Keturių vandenų krašte sumažės vandenų

Arti Klaipėdos plytintis 35,6 ha Laukžemių (Eketės) tvenkinys yra mėgstama poilsio vieta, tačiau kartu ir grėsmę dėl potvynio keliantis apleistas hidrotechninis įrenginys. Gyventojai jau seniai mušė pavojaus varpais. Ir pagaliau jų balsas išgirstas – ateinantį pirmadienį Savivaldybėje bus atplėšiami vokai dėl rangovo parinkimo atlikti Laukžemių tvenkinio rekonstrukcijos darbus, kurių bendra vertė – 360 tūkst. eurų.

Susirūpino potvynio grėsme

Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos pareigas einanti Genovaitė Valauskienė papasakojo, kad dirbtinis Laukžemių tvenkinys Gvildžių kaime buvo įrengtas dar 1974 metais, užtvenkus Eketės upelį. Manoma, kad pavadinimas kilo iš netoliese buvusio Laukžemių kaimo. Iš šio tvenkinio, įrengus laistymo sistemą, buvo drėkinami anuometinio Tauralaukio daržininkystės ūkio laukai.

„Nuo to laiko tvenkinio hidrotechniniai įrenginiai nėra remontuoti, sienos įtrūkusios, užtvankos sklendės neveikia, todėl neįmanoma reguliuoti vandens lygio. Tad kilus staigiam potvyniui, vandeniu būtų užlietas didelis plotas iki pat Klaipėdos. Didesnės liūtys, vėjai, šalčiai, ir galime sulaukti potvynio“, – sakė G. Valauskienė. Pasak jos, tvenkinio rekonstrukcijos darbus pagal projektą numatoma baigti iki 2018 m. gruodžio 31 d., tačiau tikimasi apsisukti greičiau.

„Planuojame tvenkinio vandenį išleisti šiais metais, o remonto darbus atlikti kitais, po to leisti tvenkiniui vėl užsipildyti vandeniu. Bus atliekamas ne tik remontas, bet ir tvenkinio įžuvinimas. Prieš remontą žuvys bus išgaudytos ir perkeltos į kitus rajono tvenkinius“, – sakė G. Valauskienė.

Norinčiųjų remontuoti daug

G. Valauskienės teigimu, tvenkinio rekonstrukcija bus atliekama už rajono biudžeto pinigus. Europos Sąjungos paramos fondais pasinaudoti nepavyko, nes Laukžemių tvenkinys yra Savivaldybės turtas, kuris, beje, iš nesitvarkiusių savininkų prieš kurį laiką buvo perimtas už vieną litą.

„Šiuo metu laukiame iš Aplinkos ministerijos rašto, kokiu laiku patogiausia bus išleisti vandenį, kokiais etapais, kad nebūtų pakenkta žuvų neršimui ir panašiai“, – sakė G. Valauskienė.

Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Deividas Marcinkevičius patikslino, jog greičiausiai tvenkinys bus pradėtas tvarkyti jau liepos mėnesį, žinoma, jei nesusitrukdys rangovų parinkimo procedūra. „Konkursas dėl įvairių rangovų reikalavimų jau vieną kartą buvo atidėtas. Šiuo metu yra pareiškę norą dalyvauti konkurse 20 įmonių. Tvenkinio rekonstrukcija buvo numatyta Savivaldybės strateginiame plane, ji apima tvenkinio vandens nuleidimo, sutvarkymo, atstatymo, techninės priežiūros ir įžuvinimo darbus“, – sakė D. Marcinkevičius. Pasak specialisto, iš Laukžemių tvenkinio etapais į Danės upę teks išpumpuoti apie 1,3 mln. kub. m vandens.

Baiminasi dėl žalos gamtai

Netoli tvenkinio gyvenantys žmonės baiminasi, kad jo rekonstrukcija neužsitęstų per ilgai ir nebūtų padaryta esą neatitaisoma žala gamtai. Eketės sodininkų bendrijos pirmininkas Petras Kazarauskas sakė, jog dar rudenį dėl tvenkinio raštu kreipėsi į Savivaldybę. „Jei bus viskas greitai atlikta, tada viskas gerai. Tačiau jei užsitęs, bus žala ir gamtai, ir žmonėms. Mums potvynis negresia, 250 sklypų mūsų bendrija įsikūrusi ant kalniuko. Suprantame mūsų kaimynų nerimą dėl staigaus užpylimo, tvenkinį tvarkyti reikia, tačiau saugokime ir gamtą. Vasarą mūsų soduose būna iki 1000 žmonių, žmonės mėgsta čia ilsėtis, maudytis, žvejoti. Čia graži gamta, daug paukščių, gyvena bebrai, ūdros“, – sakė P. Kazarauskas.

Taip pat aplinkiniai gyventojai baiminasi, kad brakonieriai slūgstant vandeniui esą lengvai išgaudys visas žuvis, o vietoj vandens ežeriuko dugne likus dumblui, atsiras smarvė, padaugės įvairių vabzdžių, mašalų.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos agentūros vedėjas Arvydas Vaitkus nemano, kad vykstant tvenkinio įrangos remonto darbams gamtai bus padaryta žala. „Juk tai nebus tvenkinio nusausinimas, bus atlikti remonto darbai, ir viskas grįš į savo vietas. Didesnis pavojus žmonėms ir gamtai yra toks netvarkomas tvenkinys su sulūžusiais įrenginiais. Aišku, grožio nebus, kai atsivers ežeriuko krantinės, gal ir kvapai bus nekokie. Svarbu, kad visi darbai būtų atlikti laiku ir neužsitęstų vandens grąžinimas į tvenkinį“, – sakė A. Vaitkus. Jo nuomone, baimintis brakonierių irgi nereikėtų, tvenkinio rekonstrukcijos procesas bus aplinkosaugininkų akiratyje.

Tvarkys ir piliakalnį

Savivaldybės iniciatyva sutvarkyti Laukžemių tvenkinį neatsidžiaugia „Pakrantės“ sodininkų bendrijos Purmalių kaime pirmininkas Egidijus Vaišvila. „Labai džiaugiamės, kad prasidės rekonstrukcija, nes visą laiką bijojome potvynio. Mūsų namų net draudimo bendrovės nedrausdavo. Kas yra potvynis, jau mūsų žmonės yra patyrę 2005 ir 2007 metais, kai užpylė staigiai pakilęs Danės vanduo. Labai daug nuostolių patirta. Po to buvo įrengti pylimai. Tačiau nuo Laukžemių tvenkinio mūsų nesaugo niekas. Aš pats daug valdžios slenksčių numyniau, daug važiavo čia komisijų, kol pagaliau bus imtasi darbų užtikrinti žmonių saugumą“, – sakė E. Vaišvila.

Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė tikisi, kad, sutvarkius vienintelį seniūnijos vandens telkinį, bus skirta lėšų ir jo prieigoms bei žmonių poilsio sąlygoms pagerinti. „Labai norėtume sutvarkyti kuo greičiau ir Eketės piliakalnį, šiuo metu jis laukia eilėje po Gargždų ir Skomantų piliakalnio. Nuo Eketės piliakalnio atsiveria labai gražus vaizdas, planuojame čia įvairius renginius. Žmonės arti tvenkinio yra įsigiję daug sklypų, planuoja statybas, tad visi yra suinteresuoti šios gražios vietos išsaugojimu ir pritaikymu poilsiui, turizmui“, – sakė L. Kuprienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content