Kriminalistų reformą pakrikštijo Ginduliuose susektas vagis

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato padaliniai Kretingoje, Neringoje, Palangoje, Plungėje, Rietave, Skuode ir Klaipėdos rajone pratinasi prie kriminalinės policijos reformos. Pagal ją specifinių nusikaltimų tyrėjai centralizuojami apskričių centruose. Dėl to Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai nebetiria sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, tokių kaip žmogžudystės, vagystės stambiu mastu, prievartavimai, darbo saugos pažeidimai ir kt. Priešingai nei daugelis ligšiolinių centralizacijų, ši iškart vertinama teigiamai ir jau davė rezultatų. Vasario pabaigoje pareigūnai susekė naujakurių kvartaluose šeimininkavusį vagį.

Paskatino specializuoti nusikaltėliai

Kriminalinės policijos reforma šalies mastu turėjo būti įgyvendinta dar pernai rugsėjį. Ją teko atidėti dėl neaiškaus Policijos departamento finansavimo ir kilusio sąmyšio tarp pačių kriminalistų. Klaipėdos rajono pareigūnai – ne išimtis. Kriminalistams dar pernai buvo išdalinti atleidimo lapeliai ir leista apsispręsti – likti rajono komisariate ar siekti pareigybės Klaipėdos AVPK įsteigtose Kriminalinės policijos specializuotose tarnybose. Pastarosiose pareigūnai dirbs pagal specifiką: tirs sunkius nusikaltimus, organizuoto nusikalstamumo, ekonominių nusikaltimų ir nusikaltimų nuosavybei atvejus. Taip pat veikia Kriminalinės policijos specialiųjų užduočių ir žvalgybos valdybos.

Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkas Raimondas Vaitkevičius įsitikinęs, kad permainos išeis į gerą: „Iki šiol mūsų pareigūnai tirdavo visas nusikalstamas veikas, įvykdytas Klaipėdos rajone. Deja, jau kurį laiką stebime nusikaltimų tendencijas. Pavyzdžiui, vagystės, sukčiavimai organizuotai vykdomi ne rajono, bet šalies ar net tarptautiniu mastu. Taigi turime telkti konkrečių sričių specialistus ir tuos tyrimus perduoti jiems.“

Krūvis ženkliai nemažės

Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Kristina Linkienė patikslina, kad jos vadovaujama pareigūnų komanda nebetirs sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, tokių kaip nužudymai, didelės vertės turto vagytės, darbų saugos pažeidimai, seksualiniai nusikaltimai ir pan. Tačiau tokio pobūdžio nusikaltimų pernai visame rajone teužfiksuota 21. Šiemet per du mėnesius vietos pareigūnai kolegoms Klaipėdoje perdavė tik 6 tyrimus. Taigi rajono pareigūnams darbo ženkliai sumažėti neturėtų.

Iš rajono PK į Klaipėdos AVPK dirbti kol kas yra perėję trys darbuotojai. Dabar rajono PK Kriminalinės policijos skyriuje dirba 27 pareigūnai. Anot Kriminalinės policijos skyriaus viršininkės K. Linkienės, ženklaus kriminalistų trūkumo nebėra. Iki šiol vienam Kriminalinės policijos skyriaus tyrėjui vienu metu teko tirti 20–25 bylas. Planuojama, kad po reformos darbo krūvis stipriai nesikeis.

Tiesa, pripažįstama, kad karjeros siekiantys kriminalistai rajonų policijos komisariatuose neužsibus

Gyventojams nepatogumų mažai

Rajono PK taip pat nebeat­liekami ikiteisminiai tyrimai dėl eismo nelaimių, nebevykdoma įtariamųjų ar kaltinamųjų nusikaltimų padarymu asmenų paieška. Dingusiųjų be žinios paieškos veiksmus nesuradus dingusiųjų, taip pat tęsia Klaipėdos apskrities VPK specializuoti padaliniai. „Klaipėdos rajono gyventojai dėl pasikeitimų neturi rūpintis. Kaip ir iki šiol, Klaipėdos rajono policijos komisariatas priims visus pareiškimus dėl įvykdytų nusikaltimų. Kas atliks tyrimą – rajono PK ar Klaipėdos AVPK – paaiškės procese, nustačius aiškų veikos pobūdį. Kiekvienu atveju su pareiškėju bus susisiekta ir informuojama, kas atlieka tyrimą“, – paaiškino R. Vaitkevičius.

Su minėto pobūdžio bylomis susijusiems asmenims teks vykti į policijos padalinį Klaipėdoje. Tačiau R. Vaitkevičius to nelaiko nepatogumu: „Daliai žmonių atvažiuoti į pramoniniame Gargždų rajone, Gamyklos gatvėje, esantį komisariatą būdavo sudėtingiau nei į Klaipėdą. Jei vertintume tokias teritorijas kaip Priekulė, Kretingalė ar Sendvario seniūnija, jiems jau seniai daug patogiau vykti į policiją Klaipėdoje.“

Yra kuo guostis – tyrėjus uostamiestyje turės pasiekti ir tokias pat reformas išgyvenantys atokių Skuodo, Rietavo, Plungės ir kitų apskrities rajonų gyventojai. „Užtat yra tikimybė, kad nusikaltimo tyrimas bus rezultatyvus ir greit ištirtas“, – tikina R. Vaitkevičius.

Vagį sugavo be batų

Viena didžiausių bėdų, kurių Klaipėdos rajono PK savo pajėgomis išspręsti nepajėgia – tai vagystės iš gyvenamųjų namų ir statybviečių. Jos jau keletą metų vyrauja naujakurių teritorijose Sendvario, Kretingalės, taip pat Priekulės seniūnijose. Vien pernai vagysčių rajone užregistruota 273, o įsibraunant į patalpas – 62. „Vagystės yra didžiausia mūsų rajono bėda, kurią tikimės išspręsti reformos dėka. Jau turime gražų rezultatą. Naktį iš vasario 20 d. į 21 d. Ginduliuose buvo sulaikytas vagis, įsibrovęs į gyvenamąjį namą. Jį sulaikė naujai suformuota Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba ir mūsų rajono pareigūnai“, – džiaugėsi R. Vaitkevičius.

Sėkmingos vagies sulaikymo operacijos liudininkais vieną vasario naktį tapo ginduliškiai. Šiame naujakurių pamėgtame kaime vagis išgręžė nusižiūrėto namo plastikinio lango rėmą ir įlipo į pastato vidų. Procesą slapčia stebėję policijos pareigūnai vagį čia pat ir susėmė.Paaiškėjo, kad tai 28 m. Palangos miesto gyventojas, kurio policijos pareigūnai kurį laiką ieško. Jis siejamas su dar keliomis analogiškomis vagystėmis ir įkalinimo įstaigų tvarką jau pažįsta. Sulaikius palangiškį paaiškėjo, kodėl pareigūnams buvo sunku sekti vagies pėdsakais. Šis į ginduliškių namus brovėsi basas.

Panašios vagystės Sendvario seniūnijos Gindulių, Mazūriškių, Slengių ir kitose gyvenvietėse, taip pat Kretingalės seniūnijoje, Normantuose, Kalotėje ir kt. buvo vykdomos periodiškai. Per pernai ir šiuos metus užregistruotos 8 tokios vagystės. Kol kas nėra aišku, ar sulaikytasis palangiškis prisipažins įvykdęs šiuos nusikaltimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content