Klaipėdos rajono savivaldybėje – ne tik pagalba verslui

Klaipėdos rajone daugėja verslus steigiančių asmenų. 2018 m. sausio 1 d. duomenimis, rajone veikia 1786 ūkio subjektai. Tai rodo, kad yra norinčiųjų kurti verslus bei juos vystyti. Tačiau susiduriama su problema, kad asmenys nežino, kaip elgtis iškilus tam tikroms kliūtims arba kaip bendradarbiauti su Savivaldybe.

Nepakankamas bendradarbiavimas

Pradedantiesiems verslą atrodo sunku jį įkurti, todėl pagalba jiems labai praverstų. Daug dokumentų yra tvarkoma Klaipėdos rajono savivaldybėje, todėl svarbus verslo ir Savivaldybės bendradarbiavimas. Ar jis yra pakankamas? „Bendradarbiauti su Savivaldybe vis dar sudėtinga. Atrodo, kad kai kurie darbuotojai nėra suinteresuoti man padėti“, – savo patirtimi dalijosi Gargžduose planuojanti atidaryti kavinę Asta Marcinkeviča.

Problemą būsima verslininkė įžvelgia ir kitur. „Pastebėjau, Savivaldybės darbuotojai kartais tarpusavyje nekontaktuoja, todėl tenka labai daug laiko sugaišti, kai nuolat esu nukreipiama iš vieno skyriaus į kitą“, – teigė A. Marcinkeviča.

Moteris pripažįsta, kad yra patenkinta Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausiojo specialisto Manto Virbausko darbu. „Iš jo sulaukiu daug pagalbos, jis pateikia nemažai informacijos ir net pats paskambina paklausti, kaip man sekasi kurti verslą“, – pasakojo A. Marcinkeviča.

Dažnai nežino, kad gali padėti

Siekiant pagerinti bendradarbiavimą tarp Klaipėdos rajono savivaldybės ir verslo prieš pusantrų metų buvo įsteigta net nauja pareigybė. Įvairiais su verslu susijusiais klausimais konsultuojantis Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas M. Virbauskas sako, kad susipažįstąs su verslo atstovais, išklausantis, kokios pagalbos reikėtų iš Savivaldybės, ir stengiasi pagal galimybes padėti. „Matau, kad reikia dar daug dirbti, norint sukurti rišlų bendradarbiavimą, tačiau po truputį matomas įdėto darbo rezultatas“, – įsitikinęs M. Virbauskas.

Verslo atstovai gali tiesiogiai kreiptis į vyriausiąjį specialistą, o jis prireikus nukreipia į tam tikras institucijas, pateikia būtiniausią informaciją ar netgi pasidalija asmenine patirtimi. „Daugiausia konsultuojasi pradedantieji, dažnai klausia apie patalpų nuomą, dokumentų tvarkymą, kreipiasi dėl nekilnojamojo turto, verslo finansavimo ar žemės sklypo klausimų. Dažnai verslininkai nežino, kad Savivaldybėje yra toks asmuo, galintis jiems padėti“, – teigė M. Virbauskas.

Dalijasi asmenine patirtimi

M. Virbauskas pats buvo sukūręs smulkųjį verslą, kuris gyvavo penkerius metus, bet dėl laiko trūkumo vyras nebeturėjo galimybių jo plėsti. „Turiu asmeninės patirties versle, kurią panaudoju ir savo darbe. Dažnai pakonsultuoju ir kitais verslo kūrimo klausimais, nes pats tai esu patyręs“, – pasakojo M. Virbauskas. Jis žinantis, kaip sunku surasti sau priimtiną veiklos sritį, kurią būtų galima išlaikyti ir vystyti.

M. Virbauskas turėjo kepyk­lėlę, kurioje kepdavo senovinę duoną. „Viską žinau apie kepyklėlės steigimą, veiklą, higienos reikalavimus“, – teigė M. Virbauskas. Vyras nedrąsiai pasvajojo apie galimybę ateityje kitus mokyti kepti senovinę, autentišką duoną.

„Kartais žmonės turi gerą verslo idėją, tačiau nežino, kaip ją konkrečiai išvystyti, todėl tenka patarti, ką daryti tokiu atveju“, – sakė M. Virbauskas. Taip pat pradedantieji dažnai galvoja, kad verslo steigimas yra sunkiausia dalis, tačiau tai netiesa. „Verslą sukurti nėra sunku, tačiau jį išlaikyti reikia labai daug pastangų“, – teigė vyriausiasis specialistas.

Lengvatos verslui

Klaipėdos rajono savivaldybė nepaisant valstybės mastu skiriamų lengvatų verslui, svarsto apie geresnių sąlygų kurtis rajone verslui sudarymą.

M. Virbausko teigimu, į Klaipėdos rajoną stengiamasi pritraukti kuo daugiau sėkmingo verslo atstovų, konsultantų ne tik iš Lietuvos, bet ir Europos, kurie dalijasi savo patirtimi su vietos žmonėmis. Pavyzdžiui, jau tradiciniu tampančiame Verslo ir savivaldos forume. Tikslas racionalus – mokyti vietinius verslininkus naujovių, suteikti daugiau informacijos apie eksporto galimybes, supažindinti su inovatyviais verslo sumanymais bei jų įgyvendinimo būdais.

Klaipėdos rajono savivaldybėje įgyvendinama Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros programa, kurios tikslas – skatinti gyventojų verslumą, taip prisidedant prie nedarbo mažinimo Klaipėdos rajone bei rajono investicinio patrauklumo didinimo. Savivaldybė taip pat skiria mokestines lengvatas: leidimams viešose vietose prekiauti ar teikti paslaugas, renginio organizavimui, išorinės reklamos įrengimui, verslo liudijimo įsigijimui, nekilnojamojo turto mokesčiui. Taip pat šiuo metu svarstoma ir daugiau būdų, kurie pritrauktų verslą kurtis Klaipėdos rajone.

„Norėtųsi, kad įmonės Klaipėdos rajone jaustų Savivaldybės palaikymą, būtų užtikrintos savo stabilumu ir norėtų čia kurtis. Matau, kad galime tai padaryti bendromis pastangomis, ir kad mūsų Savivaldybė yra labai tinkama verslo kūrimui“, – teigė M. Virbauskas.

Edita STARKOVAITĖ

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių