„Mars Lietuva“ tvarios plėtros programa: taupomi tiek energetiniai, tiek finansiniai ištekliai

Arturas Janutis

Europos energetikos rinkoje vyraujant tiekimo bei kainų nestabilumui, ilgalaikes investicijas į tvarią plėtrą vykdžiusios bendrovės skaičiuoja šių investicijų grąžą. Gargžduose įsikūrusi bendrovė „Mars Lietuva“ nurodo, kad per keletą pastarųjų metų įdiegti kompleksiški elektros, šilumos energijos ir vandens taupymo sprendimai įmonei leido sutaupyti apie 645 tūkst. eurų. Per visą pastarąjį dešimtmetį „Mars Lietuva“ elektros suvartojimą vienai produkcijos tonai pagaminti sumažino 14 proc., dujų – 20 proc., vandens – 50 proc.

Šiuo metu „Mars Lietuva“, Gargžduose gaminanti maistą gyvūnams augintiniams – viena efektyviausiai energetinius išteklius Europoje naudojančių korporacijos „Mars“ gamyklų.

„Dabartinėmis aplinkybėmis, rinkoje šuoliuojant energetikos resursų kainoms, ypač svarbu ne tik stabilus energijos tiekimas, bet ir jos taupus bei efektyvus naudojimas, įskaitant likutinės šiluminės energijos įdarbinimą, kad nebūtų švaistomas nė vienas energijos džaulis. Mes jau matome ankstesnių investicijų į tvarią plėtrą rezultatus. Investuoti į išteklių tausojimą pradėjome visų pirma siekdami aplinkosaugos tikslų, tačiau įdiegti sprendimai teikia ir reikšmingos finansinės naudos. Kai kuriose srityse jau atlikome daugumą šiuo metu įmanomų technologinių pakeitimų, leidžiančių panaudoti likutinę energiją. Toliau analizuojame naujas galimybes, tokias kaip šilumos siurblių technologijos, kurios panaudodamos gamybos procesuose susidariusio 32-34 laipsnių Celsijaus vandens šiluminę energiją, gali gaminti karštą vandenį arba garą“,  – pažymi „Mars Lietuva“ Darbų saugos ir aplinkosaugos vadovas Artūras Janutis.

Nuo 2019 m. į energijos taupymo sprendimus investavus per 450 tūkst. eurų, dujų sunaudojimas „Mars Lietuva“ reikšmingai sumažėjo. Per 2019-2022 m., diegiant įvairius taupymo sprendimus, įmonė jau sutaupė apie 645 tūkst. eurų. Vien 2022 m. į energijos vartojimo efektyvinimo sprendimus bendrovė jau investavo 100 tūkst. eurų.

A. Janutis pabrėžia, kad į efektyvumo didinimo ir išteklių taupymo sprendimus bendrovė investuoja nuolat, sekdama visos tarptautinės korporacijos „Mars“ gairėmis, įvardytomis tvarios plėtros programoje „Sustainable in Generation“.

Pasak „Mars Lietuva“ padalinio vadovo, įmonėje maksimaliai panaudojama likutinė energija, kuri susidaro dirbant kompresoriams, autoklavams ir garo krosnims. Likutinė energija naudojama pašildyti vandenį garo gamybai,   gamyboje naudojamo karšto vandens paruošimui, patalpų šildymui ir karšto vandens, tiekiamo administracijos pastatui, paruošimui.

Bendrovė gali apšildyti patalpas nenaudodama jokių papildomų resursų, jei oro temperatūra lauke nenukrenta žemiau 7 laipsnių Celsijaus. Tam taip pat panaudojama likutinė energija. Įmonė įdiegė energijos monitoringo sistemą, leidžiančią stebėti energijos sunaudojimą ir užtikrinti stabilų sistemų veikimą.

Jau prieš kelerius metus visose bendrovės gamybinėse ir administracijos patalpose buvo įrengtas LED apšvietimas, montuojami būvio ir judesio davikliai, kad sistema automatiškai užgesintų šviesas patalpose, jei jose nėra žmonių. Bendrovė naudoja tik žaliąją elektros energiją ir taiko aukštus reikalavimus įsigyjamos įrangos energetinio efektyvumo klasei.

„Reguliarūs nepriklausomi energetiniai auditai bendrovei leidžia užtikrinti, kad nuosekliai būtų priimami efektyviausi energiją taupantys sprendimai. Auditų metu įvertinamos technologinės linijos, išteklių naudojimas įmonėje, parengiamos rekomendacijos“, – teigia A. Janutis.

Tarptautinei šeimos valdomai korporacijai „Mars“ priklausanti „Mars Lietuva“ praėjusiais metais pagamino 103.000 t maisto gyvūnams augintiniams ir gavo 186,6 mln. eurų pajamų.

Apie „Mars Lietuva“:

UAB „Mars Lietuva“ yra tarptautinės bendrovės „Mars, Incorporated“ antrinė įmonė, veikianti Lietuvoje nuo 1993-iųjų metų. Gargžduose bendrovė turi maisto gyvūnams augintiniams gamyklą, o Vilniuje pardavimų ir rinkodaros padalinį. Šiuo metu įmonėje „Mars Lietuva“ dirba apie 800 darbuotojų.

Per metus gamykloje pagaminama apie 75 tūkst. tonų WHISKAS®, EXELCAT®, SHEBA® produkcijos gyvūnams augintiniams. „Mars Lietuva“ gamykla yra viena didžiausių šalies eksportuotojų – joje gaminami 400 rūšių ir porūšių produktai tiekiami į daugiau kaip 30 Europos šalių. Lietuvoje bendrovė organizuoja prekybą „Mars, Incorporated“ gaminamais saldainiais ir ledais MARS®, SNICKERS®, BOUNTY®, TWIX®, MILKY WAY®, M&M’S®, SKITTLES®, ryžiais ir padažais BEN’S ORIGINAL™, gyvūnų augintinių priežiūrai skirtais PEDIGREE®, CHAPPI®, WHISKAS®, SHEBA®  ir NATUSAN® produktais.

„Publicum Financial Communications“ pranešimas žiniasklaidai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių