KLAIPĖDOS R. JAUNIMAS KVIEČIAMAS SUSIPAŽINTI SU EMOCINE SVEIKATA

Emocinė sveikata – opi, jautri ir vis dar itin stigmatizuota tema daugelyje Lietuvos bendruomenių. Projektas „Paslėptos emocijos“, kurį organizuoja Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras, siekia keisti šią situaciją ir savo kilnią misiją pradeda nuo Klaipėdos rajono jaunimo. Organizuojamos diskusijos bei apie emocinę sveikatą edukuojančių animacinių filmukų analizė padės geriau suprasti emocijas, apie jas kalbėti ir prireikus, ieškoti pagalbos. Renginius ves geštalto psichoterapijos praktikas Darius Docius ir psichologė Olga Ivanec.

Projekto „Paslėptos emocijos“ vadovė Fausta Tavoraitė teigia, kad idėja imtis tokio projekto kilo pastebėjus, kad daugelis vyrų, kurie kreipiasi į Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centrą ar emocinės paramos liniją „Nelik vienas“, susiduria su sunkumais, kurių šaknys pradėjo formuotis dar jaunystėje. „Vienatvė, psichologinis smurtas, toksiški santykiai ar tėvo nebuvimas gyvenime – tai temos, aktualios tiek jaunimui, tiek suaugusiesiems, tačiau jos dažnai lieka nutylėtos dėl baimės būti nesuprastiems ar atstumtiems. Mūsų tikslas – sukurti saugią erdvę, kurioje jaunimas galėtų atvirai pasidalinti savo patirtimis, gauti palaikymą bei profesionalių specialistų įžvalgų. Norime inicijuoti diskusiją, kuri ne tik padėtų geriau suprasti savo emocijas, bet ir suteiktų įrankius joms valdyti bei stiprinti emocinę gerovę nuo pat jaunų dienų.“ – pasakojo F. Tavoraitė.

Renginiai jaunimui vyks spalio 15 ir 17 d., 16.00 – 18.00 val., Gargždų atvirame jaunimo centre, Kvietinių g. 30. Renginys socialiniame tinkle „Facebook“: „Slaptos temos su jaunimu“. Organizatoriai kreipiasi į moksleivių tėvus ir su jaunimu dirbančių organizacijų atstovus ragindami kviesti ir skatinti jaunimą dalyvauti tokiuose renginiuose kaip šis ir taip judėti link teigiamų pokyčių Lietuvos visuomenės emocinėje sveikatoje.

Kaip pasakoja diskusijose dalyvausianti psichologė Olga Ivanec, šiuolaikinis jaunimas susiduria su įvairiomis emocinėmis sveikatos problemomis, kurios gali būti aplinkiniams nepastebimos, vis dėlto itin reikšmingos kasdieniame gyvenime. Dėl sparčiai besikeičiančio pasaulio ir augančių socialinių rūpesčių, dažniausiai patiriami nerimo sutrikimai, depresija, socialinė fobija ir savęs nuvertinimas. „Be to, pastebima auganti problema su priklausomybėmis, ypač nuo technologijų ir socialinių tinklų, kas taip pat neigiamai veikia jaunuolių emocinę sveikatą. Taip pat tenka konsultuoti jaunuolius, kurie susiduriame su valgymo sutrikimais, kurie dažnai yra susiję su savęs nuvertinimu ir visuomenės spaudimu atitikti tam tikrus grožio standartus.“ – pridūrė diskusijose su jaunimu bendrausianti psichologė O. Ivanec.

Pagrindinis projekto uždavinys – emocinės sveikatos raštingumo auginimas. Kaip teigia projekto organizatoriai, dėl dėmesio stokos šiai temai, Lietuvos moksleiviai turi žinių ir įgūdžių spragas, kurios trukdo jaunuoliams efektyviai valdyti savo emocijas, stresą ar impulsus, pažinti psichikos sveikatos sutrikimus ir jų simptomus, gebėti aiškiai išreikšti savo jausmus ir poreikius ar tinkamai palaikyti draugus ir artimuosius, kurie susiduria su emociniais sunkumais. Taip pat, jiems trūksta žinių, kur kreiptis pagalbos arba susiduriama su klaidingais įsitikinimais apie psichologinę pagalbą. „Spragos yra kritinės, nes jos ne tik trukdo jaunuoliams efektyviai tvarkytis su kasdieniais iššūkiais, bet ir didina riziką vystytis rimtesniems psichikos sveikatos sutrikimams ateityje.“ – komentavo psichoterapeutas Darius Docius.

Psichologė Olga Ivanec nurodo, kad gebėjimas atvirai kalbėti apie emocijas yra nepaprastai svarbus įgūdis, kurio praktikavimas gali prisidėti prie bendro gyvenimo kokybės augimo. „Skatinant jaunimą atvirai kalbėti apie emocijas, mes ne tik gerinami jų dabartinę psichologinę būklę, bet ir suteikiame jiems įrankius, kurie bus naudingi visą gyvenimą, formuojant sveikus santykius, įveikiant iššūkius ir siekiant asmeninio bei profesinio tobulėjimo.“ – įžvalgomis dalinosi O. Ivanec.

Tokie renginiai kaip „Paslėptos emocijos“, atlieka esminį vaidmenį mažinant stigmą ir padedant jaunuoliams atsiverti kalbant apie savo emocijas. Darius Docius pastebi, kad po tokių susibūrimu žmonėms lyg atsiveria „emocijų durys“, kurios anksčiau buvo uždaros. „Įsivaizduok, ateini ir matai, kad visi kalba apie jausmus taip pat laisvai, kaip apie orą. Staiga supranti – Vau, ne aš vienas toks!’“ – sakė D. Docius, pabrėždamas, kad jaunuoliai per tokias diskusijas ne tik įgauna drąsos, bet ir plečia emocijų žodyną. Be to, jis pastebi, kad tokie renginiai dažnai padeda pašalinti baimę ir gėdą ieškant pagalbos: „Kai matai, kaip kiti atvirai dalijasi savo istorijomis apie terapiją, staiga tai tampa beveik „kieta“. Tai padeda jaunuoliams suprasti, kad kreiptis pagalbos yra natūralus ir sveikas sprendimas.“ – sakė psichoterapeutas D. Docius.

Paklaustas, ką mano apie žmones manančius, jog emocinė sveikata nėra prioritetas ar kad jie neturi emocinių problemų, D. Docius atsakė: „Sakyti, kad emocinė sveikata nėra prioritetas, yra tas pats, kas bandyti vairuoti mašiną be vairo. Gal kurį laiką ir pavyks, bet anksčiau ar vėliau atsitrenki į medį.“.

Renginių „Paslėptos emocijos“ metu bus pristatyta galimybė jaunimui savanoriauti Klaipėdos pagalbos vyrams centre ir „Nelik vienas“ emocinėje linijoje, kviečiant tapti „gerovės ambasadoriais“. Pasak psichologės Olgos Ivanec, savanorystė yra „reikšmingas asmeninio augimo ir emocinės sveikatos stiprinimo įrankis“. Ji padeda jaunuoliams išeiti iš komforto zonos, ugdyti emocinį intelektą, didinti pasitikėjimą savimi ir gerinti problemų sprendimo įgūdžius. Savanoriška veikla ne tik leidžia jauniems žmonėms prisidėti prie kitų gerovės, bet ir padeda sumažinti stresą, stiprina priklausymo bendruomenei jausmą bei gerina jų asmeninę emocinę sveikatą.

Projekto vadovė Fausta Tavoraitė akcentuoja, kad dalyvavimas renginyje gali tapti pirmu žingsniu į gilesnį savęs supratimą ir emocinę gerovę. „Net jei dvejoji, ar verta ateiti, – niekada nežinai, kokį teigiamą pokytį gali atnešti nuoširdi ir atvira diskusija. Kuo anksčiau pradėsi rūpintis savo emocine sveikata, tuo lengviau susidoroti su ateities iššūkiais.“ – atvykti į renginį ragino F. Tavoraitė.

Projekto „Paslėptos emocijos“ partneriai: „Drąsi kūryba“, Gargždų atviras jaunimo centras, Gargždų socialinių paslaugų centras, „Explainers.lt“. Projektas finansuojamas Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo politikos plėtros programos ir Europos sąjungos lėšomis.


VšĮ „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras“ savo veiklą pradėjo nuo emocinės paramos linijos vyrams „Nelik vienas“, kuri veikia nuo 2019 m. Vien per 2023 metus, pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ savanoriai atsiliepė į 6325 skambučius ir suteikė emocinę paramą, centro psichosocialinėmis paslaugomis pasinaudojo 25 Klaipėdoje gyvenantys vyrai, o emocinę paramą telefonu, internetiniais pokalbiais, el. laiškais bei antrinę – psichologinę ar teisinę pagalbą gavo 633 asmenys iš visos Lietuvos.

Pranešimas spaudai

Vienatvės jausmas. Ar jis daro mums žalą? – YouTube

Tėvo nebuvimo vaiko gyvenime žala (youtube.com)

KAPVC Psichologinis smurtas Explainers logo (youtube.com)

Toksiški santykiai su tėvais. Ar įmanoma išsivaduoti neprarandant ryšio? (youtube.com)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių