Karvių mažėja smulkiuosiuose ūkiuose

Kiekviename „Bangos“ laikraščio numeryje galima rasti skelbimų apie parduodamas melžiamas karves. Smulkieji ūkininkai nebeišgyvena už pieną gaudami grašius, todėl atsisako piendavių. Kai kas pateikė paraiškas paramai už savanorišką pieno gamybos mažinimą. Tačiau stambesni ūkininkai turi vilčių išlikti.

Absurdiškos kainos

„Skelbimų yra apie parduodamas karves, bet kas pirks, kai tiek temoka už pieną, – karčiai ištarė Endriejavo seniūnijos žemės ūkio specialistė Ilma Grikšienė. Smulkieji ūkininkai už kilogramą gauna 10 euro centų.“

Endriejavo pieno supirkimo punkte „Žemaitijos pienui“ parduoda 22 seniūnijoje gyvenantys smulkieji ūkininkai. Specialistės manymu, jiems neįmanoma išgyventi iš žemės ūkio.

Neseniai I. Grikšienė mėsos perdirbėjams pardavė dvi melžiamas karves, už kurias gavo 400 eurų. Prieš 4 metus už vieną mokėjusi 3 000 litų, o dabar gavo 177 eurus. „Už pieninės veislės veršelį, kurį mėnesį girdai pienu, gauni apie 40 eurų“, – nusivylusi kalbėjo žemės ūkio specialistė.

Paežerio kaime gyvenanti I. Grikšienė dar laiko 3 melžiamas karves. „Dėl savęs, iš įpročio. Kvaila esu, kad laikau“, – ironizavo pašnekovė. Ir pridūrė, kad mažėja karvių laikytojų. Pasak jos, Endriejave tik 15 gyventojų laiko.

I. Grikšienė nusivylusi tarstelėjo, jog Europos Sąjungos politika – smukdyti žemės ūkį. „Juk dabar mokės išmoką tiems, kurie sumažins pieno gamybą. Anksčiau juk mokėjo ūkininkams, pasitraukusiems iš aktyvios žemės ūkio veiklos“, – prisiminė ji.

Atsisakyti sunku

Vainotiškės kaime, Veiviržėnų seniūnijoje, pieno ūkį plėtojantis Mindaugas Žąsytis kasdien parduoda daugiau nei toną pieno. Paskutiniaisiais mėnesiais supirkėjai pora centų padidino – po 18 euro centų už kilogramą moka.

„Palyginti su ankstesniais metais, kai mokėjo padoriai, mūsų pajamos sumažėjo per pusę, nors pieno parduodame daugiau“, – apgailestavo ūkininkas.

Jo ūkyje – 70 melžiamų karvių. Neprarasdamas vilties, jog pakils pieno supirkimo kaina, ūkininkas pasirašė sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra gauti europinę paramą ūkio modernizavimui. „Rekonstruosime karvidę – karves laikysime palaidas, – pasakojo M. Žąsytis. – Projektą reikės įgyvendinti kitais metais, bet dar svarstome, ar verta? Jeigu ir toliau tiek mokės už pieną… Kiek galima išgyventi dirbant nuostolingai, kai pieno supirkimo kaina nepadengia jo savikainos.“

Visgi ūkininkas prisipažino, kad nenorėtų likviduoti pieno ūkio ir rinktis kitą verslo kryptį. Juk tai kurta visą gyvenimą…

Parama už nepatiektą pieną

Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus laikinai einančios vedėjos pareigas Genovaitės Valauskienės teigimu, ūkininkai buvo susidomėję parama už pieno kiekio, parduodamo supirkimo įmonėms, mažinimą šių metų paskutinįjį ketvirtį. Gauta 13 paraiškų, kurias pateikė smulkieji ūkininkai: iš Judrėnų seniūnijos – 2, Vėžaičių – 5, Endriejavo – 2, Veiviržėnų – 1, Kretingalės – 3.

Iki spalio 12 d. seniūnijose priimamos paraiškos kitam ket­virčiui.

„Tiems, kurie sumažino pieno gamybą – mažiau pardavė supirkėjams nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, bus mokama po 140 eurų už toną. Tai galima padaryti mažinant karvių skaičių arba sušeriant pieną gyvuliams, – kalbėjo G. Valauskienė. – Bet suskaičiuota, kad ši vienkartinė išmoka ūkininkų negelbsti.“

Pasak Žemės ūkio rūmų vicepirmininko Broniaus Markausko, Europos Sąjunga neverčia mažinti pieno gamybos, bet ji tikisi, kad Baltijos šalių ūkininkai, nepatenkinti menkomis supirkimo kainomis, pasinaudos šia parama. „Tai pačių ūkininkų apsisprendimas. Būtų blogai, kad stambesnieji rajono pieno gamintojai susigundytų. Tačiau galėtų nedaugelis, nes yra pasinaudoję europine parama ir įsipareigoję nemažinti pieno gamybos“, – teigė pašnekovas.

B. Markauskas kalbėjo, jog ūkininkai laukia, kad supirkėjai padidintų pieno kainą. Jo teigimu, per porą mėnesių šiek tiek padidino, bet ne tiek, kad pienininkystė būtų pelninga. „Šalies ūkininkai dirba nuostolingai. Dabar bus išmokėta subsidija – 13 mln. Eur, iš nacionalinio biudžeto irgi skirta 13 mln. Eur. Išmokas turėtų išmokėti per mėnesį. Betgi šiemet pieno gamintojai patyrė 90 mln. Eur nuostolių, o kompensacija – tik 26 mln. Eur. Visgi tai padės ūkininkams mažinti skolas ir laukti tiesioginių išmokų“, – kalbėjo vicepirmininkas.


  • Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiemet rugsėjo 1 d. Klaipėdos rajone buvo 4 592 karvės, kurias laikė 785 laikytojai. Pernai tuo pačiu laikotarpiu 887 laikytojai turėjo 4 707 karves.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių