Kultūros darbuotojų iniciatyvos sklaido karantino šešėlius
„Skrabalinė mankšta zumbos ritmu“, – taip skambiai ir šmaikščiai K. Šileika ir D. Mikalauskienė pavadino savo pasirodymą Gargžduose, daugiabučių namų apsuptyje, pakvietę visus ploti, šokti ir medikams aukoti. Beje, neseniai specialiame „Lietuvos talentai“ #IšNamų“ projekte dalyvavęs K. Šileika laimėjo antrąją vietą.
Nors jau beveik du mėnesius Lietuvoje nevyksta renginiai, kūrybiškumo, originalumo, energijos iš kultūros darbuotojų neatėmė nei nerimas dėl koronaviruso, nei įstaigų duris privertęs uždaryti karantinas. Klaipėdos rajono Veiviržėnų kultūros centras, šiemet tapęs Mažąja Lietuvos kultūros sostine, naujus sumanymus įgyvendina socialiniuose tinkluose, o gargždiškis skrabalų virtuozas Karolis Šileika rengia koncertus, kuriuos klausytojai stebi savo namų balkonuose.
Veiviržėniškiams – apie saviškius
Veiviržėnams šie metai turėjo būti išskirtiniai – miestelis tapo Mažąja Lietuvos kultūros sostine, buvo suplanuota daug prasmingų renginių. Tačiau Veiviržėnų kultūros centro darbuotojai, vadovaujami direktorės Lauros Netalimovos, vos spėjo įgyvendinti pirmąjį renginių ciklą „Vardan Lietuvos“, ir buvo paskelbtas karantinas. Antrasis renginių ciklas „Kol dega ugnis“, planuotas gegužės mėnesį, bus nukeltas į rudens pradžią. Vis dėlto netikėtų sunkumų neišsigandusi kultūros darbuotojų komanda rankų nenuleido ir didžiąją dalį veiklų perkėlė į interneto erdvę. „Išgyvendami karantiną galime drąsiai pasakyti – planų, idėjų, naujų formų paieškų mums netrūksta, tik kartais pritrūksta laiko įgyvendinti viskam, ką esame sugalvoję“, – užkrečiantį optimizmą skleidžia Veiviržėnų kultūros centro direktorė L. Netalimova.
Planuodami Mažosios kultūros sostinės renginius veiviržėniškiai nepamiršo savo kraštiečių, pasklidusių ne tik po Lietuvą, bet ir po pasaulį, ir ketino rengti susitikimų ciklą. Užklupęs virusas, pasak direktorės, truputėlį pakoregavo planus, ir gyvi pokalbiai „Aš užaugau Veiviržėnuose“ tapo virtualūs. „Jie išliks internetinėse platybėse ilgam ir tikimės, kad sulauks didelio susidomėjimo. Visi pašnekovai, į kuriuos kreipėmės, labai maloniai sutiko pasidalinti savo dalele su veiviržėniškiais“, – pasakojo L. Netalimova. Paruoštos keturios „Aš užaugau Veiviržėnuose“ laidos. Pirmąją į feisbuko paskyrą ir „YouTube“ veiviržėniškiai įkėlė praėjusią savaitę. Šioje laidoje – psichologės, želdinių dizainerės, būsimosios muzikos terapeutės Mintautės Sūdžiūtės, prieš 22 metus išvykusios iš Veiviržėnų, pasakojimas apie savo kelio paieškas, šeimos vertybes, ryšį su gamta ir muzika. Muzikų šeimoje gimusi Mintautė, Veiviržėnuose akompanavusi moksleivių chorams, grojusi keliais instrumentais, sukūrusi Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos himno muziką, pripažįsta, kad gilūs dalykai lieka visam gyvenimui.
Juokaudami kratosi baimės
Nerimą ir baimes prasklaidyti visada padeda humoras. Tad karantinas veiviržėniškiams pasirodė esanti puiki proga pajuokauti. „Basi ir Zuosi tor laika“ – taip vadinasi linksmų pokalbių laida, kurioje žemaitės Basi (Eugenija Selskienė) ir Zuosi (Vilija Norvilienė) kalbino ir rajono merą Bronių Markauską, ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėją Gintautą Bareikį, sveikinusį rajono kultūros darbuotojus su Tarptautine kultūros diena ir eilėmis, ir dainomis, iš Veiviržėnų kilusį dainininką Deividą Norvilą ir jo žmoną Renatą bei kt.
Šešias laidas kol kas parengę iniciatyvūs kultūros darbuotojai, kai sušvelnės karantinas ir galės grįžti prie įprastų darbų ir gyvai susitikti su pasiilgtais žiūrovais, planuoja tęsti šias laidas vieną kartą per mėnesį. Žmonės vertina kultūros darbuotojų pastangas, tai liudija laidų peržiūrų skaičius „YouTube“, pasidalijimai feisbuke ir paspausti patiktukai.
„Tiek „Basi ir Zuosi tor laika“, tiek „Aš užaugau Veiviržėnuose“ – ypatinga ir nauja patirtis mums visiems. Tai yra darbas, kurį dirbame visi kartu – kūrybinė komanda: kažkas inicijuoja, koordinuoja, kažkas montuoja, kažkas lieka kadre, o kažkas už kadro. Dažnai pajuokaujame – dar keletą techninių patobulinimų ir… atidarysime Veiviržėnų kultūros centro televizijos studiją“, – smagiai pasakojo direktorė L. Netalimova, kol kas kviesdama užsukti ne į Veiviržėnus, o į Veiviržėnų kultūros centro internetinį puslapį ir feisbuko paskyrą, kur daug informacijos ir apie kitas kultūros darbuotojų veiklas per karantiną.
Skrabalų virtuozas pasitelkė ir trenerę
Žinomas muzikantas, muzikos kūrėjas, muzikinių projektų dalyvis Karolis Šileika, dar žinomas SKRABALMAN, yra ir puikus kaimynas, mokantis sukurti šventę net tada, kai visus kausto karantinas. Gargžduose, daugiabučių namų kieme, pakvietęs žmones koncertą stebėti iš savo namų balkonų, Karolis pakerėjo energija ir skrabalų muzika. Pirmoji Klaipėdos rajone tokia iniciatyva sulaukė ir žiniasklaidos, ir klausytojų padėkų, plojimų bei prašymo pakartoti muzikinius kūrinius.
„Gyvo koncerto iš namų idėją inspiravo italai. Pamatęs karantino metu Italijoje savo namų balkonuose grojančius muzikantus, pagalvojau, kad ir aš galiu kaimynams sukurti šventę. Mano sumanymą palaikė žmona, tik nusprendžiau koncertą rengti kieme, ne balkone“, – apie savo iniciatyvą pasakojo Karolis. Žmonės paklausė raginimo nesibūriuoti ir koncertą dauguma stebėjo neišeidami iš savo namų – balkonuose ar pro langus. Klausydami tiek liaudiškos, tiek klasikinės muzikos, šiųmetės lietuvių „Eurovizijos“ dainos, gargždiškiai plojo, šoko, lingavo, filmavo, fotografavo, o po koncerto geras emocijas liejo socialiniuose tinkluose. Tai Karoliui tapo paskata gargždiškius pralinksminti dar kartą. Neseniai jau kitų daugiabučių apsuptyje Gargždų kultūros centro skrabalais grojantis šokių ir dainų ansamblio „Minija“ dalyvis K. Šileika pasirodė kartu su zumbos trenere Daiva Mikalauskiene.
K. Šileikos širdį iki šiol glosto daug gargždiškių gražių atsiliepimų, komentarų feisbuke, kvietimų atvykti į kitus miestus. Tai buvo pasirodymas, kuris patiko tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. „Jaučiausi pakylėtai, kadangi labai džiaugiuosi galėdamas pralinksminti žmones per karantiną. Mano nuomone, zumbos trenerė papildė mano pasirodymą, o gargždiškiai galėjo labiau pajudėti sekdami jos judesius. Tai dabar jau tapo ne mano, o mūsų pasirodymu, kuriam suteikėme šmaikštų, hibridinį pavadinimą „Skrabalzumba“, – šypsojosi Karolis, jau spėjęs surengti pasirodymus Šilutėje ir Tauragėje, kur sulaukė mero padėkos. Žmonės jam rašo iš įvairių Lietuvos miestų – Kretingos, Anykščių, Alytaus ir net Vilniaus, o pradėjusi ieškoti įdomios veiklos savo mokiniams mokytoja iš Vievio pakvietė Karolį dalyvauti virtualioje pamokoje. Skrabalų virtuozas, žinoma, sutiko trečiokams pagroti ir papasakoti apie skrabalus.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės nuotr.