• 29 rugsėjo, 2021
|

Mažieji sodeliai apsigyveno ikimokyklinių įstaigų edukacinėse erdvėse

Respublikinis ikimokyklinio ugdymo įstaigų gamtosauginis šių metų projektas-konkursas „Mažieji sodeliai“ jau ritasi į pabaigą. Daug darbo įdėta, ypač organizatorių: Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ komandos, rajono Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Barbšienės, Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorės Astos Klimienės, Gargždų knygyno direktorės Ingos Jurgulienės, rajono Švietimo centro darbuotojų. Daug rankų didžią naštą pakelia ir vaisiai labai džiugina, todėl norime pasidalinti savo sėkmės istorija.

Projektą „Mažieji sodeliai“ skyrėme žymiam visuomenės žmogui, garsiai vaistažolių žinovei, vaistininkei, neprilygstamai raiškaus žodžio meistrei – Eugenijai Šimkūnaitei. Žolių karaliene vardžiuota, dar kitaip Lietuvos ragana. Ir Mokyklų bendruomenių metams – visose įstaigose, vykdant projektą dar darniau susibūrė bendruomenės.

Projekto-konkurso dalyviai – 3–7 metų vaikai, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai, tėvai, seneliai, proseneliai. Dalyviai savo įstaigos teritorijoje nuo balandžio mėnesio turėjo kurti „Mažąjį sodelį“ tradiciniu būdu, kuriame susodinti etnografiniai vaistiniai-prieskoniniai augalai, tokie kaip daugiametė saulutė, garbiniuotoji mėta, vaistinis isopas, vaistinis skaistenis, vaistinis smidras, vaistinis putok­lis, vaistinis bijūnas, paprastasis diemedis, plunksnalapė rudbekija, trispalvė našlaitė, didžioji nasturtė, kvapusis pelėžirnis, balzamininė sprigė, aukštoji piliarožė, šluotelinis flioksas, didžiagraižis jurginas ar kiti. Gėlių darželyje prie pasodintų augalų reikėjo pritvirtinti informacines lenteles arba etiketes su augalų pavadinimais ir bent prie vieno augalo turėjo būti lentelė su citata apie augalą iš žolininkės E. Šimkūnaitės pasisakymų. Su vaikais stebėti augančius gėlynus, naudoti ugdyme, fiksuoti nuotraukose ir rudenį atsiųsti mums, organizatoriams. Iš atsiųstų nuotraukų koliažų padarėme didelį tentą – atliktų darbų kilnojamai parodai organizuoti.

Mažųjų sodelių kūrime dalyvavo 36 Lietuvos ikimokyklinės įstaigos. Ypač džiaugiamės gražiais Gargždų bei Priekulės, Endriejavo, Vėžaičių, Agluonėnų ugdymo įstaigų mažaisiais sodeliais.

Veiklų apibendrinimuose dalyviai rašė, kad projekte-konkurse dalyvavo su užsidegimu, susidomėjimu etnografiniais augalais, sodelių kūrybos procesu, vyko bendravimas ir bendradarbiavimas: mokytojai–vaikai–tėvai–seneliai ir net proseneliai.

Ugdytiniai noriai sėjo, sodino, prižiūrėjo augalus, stebėjo jų augimą, darė išvadas, fiksavo tyrimų rezultatus, rinko ir naudojo vaistinius-prieskoninius augalus. Vaistažolių prisidžiovino ir šaltajam metų laikotarpiui, naudojo darbeliams, gamino hidrolatą. Kai kuriose įstaigose augalų augimą, jų kaitą ugdytiniai stebėjo ir karantino laikotarpiu informacinių technologijų pagalba.

Susitikime Klaipėdos universiteto botanikos sode, kur ir prasideda tento „Mažųjų sodelių“ parodos kelias, aptarėme projekto rezultatus, prisiminėme šmaikščiąją E. Šimkūnaitę skambant etnogrupės „Dainužė“ (vadovė Margarita Kiudytė-Čarienė) dainoms. E. Šimkūnaitė yra sakiusi, kad liaudies medicina neatskiriama nuo liaudies kultūros, tautosakos, liaudies muzikos.

Projekto dalyviai dėkojo už gražią ir prasmingą idėją – mokyti vaikus nuo pat vaikystės. Žavėjo ir pačių vaikų mintys: „Medžio nepastumsi, turime apeiti“, „Mes nežydime, o gėlės žydi ir žydės“, „Močiutė ravi ir ravi tas kaime gėles“, „Be bičių nebūtų medaus“, „Mano mama sako, kad gamta mums duoda augalus, orą, maistą“, „Gamta – tai mūsų namai“ ir t. t.

Projekto-konkurso „Mažieji sodeliai“ nuostatuose buvome įvardiję, kad išrinksime geriausius darbus, bet peržiūrėję darbus pamatėme, kad geriausių neišrinksime. Visi atitinka mūsų nustatytus kriterijus, todėl visų darbus sudėjome į tentą ir visus apdovanojome knygomis apie E. Šimkūnaitę „Amžinai žydėk, Atminimo vyšnia“ ir Klaipėdos universiteto botanikos sodo darbuotojų paruoštais mėtų sodinukais.

Tento-parodos „Mažieji sodeliai“ kelionė užtruks iki 2022 m. kovo mėn., kiekvienoje įstaigoje pasisvečiuodama po dvi savaites.

Sėkmingai įgyvendintu projektu „Mažieji sodeliai“ spalio 15 d. pasidalinta Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamoje konferencijoje „Mokyklų edukacinės erdvės ir ugdymo procesas“, kurios metu organizatoriai pasistengė, kad įstaigos, dalyvavusios Mokyklų edukacinių erdvių konkurse 2020 metais, gautų apdovanojimus – nugalėtojų atminimo lenteles, knygų ir pagal E. Šimkūnaitės receptą paruoštą arbatą. Apdovanoti ir mes – Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ bendruomenė.

Džiaugiasi širdis ir norisi toliau tęsti darbus, vadovaujantis garsios vaistininkės, žolininkės E. Šimkūnaitės filosofija: „Atsirinkdami naudingus gamtos šaltinius galime gauti gerų rezultatų, net ir trumpam būdami gamtoje. Nereikia baimintis, kad auga miestai, į miestus panašėja kaimų gyvenvietės. Reikia tik išmokti dažnai naudotis žaliaisiais plotais, žinoma, pasistengiant, kad jų būtų kuo daugiau.“

Raimunda MOCKUVIENĖ, Rima BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių