Kontroliuojamų karvių rajone daugėja

V. Stasiulis: „Gyvulių produktyvumą kontroliuoja ir stambūs, ir smulkieji ūkininkai.Nuo gegužės mėnesio Gyvulių produktyvumo kontrolės Klaipėdos skyriui vadovauja Virginijus Stasiulis. Iš Šilutės skyriaus perkeltą specialistą nustebino, jog čia tik trečdalis kontroliuojamų karvių skaičiaus, palyginti su Šilutės rajonu. Tačiau kas mėnesį daugėja jų, ūkininkai šiuolaikiški, besidomintys naujomis technologijomis. Šis sunkmetis, kai pieno supirkimo kaina žemesnė už savikainą, išbando jų atsparumą negandoms.

Nuo jaunumės savo gyvenimą susiejęs su žemės ūkiu, V. Stasiulis baigė tuometę Veterinarijos akademiją, kurioje įgijo gyvulininkystės technologo specialybę. Padirbėjęs zootechniku bei kitose pareigose Šilutės rajone, ūkiams iširus įsidarbino gyvulių produktyvumo kontrolės specialistu. Jo manymu, gyvulininkystės technologo specialybė perspektyvi.

Iš Šilutės į darbą Gargžduose važinėjančiam V. Stasiuliui tenka lankytis ir Kretingos rajone, nes Klaipėdos skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje – ir šis rajonas. „Šilutės rajone buvo apie 10 tūkst. kontroliuojamų karvių, bet tik 43 proc. visų laikomų karvių. Klaipėdos rajone bei Kretingos rajone – 5 594 kontroliuojamos karvės“, – pasakojo jis.

Klaipėdos rajone kontroliuojamos 103 bandos, kuriose yra 3 094 karvės. „Nuo 20 karvių visos bandos čia kontroliuojamos. Kas mėnesį daugėja kontroliuojamų karvių“, – teigė V. Stasiulis.

Pasak jo, ūkininkai šiuolaikiški, domisi naujomis technologijomis. „Viename ūkyje yra melžino robotas“, – stebėjosi pašnekovas. Jo teigimu, didžiausioje ūkininko bandoje – 221 karvė. Daugiau kaip 100 karvių yra keturiuose pieno ūkiuose, o Kretingalės KŽŪB – 305.

Tačiau ir smulkieji ūkininkai naudojasi Gyvulių produktyvumo kontrolės įmonės paslaugomis. „Kontroliuojamos net 23 ūkininkų bandos nuo 1 iki 5 karvių – iš viso 54. Vienos karvės produktyvumą kontroliuoja 10 ūkininkų“, – pasakojo V. Stasiulis. Anot jo, tai vyresnio amžaius žmonės, kuriems labai svarbu, kad aplankę specialistai ne tik sutvarko gyvulių apskaitą, bet ir pasikalba su jais įvairiomis temomis. Kas mėnesį už paslaugą sumokėję po 10,59 Lt, jie sužino apie savo karvutės produktyvumą, pieno sudėtį – baltymus, riebalus, somatus bei kitus rodiklius, nulemiančius pieno kokybę.

Ar gyvulių produktyvumo kontrolė būtina?

„Pienininkystės ūkis be produktyvumo kontrolės negali sėkmingai gyvuoti. Žinant primelžto pieno kiekį, jo rodiklius, galima pasirinkti tinkamą reproduktorių, atsirinkti pieningiausias karves. Atsižvelgdami į produktyvumo duomenis, ūkininkai parenka šėrimo racioną“, – kalbėjo V. Stasiulis.

Jo teigimu, šiemet didžiausi primilžiai – R. Marcinkevičiaus ūkyje: vidutiniškai primelžta po 7 953 kg, M. Skroblio – po 7 871 kg, I. Lachaj – po 7 861 kg pieno iš karvės.

V. Stasiuliui tenka išklausyti pieno ūkių savininkų skundus dėl įvairių negandų. Šiuo metu jiems labai skaudi pieno supirkimo kaina, kuri mažesnė už savikainą. Pasak jo, įvairiai pašneka apie savo perspektyvą, netgi prasitaria apie ūkio likvidavimą. Tačiau netiki, jog tiek metų investavę savo lėšas ir jėgas, drastiškai jį sunaikintų.

V. Stasiulis supranta ūkininkus – kadaise laikė melžiamų karvių bandą, pats melžė. Šiuo metu su sūnumis valdo augalininkystės ūkį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių