„Mars Lietuva“ atliekas paverčia kompostu
Vienai iš didžiausių maisto produktų gamintojų pasaulyje tarptautinei įmonei „Mars, Incorporated“ pavyko pasiekti tai, kas iš pradžių atrodė milžinišku iššūkiu. 126 gamyklas visame pasaulyje, tarp jų ir Lietuvoje, turinti bendrovė gamybos atliekų nebemeta į sąvartyną. Gargžduose, kur bendrovė „Mars Lietuva“ gamina maistą gyvūnams augintiniams, didžioji dalis (55 proc.) atliekų paverčiama kompostu.
Pasiektas nulinis atliekų gabenimo į sąvartynus rodiklis reiškia, kad nepanaudotų atliekų neliko nė viename „Mars“ produktų gamybos procese – nuo žaliavos iki produkto bei jo įpakavimo gamybos. Visos atliekos perdirbamos, rūšiuojamos, kompostuojamos arba panaudojamos energijos gamybai.
„Esame neabejingi pasaulyje vykstantiems procesams, tokiems kaip klimato kaita ir jos matomiems padariniams. Turime gyventi ne tik šia diena, bet ir galvoti apie pasaulį, kuriame augs mūsų vaikai. Kiekviena šalis, kurioje yra „Mars“ gamykla, turėjo praeiti tą patį kelią – suefektyvinti gamybos procesus bei rasti abipusiai naudingą bendradarbiavimą su atliekų perdirbėjais“, – sako „Mars Lietuva“ vadovė Aušra Žemaitienė.
Daugiau kaip pusė atliekų, kurios susidaro Gargždų gamykloje gaminant maistą gyvūnams augintiniams, paverčiamos ekologinėmis trąšomis. Kompostavimui naudojamas vandens nuotekų dumblas bei maisto ir kitos organinės kilmės atliekos (šalutiniai gyvūniniai produktai). Šios perdirbtos atliekos vėliau naudojamos kaip ekologinės trąšos.
„Apie 30 proc. šalutinių gyvūninių produktų perdirbame patys įsigyta bioskaidžių atliekų perdirbimo įranga, kitą dalį atiduodame atliekų perdirbėjams. Pavyzdžiui, vandens nuotekų dumblą partneriai naudoja energijos gavybai, tada kompostuoja iki trąšoms tinkamos medžiagos. Tai yra puikus bendradarbiavimo su vietos perdirbėjais pavyzdys“, – pasakoja A. Žemaitienė.
Vien per 2015 m. „Mars Lietuva“ savo jėgomis perdirbo daugiau nei 430 tonų maisto ir kitų organinės kilmės atliekų iš kurių pagaminta apie 150 tonų produkto, tinkamo naudoti kaip trąšas ar biokurą. Specialiame konteineryje atliekos yra kaitinamos, kol iš jų pašalinama drėgmė, jų tūris sumažėja apie 70 proc. ir tokiu būdu jos tampa tinkamomis naudoti.
18 proc. atliekų, tokios kaip mediena, plastikas, popierius ir metalas, yra rūšiuojamos, vėliau – vežamos perdirbti. Apie 25 proc. atliekų, kurių neįmanoma perdirbti, yra deginamos, paverčiant jas šilumos energija.