Kvietiniškiai pasiryžę išsaugoti kultūros salę: platinama peticija prieš galimai numatomą skyriaus naikinimą

Šią savaitę pasklido nerimą kelianti žinia – esą yra planas parduoti ar kažkam perleisti Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus pastatą. „Tai kultūros kaime naikinimas“, – neabejoja kvietiniškiai ir suskubo platinti peticiją, kurioje žmonės pasirašo prieš tokius planus. Peticija adresuota Klaipėdos rajono savivaldybei.

Peticiją dėl Kvietinių skyriaus pastato išsaugojimo, ketvirtadienio duomenimis, jau buvo pasirašę apie 200 žmonių.

Didėtų atskirtis

Kvietinių bendruomenės centro valdybos pirmininkas Gediminas Girgždis įsitikinęs, kad Kvietinių skyriaus salės uždarymas būtų rimta problema: „Juk būtent čia visą dešimtmetį buvo vykdomas įvairių amžiaus grupių vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų užimtumas, čia sėkmingai gyvavo du teatro kolektyvai, folkloro ansamblis, vyko renginiai, tradicinės šventės, edukacijos. Kaimo gyventojams reikalinga ši erdvė, kad ir toliau būtų kuriami spektakliai, organizuojami kokybiški renginiai, mažinama socialinė atskirtis tarp miesto ir kaimo, integruojama jaunoji karta į renginių organizavimą, vedimą ir kitas bendruomeniškumą, tautos tvarumą skatinančias veiklas.“

Anot kvietiniškių, Kvietinių skyriaus salė yra didžiausia patalpa gyvenvietėje, kuri talpina didžiausią kiekį žmonių, turi įėjimą, pritaikytą žmonėms su negalia, kondicionavimo sistemą. Salėje yra scena, kuri buvo pastatyta rėmėjų ir savanorių iniciatyva bei lėšomis, čia vykdavo įvairūs didesni renginiai, spektakliai, mugės.

Būtų nepataisoma klaida

Bendruomenės centro valdybos pirmininkas G. Girgždis akcentavo, kad Kvietiniai neturi susisiekimo su Gargždais: nėra nei dviračių, nei pėsčiųjų takų, autobusas atvyksta tik du kartus per dieną (savaitgalį autobusas nekursuoja), todėl žmonėms nėra galimybės dalyvauti kultūriniuose renginiuose Gargžduose.

Sutvarkyto Kvietinių bendruomenės centro patalpos nėra pritaikytos kultūriniams renginiams, jau dabar salėje netelpa visi bendruomenės nariai, kurių yra 107. Čia nėra scenos, patalpa maža, neturi vėdinimo sistemos, nėra galimybės patekti žmonėms su negalia, todėl, kvietiniškių įsitikinimu, Kvietinių skyriaus patalpų pardavimas būtų didžiulė netektis tokiai aktyviai bendruomenei bei nepataisoma klaida, kuri ateityje gali pareikalauti didelių investicijų.

„Prašome atsižvelgti į gyventojų poreikius ir esame prieš Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus pastato pardavimą, Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus uždarymą ir kultūros kaime naikinimą“, – rašoma peticijoje, kurią, ketvirtadienio duomenimis, internete ir lapuose jau pasirašė apie 200 žmonių. „Uždarius kultūros namus, Kvietiniuose skambėtų tik šaudyklos skleidžiama muzika“, – sarkastiškai replikuojama šalia vieno parašo. „Nežlugdykime mažų kaimelių „dvasios“ stiprinimo ir bendrumo jausmo…“ – antrina ir kitas gyventojas.

Išplaukė iš strategijos

Kreipėmės tiesiogiai ir į Klaipėdos rajono merą Bronių Markauską, kad jis atskleistų, kokia reali situacija, ar kvietiniškių nerimas pagrįstas. „Pirmiausia reikia pasidžiaugti, kad bendruomenė yra aktyvi bei seka politinius ir strateginius įvykius. Galbūt gyventojų nerimas išplaukė iš parengtos Kultūros strategijos, kur yra numatoma peržiūrėti rajono kultūros įstaigų tinklą, įvertinti administracines išlaidas. Kol kas yra pirminis vertinimas, pirminis pamąstymas. Gargždų kultūros centro Kvietinių skyrius puoselėja išskirtinę teatro kryptį. Sprendimo dėl vieno ar kito kultūros centro ar filialų uždarymo nėra. Dar galvosime. Pažadėjau, kad ir dėl Kvietinių skyriaus diskutuosime“, – „Bangai“ kalbėjo B. Markauskas.

Jis teigė, kad bus susitikta su bendruomenės atstovais ir, jei tikrai bus poreikis išsaugoti skyriaus patalpas, tai įvertins. Tačiau pridūrė, kad Kvietiniai yra netoli Gargždų, čia kultūros centras bus rekonstruotas, tad taps patrauklus ir patogus. „Visgi manau, kad su kvietiniškiais rasime bendrą sutarimą. Nebus veikiama iš jėgos pozicijos, kad mes nuspręsime ir uždarysime“, – užtikrino rajono vadovas.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyrius išplatino žinią: „Pasklidus informacijai apie neva planuojamą Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus uždarymą, norime patikinti Kvietinių bendruomenės centrą, kad tokio sprendimo nėra. Apie bet kokius pokyčius, jei tokių būtų, bus atvirai kalbama su visa bendruomene. Visi kolektyvai ir toliau gali repetuoti, organizuoti renginius šiose patalpose.“


KOMENTARAS

  • Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus renginių organizatorė Reda PAULIKIENĖ: „Žinia apie planus parduoti patalpas pasklido per kultūros darbuotojų susirinkimą. Netikėta, trenkusi it žaibas iš giedro dangaus. Nesvarbu, kad pati šiuo metu auginu kūdikį, tačiau yra padarytas 9 metų įdirbis, renginiuose visada būdavo gausu žiūrovų, per spektaklio premjerą net visi netilpo, stovėjo. Tikrai ne visi gali sau leisti mėgautis didmiesčių kultūriniu gyvenimu, be to, žmonėms reikia ir paprastumo, vietinės reikšmės renginių, įdomu pažiūrėti, kaip vaidina savi žmonės. Visi labai laukia naujų spektaklių.

    O dėl vaikų apskritai skaudi tema, net negaliu pagalvoti apie skyriaus uždarymą. Būtų parduotas ne tik pastatas, bet ir vaikų sielos. Čia jie noriai rinkdavosi, tiek jaunesnio amžiaus, tiek paaugliai, būdavo prasmingai praleistas laikas. Paaugliai išmoko atlikti įgarsinimo, apšvietimo darbus, važiuodavo į gastroles kartu su suaugusiųjų teatru kaip pagalbininkai. Vyko bendradarbiavimas, jei ir nevaidindavo kažkas, tai gaudavo kitokių veiklų, atsakomybių, jausdavosi svarbus. Čia yra prasmė ir šviesa. Guldau galvą, kad vaikai nevažinėtų į repeticijas Gargžduose, juk tėvai yra dirbantys, o susisiekimas su Gargždais viešuoju transportu neišvystytas. Kvietiniuose – ir saugu, ir patogu, tėvai labai džiaugdavosi, kad jų atžalos užimtos prasminga veikla. Pati keletą vaikų atsiveždavau iš kitų gyvenviečių, juk lanko būrelį ne tik kvietiniškiai.

    Nepamirškime, kiek Savivaldybė jau investavo į šį pastatą: parūpintas šiltas vanduo, šildymas, juk kai pradėjau dirbti, dvelkė tik šalčiu ir pelėsiu. Nuo nulio viskas sukurta, scena pastatyta savanorių ir rėmėjų iniciatyva. Todėl be jokio pykčio kreipiamės į Savivaldybę ir prašome šį pastatą palikti kvietiniškiams.“

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių