietose. Venkite dėvėti sidabrinius papuošalus baseine – chloras kenkia šiam metalui. Kadangi sidabras nemėgsta vandens, papuošalus reikėtų nusiimti ir maudantis kituose vandens telkiniuose, vonioje ar prieš prausiantis duše.

Patariama vengti laikyti sidabro gaminius esant tiesioginiams saulės spinduliams. Tai gali priversti metalą tamsėti. Sidabro gaminius dera laikyti kuo sandaresniame, net vakuuminiame inde. Vėsi ir tamsi vieta yra idealus sprendimas sidabro dirbiniams. Kadangi sidabras yra minkštas metalas, jį reikėtų saugoti nuo raižymo. Kiekvieną papuošalą laikykite atskirai – taip išvengsite susibraižymų tarpusavyje.

Sidabro valymas namų sąlygomis

Galima įsigyti specialias sidabro valymo priemones, bet valyti sidabrą yra nesudėtinga pačiam namų sąlygomis. Svarbu atsiminti, kad su sidabru reikia elgtis atsargiai – valymą iš pradžių išmėginkite su švelnesnėmis priemonėmis.

Galima sidabrą mirkyti ir šveisti ūkinio muilo tirpale. Tereikia litre vandens ištirpinti 50 g muilo.

Kitas variantas – iškloti puodą folija, sudėti sidabro gaminius bei įpilti sodos ir druskos. Tuomet užpilti karštu vandeniu ir leisti pastovėti 15-20 minučių.

Sidabrą išvalys ir valgomoji soda. Iš vandens ir sodos pagaminta tiršta košele su dantų šepetuku šveiskite gaminį, tuomet nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite.

Sidabro valymui naudojama net dantų pasta – su minkštu dantų šepetuku švelniai valykite aksesuarą, paskui kruopščiai nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite. Negalima naudoti tik balinamosios dantų pastos.

Sumaišykite pusę puodelio citrinos sulčių ir 1 arbatinį šaukštelį alyvuogių aliejaus. Tirpale pamirkykite švarią šluostę ir švelniai nušveiskite sidabrą, tuomet nuplaukite ir nusausinkite.

Kitas neįtikėtinas būdas išvalyti sidabro gaminius – pomidorų pasta. Pomidorų rūgštis lengvai išblizgina sidabrą. Tereikia, kad sidabras praleistų 10 minučių panardintas kečupe.

Sidabro valymas atliekamas ir druska, bet ji rekomenduojama tik įsisenėjusioms dėmėms. Druska gali subraižyti sidabro paviršių, tad prieš tai ją reikėtų praskiesti, o šveisti itin švelniai.

Kaip elgtis su brangakmeniais?

Dėl skirtingų spalvotų brangakmenių savybių patariama paklausti juvelyro apie saugiausią valymo namuose būdą. Daugelis natūralių brangakmenių po išgavimo būna apdoroti ir kitaip patobulinti, o tai gali turi įtakos tam, kaip derėtų valyti papuošalą. Visus juvelyrinius dirbinius reikia valyti atsargiai, tačiau kai kuriuos brangakmenius būtina valyti itin švelniai, kad jie nesuskilinėtų ir nesutrūkinėtų. Itin trapūs yra perlai, smaragdai, opalai ir turkis.

Gera idėja yra skirti vietą namuose, kur galėtumėte padėti žiedus ir kitus papuošalus atlikdami tokius darbus kaip indų plovimas, sodo darbai ar namų valymas. Kai yra tikimybė, kad aksesuaras gali sušlapti ar susitepti, jį geriau nusiimti. Papuošalus reikėtų nusiimti net duše ar tepantis rankas losjonu. Priešingu atveju muilo likučiai ir drėgmė gali įstrigti papuošalų plyšiuose ir sukelti problemų.

Papuošalų su brangakmeniais valymas

Jei reikia greito nušveitimo, kol dar neturite galimybės apsilankyti pas juvelyrą, nenaudokite amoniako ir greitai pamirkykite papuošalą muilo ir vandens mišinyje. Šis metodas saugus beveik visiems spalvotų akmenų aksesuarams. Tam reikės indo, drungno vandens, minkštų šerių dantų šepetėlio ir šiek tiek švelnaus indų ploviklio.

  1. Dubenėlyje sumaišykite lašelį indų ploviklio su trupučiu drungno vandens.
  2. Itin užterštus smulkius papuošalus, kuriuose nėra trapių brangakmenių, kelias minutes pamirkykite mišinyje. Trapių brangakmenių negalima mirkyti ilgiau negu kelias sekundes.
  3. Tada dantų šepetėliu švelniai nušveiskite visus nešvarumus ir likučius. Valydami papuošalą atkreipkite dėmesį į atsilaisvinusius akmenis ar kitus pažeidimus, kuriuos reikia taisyti. Jei brangakmeniai atsipalaidavę, papuošalo nenešiokite, iki kol jis nebus sutvarkytas.
  4. Galiausiai papuošalus nusausinkite ir, prieš padedami atgal į dėžutes, leiskite jiems visiškai išdžiūti ant rankšluosčio.  

Svarbu ir tai, kaip dažnai valomi papuošalai. Daugumą smulkių juvelyrinių dirbinių derėtų valyti tik maždaug kas antrą mėnesį. Jei pastebite, kad aksesuarą reikia valyti dažniau, būtinai naudokite švelnius metodus ir venkite ultragarsinių valiklių ar garintuvų. Pernelyg dažnas ultragarsinių aparatų naudojimas namuose atlaisvina akmenis ir nudildo metalą. Porą kartų per metus patariama papuošalus patikrinti pas juvelyrą, kad įsitikintumėte, jog jie tinkamai išvalyti.

Prižiūrimi juvelyriniai dirbiniai tarnaus kur kas ilgiau. Auksas, sidabras ir brangakmeniai reikalauja skirtingos priežiūros. Tačiau visiems dirbiniams galioja taisyklė, jog su papuošalais reikia elgtis švelniai ir atsargiai.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių