Minėdami Ukrainą, nenukreipkime į Rusiją: vietovardis gali skirtis tik viena raide

Rodos, skirtumas tik viena raidė, tačiaupietryčių Ukrainos miestą Siverską pavadinę Seversku galime nukreipti į miestą, esantį Rusijoje, taip pat Mirnas Rusijoje, o Myrnas ir Myrnė – Ukrainoje. Žinoma, pastarųjų mėnesių ir savaičių pranešimų kontekstas apie Rusijos karo veiksmus Ukrainos teritorijoje leidžia suprasti, kad apsirinkama dėl šaltinių – informacija ateina įvairiomis kalbomis: ukrainiečių, rusų, anglų, todėl rašyba įvairuoja. Pagrindu rekomenduojama imti oficialias ukrainietiškas vietovardžių formas, jas transkribuoti lietuviškais rašmenimis, o kiti rašybos variantai prireikus gali būti pateikiami skliaustuose.(Pabaigoje pateikiame aktualiausių Ukrainos vietovardžių sąrašą.)

Skubėdami kuo operatyviau informuoti visuomenę, žurnalistai kartais įsivelia į vietovardžių painiavą. Net tame pačiame naujienų portale galima aptikti to paties miesto ar gyvenvietės pavadinimoskirtingų variantų. Rytų Ukrainos miestas Lysyčanskas pavadinamas ir Lysičansku, ir Lysyčiansku, irLisičansku. Varijuoja ir kitų Rytų Ukrainos karo apimtų miestų pavadinimai.Slovjanskas kartais parašomas su minkštumo ženklu –Slovianskas. Časiv Jaro miestas taip pat pavadinamas įvairiai – Časiv jaras, Časov Jarasar Chasiv Jaras.Vis dar išsprūsta angliška transkripcija:rašytina Doneckas –ne Donetskas, Bachmutas– ne Bakhmutas, Mykolajivas– ne Mykolaivas.

Stebėtinai greitai prigijo naujesnės rašybos sostinės ir didžiųjų Ukrainos centrų pavadinimai: Kyjivas, Lvivas, Charkivas, Mykolajivas, Černihivas(vietoj Kijevas, Lvovas, Charkovas, Nikolajevas, Černigovas). Keblesnis pasirodė Zaporožės/Zaporižios pavadinimas: rašantiesiems kartais susiplaka abiejų variantų linksniavimo paradigmos ir išeina hibridinis Zaporižė. Rekomenduojama arba Zaporižia, Zaporižios…, arba senoji tradicinė Zaporožė, Zaporožės…Senosios tradicinės formos Kijevas, Lvovas, lietuvių kalboje įsitvirtinusios dar iki susiformuojant ukrainiečių kalbai,yra teiktinos, nėra vengtinos. Tačiau akivaizdu, kad noras palaikyti ukrainiečių tautą pasireiškia renkantis vartoti būtent dabartines ukrainietiškas.

Dar pora keblesnių atvejų: sušmėžuoja rusiška formaDniepropetrovskas– iš tiesų miestas ir srities centras – Dnipras, o srities pavadinimas apukrainietintas, bet vis dar nepakeistas – Dnipropetrovsko.Taip pat įvairuoja Sjevjerodoneckas, Severodoneckas, Sjeverodoneckas, Sjeverodonetskas. Rekomenduojamas pirmasis variantas Sjevjerodoneckas iš ukr. Сєвєродонецьк.Tai irgi apukrainietinta forma (rusakalbių bendruomenėje СеверодонецкSeverodoneckas). Aukščiausioji Rada jau yra svarsčiusi pakeitimą į dar ukrainietiškesnį variantą Сіверськодонецьк(Siverskodoneckas), tačiau dėl nevienodos vietinių gyventojų nuomonės sprendimas nebuvo priimtas.

Tad kur ieškoti taisyklingų užsienio vietovardžių, kad išvengtume šitos painiavos? Kviečiame naudotis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos turimais ištekliais. Kaip žinoma, Ukrainos Aukščiausioji Rada 2016 m.priėmė Dekomunizacijos įstatymą ir pakeitėbeveik tūkstančio gyvenamųjų vietovių pavadinimus. Atsižvelgdama į tai, VLKKsulietuvino pagal transkripcijos iš ukrainiečių (ukrainų) kalbos į lietuvių kalbą taisykles ir pateikė beveik 900 pakeistųjų pavadinimų sąrašąvisuomenei(žr. https://vlkk.lt/media/public/file/Naujienos/Ukrainos-pakeisti-vtv_2016_VII_patikslintas.pdf).

Pravartuir patogu naudotis suskaitmenintuPasaulio vietovardžių žodynu. VLKK iniciatyva penkiatomį žodyną 2006–2014 m. išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas.Suskaitmeninta vietovardžių duomenų bazė skelbiama ir Kalbos komisijos, ir leidyklos (MELC.lt) interneto svetainėse. Tačiau naujesnių pastabų apie pasikeitimus galima tikėtis rasti būtent VLKK svetainėje Pasaulio-vardai.vlkk.lt (žr.http://pasaulio-vardai.vlkk.lt/salys/ukraina) ir VLKK Konsultacijų bankehttps://www.vlkk.lt/konsultacijos.

Atidumas perteikiant Ukrainos vietovardžius lietuvių kalba atspindint ukrainietišką tarimą ir rašybą – palaikymas šaliai, kovojančiai už savo laisvę, vientisumą ir identiteto išsaugojimą.

Pastarojo meto aktualiausių Ukrainos gyvenamųjų vietovių pavadinimai

Sulietuvinta formaAutentiška / lotynizuota formaLokalizacija (sritis)
BachmùtasБахмут / BakhmutDonecko sr.
Čãsiv JãrasЧасів Яр/Chasiv YarDonecko sr.
Dni̇̀prasДніпро/DniproDnipropetrovsko sr.
IziùmasІзюм/IzyumCharkivo sr.
LysyčánskasЛисичанськ / Lysychans’kLuhansko sr.
MykolãjivasМиколаїв / MykolayivMykolajivo sr.
PopasnàПопаснa/PopasnaLuhansko sr.
Si̇̀verskasСіверськ / Sivers’kDonecko sr.
SjevjerodonèckasСєверодонецьк/Syeverodonets’kLuhansko sr.
SlovjánskasСлов’янськ / Slov’’yans’kDonecko sr.
Zaporižià / ZaporòžėЗапоріжжя/ZaporizhzhyaЗапорожье / Zaporozh’yeZaporižios / Zaporožės sr.

Daugiau informacijos – Aurelija Baniulaitienė, VLKK ryšių su visuomene atstovė, aurelija.baniulaitiene@vlkk.lt, 8 695 48899.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių