Laida sukėlė diskusijas: kas ir ką ne taip suprato?

Asociatyvi nuotr.

Praėjusią savaitę portale „Delfi“ pasirodė laida „Kaip pas žmones. Rusų turistams – spyna. O kas vietiniams maršistams?“, kurioje dalyvavo ir kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narės – liberalė Audronė Balnionienė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narė Rasa Petrauskienė. Taryboje šiuo metu jos yra opozicijoje.

Vietos žiniasklaidos priemones, taip pat ir „Bangos“ redakciją po minėtos laidos transliacijos, kuri buvo filmuojama „Norfos“ parduotuvėje, pasiekė skaitytojos laiškas (vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi – aut. past.), kuriame ji dėsto savo nuomonę apie laidą ir kelia klausimus Tarybos narėms. Juos persiuntėme laidos pašnekovėms, tad šiandien spausdiname jų raštiškus atsakymus.

Minėtos laidos anonse abi pašnekovės buvo pristatytos pareigomis, kuriose pasikeitus valdančiajai koalicijai dabar nebėra. Ankstesnėje koalicijoje A. Balnionienė buvo vicemerė, R. Petrauskienė – Administracijos direktoriaus pavaduotoja. Po laidos transliacijos kitą dieną laidos rengėjai klaidą dėl nebesamų pareigybių ištaisė.

Laiškas žiniasklaidai: pasidarė pikta
„Rašau jums, nes po laidos, kurią mačiau, tiesiog pasidarė labai pikta, nes pagaliau supratau, kodėl gargždiškius kitur pasitinka su šiokia tokia pašaipa.
Kai žmonės iš kitų Lietuvos miestų sužino, kad esu iš Gargždų, vis sulaukiu klausimų, kas pas mus Gargžduose čia vyksta, kas su gargždiškiais ne taip. Vis galvojau, kodėl. Ir netikėtai vakar einant per kanalus pataikiau į Delfi TV, o ten pažįstami veidai: vicemerė Balnionienė ir direktoriaus pavaduotoja Petrauskienė. Pasirodo taip, jos vis dar pavaduotoja ir vicemerė! Nors atleistos iš minėtų pareigų buvo lyg ir pavasarį. Tai kaip čia yra, ar jos žurnalistus klaidina ir taip laikosi postų, kad prisistato tuo kuo nėra, ar čia žurnalistai klysta?
Bet čia tik smulkmena. Pasiklausius jų žodžių apie mus, gargždiškius, tapo aišku, kodėl kitur esame sutinkami su pašaipa. Politikės, kurios turėtų mūsų rajoną reprezentuoti, gerbti demokratiją, rinkimus, atsisėdusios tiesiog išvadino kitų pažiūrų gargždiškius (ne konservatorius) puvėkais, o Balnionienė tiesiog pareiškė, kad pas mus sąmoningų žmonių mažuma, todėl didžiajai masei reikia padėti susivokti. Suprask, mes, eiliniai gargždiškiai, neturim nei supratimo, nei nuovokos, o štai jos yra tos, kurios mums padės susivokti. Tarp įžeidinėjimų gargždiškiams jos bandė girtis ir savo darbais, aiškino, jog buvo tiesiog šviesos blyksnis šitoje slogioje vietoje, tik niekas jų nesuprato ir virkavo kaip dabartinė valdžia tik juosteles karpo, nors pačios po visą rajoną su šakočiais lakstė ir prie kiekvienos nudažytos bažnyčios ar tvoros fotografavosi. Tai su juostele, tai su gėlyte, tai svajingai žengiant per savivaldybės aikštę. Nežinau, gal žiūrint iš Vilniaus atrodo vienaip, tačiau žiūrint gargždiškiui – svetima gėda. Juk mes viską žinome.
Buvo epizodas ir apie Cvirkos gatvės pavadinimo keitimą ir surengtą gyventojų apklausą. Pasirodo, gyventojų nuomonės paklausimas yra žingsnis atgal, nes ko nori gyventojai yra nesvarbu, turi nuspręsti valdžia, tai yra jos. Gal joms vertėtų priminti, kad tik autokratinėse valstybėse valdžia daro ką nori, o mes gyvename demokratinėje šalyje, kur valdžia privalo atsiklausti piliečių.
Sunku suprasti, kodėl žmonės, turintys kitą nuomonę, pažiūras nei šios po vakar nelabai jau ir gerbiamos ponios, automatiškai yra prastesni ir mums reikalinga būtent jų – „išmintingųjų“ pagalba suvokiant, kas yra gerai, o kas blogai.
Norisi paklausti tik vieno. Ar jausitės gerai eidamos į rinkimus ir pasakodamos, kokie gargždiškiai šaunūs žmonės ir turėtų rinktis jus, kai prieš tai nuolat dergiate mus kaip įmanydamos?
Būčiau dėkinga, jei žiniasklaida paklaustų mūsų valdžios atstovių, ar jos mano, kad elgiasi gerai tiesiog nuolat visur maišydamos Gargždus su žemėmis ir kaip jos prisideda prie Gargždų įvaizdžio gerinimo Lietuvoje, ar mes verti tik pašaipos? Matėme feisbuke, kad jau Gargždus ir po kupolu Petrauskienė nori pakišti, nes gargždiškiai kažkokie prastesni?
Nuoširdžiai pikta, kad gargždiškiai visada lieka kažkokių klounų vietoje ir net ne žymiojo Petro, o šių mūsų pažangiųjų dabar jau Tarybos narių dėka“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame laiške.


Tarybos narių atsakymai: vietomis atrodo perspausta
Laidos pašnekovė, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Rasa Petrauskienė:
‒ Noriu padėkoti skaitytojai, kuri išreiškė savo politinę poziciją, tačiau ne viskas, ką gerbiama anoniminė skaitytoja teigia ir klausia yra tiesa ir vietomis atrodo, jog šiek tiek buvo perspausta.
Visų pirma, minimoje televizijos laidoje tiek aš, tiek kolegė Audronė nemaišėme Gargždų su žemėmis, kaip teigia anoniminė skaitytoja. Noriu akcentuoti, kad tai yra netiesa. Visada kartojau ir kartosiu, jog Gargžduose ir visame Klaipėdos rajone gyvena nuostabūs žmonės. Rajono vietiniai čia kuria šaunius verslus, yra dideli savo valstybės patriotai. Gargžduose dominuoja daug aktyvaus, protingo jaunimo, kurie auga mūsų rajono mokyklose, vėliau jie išvyksta į didžiuosius Lietuvos ir pasaulio universitetus, kai kurie iš jų grįžta ir kuria gyvenimus čia, rajone. Aukščiausius rezultatus pasiekę sportininkai, savo didelėmis pastangomis ir sėkme girdisi ne tik Lietuvoje. Džiugina? Taip! Tiek mūsų rajono vietiniai, tiek sugrįžę ar naujai įsikūrę mūsų rajoną daro gražesnį, sukuria gerą rajono kaimynystę, suteikdami daugiau patrauklumo tiek miestui, tiek rajonui. O dalyvavimas laidoje yra laisva piliečio teisė, gyventojų neminėjau, neįžeidžiau, kalbėjau, jog užaugusi nauja karta yra pasiruošusi pokyčiams.
Visų antra, mes su dešiniaisiais rajono politikais nuolat siekiame parodyti, jog Gargždai nėra tik apie vieną Lietuvos mastu kontraversišką Seimo narį. Man atrodo, jog yra suformuotas klaidingas pasakojimas apie Klaipėdos rajoną. Manau, svarbu pabrėžti, jog rajone yra grupelė žmonių, kuri su savo idėjiniu lyderiu daug metų siekia rajone skleisti melą, kiršinti rajono žmones, nuolat matome daug telkimo būti prieš. Tai nesukuria gero santykio su valstybe, todėl ilgametė strategija davė neigiamų pasekmių. Kai kurie žmonės renkasi kontraversiškus judėjimus, politikus, kurių esminis tikslas nepriteklių ar prastesnį gerbūvį sukūrusius žmones patraukti į neapykantos pusę, kuri turi būti skirta tam, kad iškiltų siaurus interesus turintys „aktyvistai“. Todėl kartais atrodo, kad Gargždus su žemėmis maišo maža grupelė neapykantą skleidžiančių rajono politikų. O mano, kaip dešiniosios politikės, pozicija yra kaip tik susijusi su vertybėmis, ginančiomis žmogų, jo pasirinkimo laisvę, garbę ir orumą. Smerkiu P. Gražulio ir kitų maršistų panieką žmonėms, kurią jie neslėpdami deklaruoja nuo scenos renginių metu. Geriausias to įrodymas buvo vos prieš mėnesį garsiai nušvilpta Gražulio kalba Gargždų miesto gimtadienio šventės metu per jo sveikinimo kalbą, kai miestiečius jis išvadino pakeitusiais orientaciją gėjais.
Priešingai, negu įvardyti rajono politiniai veikėjai, mes pastaruosius tris metus stipriai prisidėjome prie Gargždų įvaizdžio gerinimo Lietuvos mastu. Džiaugiamės savo darbo rezultatais – atnaujintos gatvės, keliai ir šaligatviai, pastatyta Jakų mokykla, ekologiškas maitinimas net keturiuose darželiuose, net 600 antrokams suteikta galimybe nemokamai mokytis plaukti baseine, palengvinimas mokytojams kompensuojant kuro išlaidas atvykimui į darbą, parengta pedagogų ir medikų pritraukimo į rajoną programa, toliau nuo mokyklos gyvenantiems vaikams nemokamas patogus atvykimas į mokyklas, net 250 eurų per mėnesį tėvams, kurių vaikai lanko privatų darželį, pastatytas Gobergiškės darželis, Slengių darželio plėtra, atnaujinamas Gargždų miesto stadionas, daugybė naujų ir atnaujintų vaikų žaidimo aikštelių ir aikštynų visame rajone, rengiama futbolo stovyklavietė su 5 futbolo aikštėmis, atnaujinta