Koronavirusas diagnozuotas „Gintarėlio“ ugdytiniui: grupė dezinfekuota, jos vaikai ir personalas izoliavosi
Anot Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatoriaus, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo J. Ruškio, įstaigą lankančių ugdytinių tėvai reaguoja įvairiai: vieni skambina į darželį, kiti atvažiavo atžalų pasiimti ir kurį laiką neves į ugdymo įstaigą.
COVID-19 neaplenkė Klaipėdos rajono švietimo įstaigų. Antradienį Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos vadovas Artūras Bogdanovas paskelbė, kad virusas diagnozuotas Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ ugdytiniui. Visa grupė, joje dirbęs personalas (20 vaikų ir 4 įstaigos darbuotojai – trys auklėtojos ir viena auklėtojos padėjėja) yra saviizoliacijoje. Patalpos jau dezinfekuotos. Atliekamas epidemiologinis tyrimas.
Kada susirgo, neaišku
Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Alė Šimaitienė „Bangą“ informavo, kad šio ugdytinio jau savaitę nėra švietimo įstaigoje, jis lankė tik rugsėjo pradžioje, atėjo į šventę. Anot jos, sunku pasakyti, ar vaikas jau sirgo, kai buvo švietimo įstaigoje, ar užsikrėtė nuo sergančiųjų, tarkim, savaitgalį. Niekas nežino, kada susirgo.
A. Šimaitienė užtikrino, kad švietimo įstaiga griežtai laikosi visų reikalavimų, yra patvirtintas darbo tvarkos aprašas ekstremaliosios situacijos metu. Tiek priimant vaikus, tiek atsiimant tėvai, personalas dėvi apsaugines kaukes, yra maršrutų žemėlapis, taip skaidomi lankytojų srautai. „Tiek dezinfekcinio skysčio, tiek kaukių turime pakankamai. Apsauginėmis priemonėmis apsirūpinome dar per karantiną, juk įstaiga atnaujino veiklą jau gegužės 18 d. Dirbome be jokios panikos, tačiau atsakingai. Grupės, kurią lankė susirgęs ugdytinis, patalpos yra dezinfekuojamos, visas grupės personalas izoliavosi, jokių simptomų nejaučia. Tos grupės vaikučiai išsiųsti namo“, – vakar aiškino „Gintarėlio“ vadovė.
Daugiau nei pusė „Gintarėlio“ kolektyvo užsiregistravo atlikti greituosius testus dėl COVID-19. Artimiausiomis dienomis testai bus paimti.
Imtasi visų atsargumo priemonių
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė patikino, kad antradienio rytą sistemoje jau buvo duomenys, kad „Gintarėlio“ ugdytinio tyrimas dėl koronaviruso teigiamas. Jau anksčiau ugdytinio mama paskambino į įstaigą ir pranešė apie galimą riziką, mat ugdytinis turėjo sąlytį su sergančiuoju. Atsižvelgiant į tai, testas vaikui buvo atliktas kaip įmanoma greičiau ir gautas minėtas atsakymas.
„Šiuo metu vyksta intensyvūs epidemiologinės diagnostikos darbai. Vaikas paskutinę dieną darželyje buvo rugsėjo 2 d. Nežinome, ar tuo metu jis jau buvo užsikrėtęs, tačiau imamės visų atsargumo priemonių, kad suvaldytume šį židinį. Buvo susisiekta su lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktore, nurodyta uždaryti grupę. Tos grupės vaikai ir darbuotojai traktuojami kaip sąlyčio asmenys su sergančiuoju. Vaikai ir darbuotojai izoliacijoje. Vyksta didžiulis darbas. Reikia visus identifikuoti, gauti jų kontaktus, konsultuoti, nusiųsti reikiamą dokumentaciją. Svarbu, kad jie žinotų, kokios turi būti izoliavimosi sąlygos, vienas iš tėvų gautų nedarbingumą dėl vaikų slaugymo“, – dėstė A. Syminienė.
Anot jos, paprastai inkubacinis periodas yra 14 dienų, tačiau praktika rodo, kad dažniausiai jis trunka 7–8 dienas. „Kol kas daugiau atvejų šioje grupėje nėra, tačiau dar anksti džiaugtis“, – replikavo pašnekovė. Ji akcentavo, kad dabar labai svarbu stebėti tų vaikų sveikatą ir esant bet kokiems simptomams juos tirti.
Ne staigmena
A. Syminienė pabrėžė, kad visos ugdymo, gydymo įstaigos yra pasiruošusios planus, ką ir kaip daryti, jei fiksuojamas koronaviruso atvejis. Dezinfekcija atliekama savomis pajėgomis, jei iškyla problemų, metamos Savivaldybės pajėgos.
„Dabar tokia situacija yra visoje Lietuvoje. Tai ne naujiena, ne staigmena. Visi ėjome to link ir atėjome. Su COVID-19 galime susidurti darželyje, mokykloje, parduotuvėje, renginyje – bet kur. Dėl to ne veltui akcentuojama, kad žmonėms reikia laikytis standartinių apsaugos priemonių, fizinio nuotolio, higienos – tai mums leis sumažinti viruso plitimą. Prisidėti turime visi“, – neabejoja Visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja.
Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatorius, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justas Ruškys „Bangai“ užsiminė, jog buvo galima numanyti, kad šiais mokslo metais koronaviruso atvejų švietimo įstaigose bus, tačiau nesitikėta, kad rajono įstaigas COVID-19 aplankys taip greitai. „Lopšelis-darželis „Gintarėlis“ turėjo visas reikalingas apsaugos priemones, laikėsi visų nurodymų. Dabar jokios panikos taip pat nėra. Tiesa, direktorė vos spėja atsakinėti tiek į nacionalinės, tiek į vietinės žiniasklaidos klausimus. Patalpos dezinfekuotos, šiandien Savivaldybė pasirūpino, kad būtų dezinfekuota vieno daugiabučio Gargžduose laiptinė. „Gintarėlio“ ugdytinio tėvai pasielgė labai sąmoningai. Mama pasijuto blogai ir nebeleido vaiko į švietimo įstaigą, tad viruso plitimui buvo užkirstas kelias. Kitu atveju nežinia, kiek būtų pasipylę susirgimų. Toks tėvų elgesys pagirtinas“, – neabejoja J. Ruškys.
Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.