Melioracijos įrenginiams – dalis savo lėšų

Asmeninio archyvo nuotr.: taip atrodė Brukšvų polderio laukai iki melioracijos sistemos rekonstrukcijos.

Viena skausmingiausių ūkininkų problemų – pelkėjantys laukai, kuriuose seni ir susidėvėję melioracijos tinklai. Daugiau nei prieš dešimtmetį įsikūrusi Brukšvų polderio melioracijos sistemos naudotojų asociacija Priekulės seniūnijoje problemiškuose plotuose vykdo jau trečią projektą. Šiemet pabaigus pastarąjį bus atnaujinta melioracijos sistema apie 202 ha, bet iš viso rekonstruota tik 35 proc. Brukšvų polderio ploto.

Nebeveikiančios melioracijos sistemos skauduliai pamaryje labiausiai išryškėjo užpraėjusį rudenį pliaupiant liūtims. Drevernoje ir aplinkiniuose kaimuose įvairių žemės ūkio kultūrų laukai buvo pavirtę tvenkiniais – ūkininkai patyrė didžiulius nuostolius. „Ekspertai nustatė, jog problematiškiausiuose plotuose drenažas susidėvėjęs nuo 70 iki 95 proc.“, – kalbėjo Brukšvų polderio melioracijos sistemos naudotojų asociacijos projektų vadovė Rugilė Malinauskienė.

Brukšvų polderyje yra 34 žemės naudotojai, kurie susibūrę į asociaciją. Jos pirmininkas – ūkininkas Petras Vasiliauskas, taip pat ir šio projekto iniciatorius. Parengus investicinį projektą sunkiai pavyko gauti finansavimą dėl didžiulės konkurencijos.

Pernai pradėti melioracijos sistemos atnaujinimo darbai Brukšvų polderyje sėkmingai tęsiami ir šiemet. Jie vykdomi pagal partnerystės sutartį tarp rajono Savivaldybės ir Brukšvų polderio melio­racijos sistemos naudotojų asociacijos. Rekonstruojami melioracijos tinklai Brukšvų polderyje Drevernos ir Svencelės kaimuose. Visa tai kainuos apie 963 tūkst. eurų, iš kurių apie 90 tūkst. – rajono Savivaldybės biudžeto lėšos (prisidėjimas prie valstybės valdomo turto dalies rekonstrukcijos), likusi dalis – 273 tūkst. – Brukšvų polderio melioracijos sistemos įrenginių naudotojų asociacijos lėšos, o 600 tūkst. eurų – Europos Sąjungos parama.

„Kartu su rajono Savivaldybe investuojame apie 40 proc. savo lėšų“, – akcentavo R. Malinauskienė.

Atnaujinant melioracijos sistemą bus rekonstruota apie 202 hektarų: paklota apie 124 kilometrai rinktuvų ir sausintuvų, rekonstruota daugiau nei 16 km griovių, be to, rekonstruojamos ir naujai įrengiamos pralaidos. Šiemet įgyvendinus trečią projektą bus sutvarkyti tik apie 35 proc. Brukšvų polderio. Šiuose laukuose jau nepražus javai ar daržovės – nebereikės valstybės prašyti kompensacijos. Melioracijos sistemos atnaujinimo darbus sėkmingai vykdo UAB „Hidrostatyba“.

„Ateityje tikimės dalyvauti įvairiose programose, kad pritrauktume paramą. Kitas svarbus etapas – sutvarkyti neišvažiuojamus kelius, kurie taip pat reikalauja didelių investicijų“, – kalbėjo R. Malinauskienė.

Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių