Magiška ledo trauka pavojinga: atsargiai!

Gargždų PGT budinčios pamainos komanda treniravosi ant Skaidriojo karjero ledo – mokėsi gelbėti įlūžusį žmogų. Iš kairės: pamainos vadas A. Kairys, ugniagesiai gelbėtojai Mantas Prišmontas, Adomas Ruškys, V. Černauskas, Jonas Kenstavičius.

Ant Skaidriojo karjero ledo Gargžduose, Gamyklos gatvėje, šią savaitę Gargždų PGT ugniagesiai gelbėtojai treniravosi, kaip panaudojus specialias priemones gelbėti įlūžusį žmogų. Tai tradicinės pratybos, kurių metu jie atnaujino savo įgūdžius, pagilino žinias, kaip profesionaliai gelbėti skęstantįjį. Šią savaitę čia mokėsi visų budinčių pamainų komandos.


Imituota nelaimė
Ant Skaidriojo karjero jau ne pirma diena būriuojasi poledinės žūklės mėgėjai. Ar tikrai ledas tvirtas? „Jau 10 cm storio“, – šūktelėjo vienišas žvejas, įsitaisęs ant ledo nuo vasaros maudyklos pusės. Jis turėjo ledo smaigus ir kitas reikalingas saugos priemones.
Žvejas galėjo jaustis saugiai ir dėl to, kad tą trečiadienio popietę atvykę Gargždų PGT pareigūnai netoliese ruošėsi pratyboms – atnaujinti įgūdžius, kaip gelbėti įlūžusį žmogų. Čia treniravosi budinčios pamainos, kuriai vadovauja Andrius Kairys, komanda. Jis pastebėjo, kad karjero ledo storis skirtingose vietose gali būti nevienodas, pavyzdžiui, plonesnis ant apsnigtų plotelių. „Mėlynos ar žalsvos spalvos ledas yra stiprus“, – sakė pamainos vadas.
Ugniagesių gelbėtojų komanda atsivežė ledo roges, kurios neskęsta – pritaikytos gelbėti įlūžusiuosius. Vyrai buvo apsirengę specialiais neperšlampamais drabužiais ir pasiruošę gelbėti lediniame vandenyje atsidūrusį žmogų. Tai buvo nelaimės imitacija. Į eketę įkritusį pareigūną iš karto pastebėjo ir prie jo rogėmis skubiai pričiuožė gelbėtojai. Ištraukę iš vandens, užkėlė ant rogių. Prie jų pririšta specialia virve kiti traukė roges į krantą.
„Jeigu skęstantysis nebereaguoja, tenka virvę užnerti ant jo rankos ir tada tempti į krantą, – dėstė A. Kairys. – Labai svarbus psichologinis aspektas: įkritus į vandenį nepanikuoti. Išlipti reikia jėgų – būti fiziškai tvirtam.“ Pasak jo, tokioje temperatūroje, kokia buvo tą trečiadienį, mokymų dieną, žmogus vandenyje galėjo išgyventi nuo 30 iki 60 min.
Ugniagesys gelbėtojas demonstravo būdus, kaip įlūžus lengviau išsikapanoti ant ledo nesant pagalbos. Rodė, kaip riedėti ledu (verstis nuo šono ant šono) kranto pusėn, iš kur atėjo, ir tik jį pasiekus atsistoti.


Išgelbėja visada, bet ne visi išgyvena
„Stebėjau pratybas galvodamas, kaip paprasta, bet įkritęs į ledinį vandenį kažin ar pakartočiau tai, ką mačiau. Juk ugniagesiai išmokę, treniruojasi – reikia įgūdžių“, – prisipažino gargždiškis, netyčia atsidūręs prie Skaidriojo karjero, kur vyko ugniagesių pratybos. Ne vienas automobilis, riedėjęs pro šalį, sulėtino greitį: vairuotojams buvo smalsu, kas čia vyksta. Gerai, kad nelaimė – tik imitacija. Ir šią žiemą tokių įvykių rajone dar nepasitaikė.
„Mes mokame gelbėti įlūžusius žmones – suspėję atvykti visada ištraukiame skęstantįjį“, – kalbėjo ugniagesys gelbėtojas Vytautas Černauskas.
Pamainos vadas A. Kairys prisiminė, kad prieš kelerius metus gavo pranešimą iš Endriejavo, jog Kapstato ežero viduryje skęsta žmogus. „Atskubėjome pasiruošę – apsirengę neperšlampamais drabužiais, su rogėmis, kita įranga. Bėgome ledu, du ugniagesiai įlūžo, vienas pasiekė skęstantįjį. Ištraukėme ilgai lediniame vandenyje išbuvusį vyriškį, užkėlėme ant rogių, partempėme į krantą. Deja, buvo stipriai sušalęs ir neišgyveno“, – kalbėjo A. Kairys.
Pasak jo, žiemą šalyje pasitaiko nelaimių – ledas magiškai traukia vaikus, kurie nesugeba įvertinti rizikos. „Mūsų patarimas – saugoti vaikus, vieni neturėtų eiti ant vandens telkinio. Yra dirbtinio ledo – čiuožyklų, kur saugu pramogauti“, – dėstė pareigūnas.


Pagalbos prireikė įlūžusiems gyvūnams
Pasak Gargždų PGT vyriausiojo specialisto Arūno Armalio, per paskutiniuosius trejus metus mūsų rajone nepasitaikė, kad ant užšalusių vandens telkinių įlūžtų žmonės, bet pagalbos prireikė gyvūnams. Šiemet sausį vienoje sodyboje Ežaičiuose užlipusi ant plono ledo įlūžo stirnaitė. Pričiuožę ledo rogėmis, ugniagesiai gelbėtojai ją ištraukė. Pernai gruodžio pabaigoje apie 30 metrų nuo kranto įlūžusį šunį taip pat išgelbėjo atskubėję pareigūnai. Iš išgąsčio jis įkando savo gelbėtojui. Užpernai ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo vandens telkiniuose įlūžusius stirną ir šunį.
„Šiuo metu vandens telkiniai užšalę, bet apsnigti. Prasidėjo atodrėkis – ledas plonėja, todėl patartina nelipti ant jo. Reikia prižiūrėti vaikus, kad jie iš smalsumo čia neatsidurtų. Saugiai elgtis turėtų ir žvejai mėgėjai, – dėstė A. Armalis. – Jie įpratę, pažįsta Skaidrųjį karjerą, kuris yra pavojingas, nes šaltiniuotas, gilus – kai kur ledas plonas ir pavojingas. Atsitiktinai čia atėjusieji pasivaikščioti, ieškantys pramogų ant ledo, turi būtų atsargūs, kad tai nesibaigtų nelaime.“
Pareigūnas įspėjo gelbėjant įlūžusįjį neduoti jam rankos, bet ištiesti lazdą, šaką ar slidę, kad pats neįlūžtų. „Nesant galimybių gelbėti skęstantįjį, reikia skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112 ir pranešti, kurioje vietoje nelaimė. Neiti arčiau skęstančiojo, bet konsultuoti, kad į šalis ištiestų rankas, stengtųsi laikytis ant vandens, nepanirtų po ledu, kalbėtis, kad neprarastų sąmonės. Raginti išlipti ant ledo ir tada šliaužti ledu“, – kalbėjo pareigūnas.

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content