Kviečia pasisvečiuoti pas Oginskius
Kunigaikščių Oginskių pavardė pirmiausia asocijuojasi su muzika. Tačiau tai ne viskas, ką mūsų kultūrai paliko ši garsi giminė. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas kaimyninių rajonų gyventojus kviečia atvykti į svečius ir susipažinti su šiais šauniais didikais, pasiklausyti įdomių istorijų bei dalyvauti maloniose pramogose.
Nuo caro iki Rietavo
Lietuvoje yra per keturiasdešimt vietovių, kuriose savo pėdsakus paliko iš rusėnų kildinami kunigaikščiai Oginskiai. Jų gražaus, turtingo kelio dalis yra ir Rietave. Šioje vietoje nutiko ne vienas šalies istorijos pirmasis kartas: 1892-ųjų balandį čia įsižiebė pirmoji Lietuvoje elektros lemputė, čia atsirado pirmasis telefonas, kurio linija driekėsi iki grafų Tiškevičių rūmų pajūryje… O pats muziejus įsikūręs iš griuvėsių prikeltoje pirmojoje Lietuvoje profesionalioje šešiametėje muzikos mokykloje, kurią įkūrė kunigaikštis Bogdanas Oginskis (1848–1909 m.).
Sklinda kalbos, kad muzikos mokyklos įkūrėjas Bogdanas – paties caro Aleksandro II sūnus, mat jo mama – rūmų freilina – su valdovu turėjo užmezgusi romaną. Vis tik sūnus nešiojo Oginskių pavardę, paveldėjo nemažus turtus, tarp kurių ir dvarą Rietave. Sekdamas tėvo Irenėjaus pėdomis ėmėsi puoselėti dvarą, ūkininkavo pagal tuo metu pažangius metodus, surengė pirmąją Lietuvoje Žemės ūkio parodą, veisė žemaitukus. Bogdanas buvo lietuvybės puoselėtojas, palaikė tautinį judėjimą, dvare buvo platinama lietuviška spauda. 1872 metais įkurtoje muzikos mokykloje vaikai grojo, susipažindavo su muzikos teorija. Negana to, Rietave suburtas ir šešiasdešimties žmonių orkestras. Susirgęs psichine liga Bogdanas mirė bevaikis, bet Rietave paliko patriotiškumo ir muzikos dvasią.
Muziejaus direktorius V. Rutkauskas pasakoja, kad muziejininkai siekia ir toliau puoselėti Oginskių muzikinį palikimą, leidžia kūrinius, gaivina XIX a. čia prasidėjusias muzikines tradicijas suburdami visuomenę į klasikinės muzikos koncertus. „Palaikome ryšius su Mykolo Kleopo Oginskio provaikaičiais, gyvenančiais Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse, prisidedame prie Oginskių palikimo tyrimų, organizuojame tarptautines mokslines konferencijas, siekiame plėtoti kultūrinį turizmą“, – apie muziejaus veiklą pasakojo V. Rutkauskas.
Šių metų knygų mugėje pristatytas muziejaus išleistas veikalas „Rietavas. Oginskių rezidencijos pažintiniai maršrutai“. Muziejaus direktorius dėkoja leidinį iš dalies finansavusiam Kultūros paveldo departamentui ir džiaugiasi bendradarbiavimu įgyvendinant kitus projektus.
Ką pamatysite?
Per metus Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejų aplanko 4 000–4 500 lankytojų. Edukatorė ir muziejininkė Audronė Gečienė pasakoja, kad jie kviečiami dalyvauti edukacinėse programose apie kunigaikščius Oginskius, kaip jie atvyko į šį kraštą, kokios kultūros paveldo jungtys sieja Lietuvą, Baltarusiją ir Lenkiją. Muziejus turi parengęs edukaciją apie rezistencijos laikotarpį, operos istoriją, žemaičių buitį ir kultūrą. Čia galima susipažinti su Rietavo dvaro sodybos kultūros paveldu, panirti į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vizijas. Europos paveldo dienomis organizuojami renginiai, teminiai seminarai, apskritojo stalo diskusijos, nuolat vyksta įvairios parodos, susitikimai, kūrybiniai vakarai. Vieno jų metu susipažinta su ukrainiečių kino režisieriaus Aleksandro Dzidrovskio kūryba.
Atvykusius lankytojus muziejus kviečia paklaidžioti parkų labirintais, tam parengta speciali edukacija, mat dekoratyvių augalų kolekcijos, kraštovaizdžio menas buvo dar viena sritis, kur itin pasižymėjo Oginskiai. Jų žiemos sode vešėjo palmės, kamelijos, orchidėjos, tvenkiniuose išdidžiai plaukiojo gulbės, parke vaikščiojo fazanai, o užburiantį reginį užbaigdavo muzikos garsai – vaizdingose parko vietose koncertuojantys orkestro muzikantai. Beje, iki XIX a. pabaigos tai buvo didžiausias peizažinis parkas Lietuvoje, iš miško suformuotas kviestinių architektų. Parko įkūrėjas Irenėjus Oginskis turėjo išpuoselėtą skonį, buvo apvažiavęs daugelį Europos parkų. Gaila, kad sovietmečiu šis šedevras stipriai apgadintas, tačiau Oginskių kultūros istorijos muziejus rūpinasi išlikusio parko priežiūra.
V. Rutkauskas džiaugiasi, kad lankytojus muziejus pasitinka išgražėjęs ir atsinaujinęs – pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis buvo sutvarkyti kunigaikščių Oginskių rezidencijos statiniai. „Pagerėjus sąlygoms, galėjome dar plačiau atverti duris, pro kurias dažnai suguža moksleiviai, renkasi Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios pastoracinė tarnyba, Atviro jaunimo centro, Trečiojo amžiaus universiteto nariai“, – vardijo muziejaus direktorius ir kvietė kaimyninių rajonų gyventojus atvykti į svečius žadėdamas, kad laikas Rietave tikrai neprailgs.
Prieš atvykstant apie renginius ir siūlomas pramogas galima pasidomėti internetinėje svetainėje www.oginskiriet.lt, feisbuko paskyroje „Rietavas museum“.
Užsak.