materialinė bazė ugniagesiams, skirta net pusė milijono eurų bendruomenių projektams, virš 600 tūkst. eurų privačių iniciatyvų įgyvendinimui, pakeistas sovietų kapinių vaizdas, restauruota Strag­nų koplyčia, parengta kultūros strategija iki 2030 m., apšviesta Gargždų bažnyčia, atlikti visi darbai Gargždų kultūros centro rekonstrukcijai pradėti, pradėtas statyti Endriejavo kultūros centras, Gargždų autobusų stotis, sutvarkyta Gargždų žydų žudynių vieta, su Kultūros ministerija sutartas finansavimas Jokšų tilto ir Vėžaičių dvaro vartų sutvarkymui, Gargždų ligoninei nupirktas liftas, apšiltintas pastatas, įrengtos saulės baterijos, sukurta efektyvi sistema pandemijoms valdyti, duris atvėrė Priekulės vaikų socialinis dienos centras, prasidėjus karui žaibiškai pasirūpinta Ukrainos pabėgėliais, Gargžduose duris atvėrė naujas demencijos centras, įrengtos saulės baterijos Gaigalaičio globos namuose, įrengti požeminiai konteineriai ir stambiagabaritinės aikštelės, tvarkomas Gargždų miesto parkas, pastatyta daugiau nei 30 autobusų stotelių paviljonų ir tai tik maža dalis to, ką mes nuveikėme. Apmaudu, jog šiandien mūsų sunkiai nudirbtus darbus, pristato politikai, kurie paskutinius tris metus dirbant šiuos darbus nuolat oponavo, kiršino ir melavo. Suprantu, kad patogu kirpti juosteles, tačiau nuosekliai dirbti darosi vis sunkiau. Norėčiau pakartoti, jog Klaipėdos rajonas yra unikalus rajonas savo kūrybingais gyventojais, naujai atvykstančiomis jaunomis šeimomis, grįžtančiais studentais – tikrai turime kuo didžiuotis, o politikai yra tik antrinis dalykas.
Nesame verti pašaipos, kaip minėjau, turime kuo didžiuotis ir mūsų rajonas yra vienas sparčiausiai augančių rajonų visoje Lietuvoje. Turime gerų istorijų apie savo rajoną ir savo žmones. Mūsų rajono žmonės yra žinomi visoje Lietuvoje, tuo privalome didžiuotis. Vienas politikas negali „paimti įkaitais“ likusių tūkstančių rajono gyventojų, o tai, kad vienas žmogus siekia tempti į dugną visą rajono vardą kartu su savo menka reputacija, mažų mažiausiai yra nesąžininga prieš pačius miesto ir rajono gyventojus. Turėtumėme pirmiausia garsiau kalbėti apie patį rajoną ir apie jo sėkmingus žmones, taip pat pritraukti kuo daugiau naujų gyventojų, kurie yra pilietiški, aktyvūs ir kūrybingi žmonės.
Kodėl vėl norima klaidinti, jog aš „noriu po kupolu pakišti gargždiškius“. Tai yra neteisingas ir perspaustas anoniminės skaitytojos teiginys. „Facebook“ platformoje kito žmogaus komentaras nėra niekaip susijęs su mano asmenine nuomone. Po kupolais nereikia nieko pakišti. Visi puikiausiai telpame šiame nuostabiame rajone, kur yra daug nuostabių žmonių, nėra prastesnių ar geresnių gyventojų. Tai, kad smulki grupė žmonių užsiima kiršinimu ir apgaudinėja žmones, sukuria dirbtines problemas, menamus maišymus su žemėmis, menamus nuvertinimus yra puikiausias to pavyzdys, kaip greitai plinta klaidingi teiginiai, dėl kurių yra patraukiami mažiau atidūs rajono gyventojai. Man dėl to kartais yra labai apmaudu.
Tenka apgailestauti ir atsiprašyti, jog laidos prodiuseriai arba montuotojai suklydo, laidos anonse priskirdami mano buvusias pareigas. Nesu „įsikibusi“ į kokį nors Savivaldybės administracijos postą, priešingai negu kiti ilgamečiai rajono politikai, amžini vicemerai. Dar kartą noriu atsiprašyti gerbiamos skaitytojos už tai, jog laidos montaže buvau įvardinta savo buvusiomis pareigomis. Apie užimamas pareigas laidos kūrėjai mūsų neklausė. O rajono gyventojams norėčiau palinkėti geros likusios vasaros ir toliau sėkmingai bendromis jėgomis kurti Gargždų ateitį.


Laidos pašnekovė, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Audronė Balnionienė:
‒ Visų pirma norėčiau, jog skaitytoja aiškiai įvardytų, kur konkrečiai mes maišome Gargždus su žemėmis? Atkreipiu dėmesį, jog Klaipėdos rajono įvaizdį formuoja kiekvienas rinkėjas, nuspręsdamas, kas atstovaus jiems Seime. Taip pat, jog artėjančių rinkimų akivaizdoje, visos Lietuvos akys bus susmeigtos į mus, nejaugi Gargždai ir vėl išsirinks rėksnį į Seimą? O tai, kad aš atstovauju kitoms vertybėms ir niekada neskatinau ir neskatinu už jį balsuoti, nėra joks Gargždų žeminimas. Ir pagaliau – kviečiu susikaupus dar kartą peržiūrėti laidos įrašą. Juk skaitant knygą, nuplaukus mintims, pravartu sugrįžti ir perskaityti dar kartą.
Laidoje dalyvavau kaip Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė. Su manimi nederino, kokie užrašai bus dedami. Panašu, kad įsivėlė žmogiškoji klaida, kur tikrai neverta ieškoti sąmokslo teorijų.
Mielai kviečiu gerbiamą skaitytoją smagiam pasivaikščiojimui. Nėra nieko geriau, už betarpišką bendravimą.
Parengė
Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *