„Minijos“ pradinukams – finansinio raštingumo pamokos

Lietuvos gyventojams stinga ekonominių, praktinių žinių. Švietimo sistema privalo nuo teorijos pereiti prie praktikos – ne kartą konstatuota įvairiausiuose tyrimuose. Tad ne veltui Gargždų „Minijos“ progimnazijoje jau kitais mokslo metais startuos tarpdalykinė pradinių klasių mokinių ugdymo programa „Mano bendruomenė“, kuri apims ir finansinio raštingumo ugdymo temas. Organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ parengtą programą finansuoja Gargžduose įsikūrusi bendrovė „Mars Lietuva“.

Nuotr. iš asmeninio albumo: Gargždų „Minijos“ progimnazijos pavaduotoja ugdymui L. Zubauskienė atkreipė dėmesį, jog norint kokybiškai įgyvendinti „Lietuvos Junior Achievement“ programą dar reikėtų rėmėjų, kurie galėtų finansuoti transporto išlaidas, vykstant į tikslines edukacines išvykas. „Vilniuje duris atvėrė moksleivių finansiniam švietimui skirta išmani erdvė – Finansų laboratorija. Tai pirmoji tokio pobūdžio edukacinė erdvė Lietuvoje. Įdomus būtų mokiniams ir Pinigų muziejus. Tačiau tam stingame lėšų“, – teigė ji. Darbui su moksleiviais pagal programą „Mano bendruomenė“ bus apmokyti 20 „Minijos“ progimnazijos mokytojų.Stinga įgūdžių

Gargždų „Minijos“ progimnazijos pavaduotoja ugdymui Lina Zubauskienė akcentavo, jog geros mokyklos koncepcijoje teigiama, kad mokykloje mokiniai turėtų būti mokomi spręsti gyvenimiškas problemas ir ugdomos šiuolaikiniam gyvenimui aktualios kompetencijos. Viena iš jų – finansinio raštingumo kompetencija. „Ir mokytojai, ir tėveliai pastebi, kad jaunoji karta neskaičiuoja, netaupo, nemoka atsakingai elgtis su pinigais, dažnai pervertina savo finansines galimybes. Baigus mokyklą ir palikus tėvų namus netikėtu iššūkiu tampa gebėjimas savarankiškai tvarkyti asmeninius finansus. Žinių ir patarimų finansiniais klausimais vaikai gauna ir šeimoje, tačiau Lietuvos bankų asociacijos (LBA) užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad suaugusiųjų finansinis raštingumas Lietuvoje vidutiniškas. Be to, verslūs mokiniai dar mokykloje pradeda kurti verslą, todėl elementarios finansų valdymo žinios reikalingos jau mokyklos suole“, – įsitikinusi L. Zubauskienė.

Anot jos, jau nuo šių mokslo metų Gargždų „Minijos“ progimnazijoje 5 klasių mokiniams dėstomas finansinis raštingumas. Pamokose diegiami saikingo vartojimo ir atsakingo skolinimosi principai, lavinami tinkamo lėšų planavimo ir paskirstymo įgūdžiai, kad ateityje mokiniai išvengtų brangiai kainuojančių finansinių klaidų. „Siekdami užtikrinti programos tęstinumą, nuoseklumą bei kokybišką įgyvendinimą, kreipėmės į „Lietuvos Junior Achievement“ prašydami suteikti metodinę pagalbą. Buvome maloniai nustebinti, kai per palyginti trumpą laiką buvo rastas rėmėjas „Mars Lietuva“, kuris finansavo mokymo priemonių įsigijimą bei mokytojų kvalifikacijos kėlimo išlaidas“, – pasakojo L. Zubauskienė.

Finansavo „Mars Lietuva“

Gargžduose veikiančios UAB „Mars Lietuva“ korporacinių reikalų vadovas Mindaugas Rupšys teigė, jog su bendruomene nuolat palaiko ryšius, taip pat bendradarbiauja ir su „Lietuvos Junior Achievement“. „Bendruomeniškumo skatinimas ir atsakomybės prisiėmimas už bendruomenės gerovę – mūsų kultūros dalis. „Minijos“ progimnazijoje ruošiama diegti programa atkartoja mums svarbius dalykus, todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie jaunųjų bendruomenės narių ugdymo“, – sakė M. Rupšys.

Darbui su moksleiviais pagal programą „Mano bendruomenė“ bus apmokyti 20 „Minijos“ progimnazijos mokytojų. Programos pagrindiniai tikslai – ugdyti finansinį raštingumą jau pradinėse klasėse, supažindinti moksleivius su verslo, ekonomikos ir socialinių mokslų pagrindais, taip pat gerinant skaitymo, rašymo ir skaičiavimo įgūdžius. Gvildendami tokias temas kaip darbas ir profesija, gamyba ir naujovės, darbo užmokestis ir mokesčiai, verslas ir sprendimų priėmimas, mažieji moksleiviai susiformuoja bendrą sampratą apie tai, kaip veikia visa bendruomenė aplink mokinius.

Finansinis raštingumas, kaip minėta, Gargždų „Minijos“ progimnazijoje šiemet jau dėstomas 5 klasių mokiniams. Bendrovei „Mars Lietuva“ finansavus mokymo priemonių įsigijimą bei mokytojų kvalifikacijos kėlimo išlaidas, programa bus išplėsta ir finansinio raštingumo disciplina pasieks pradines klases.

Pagal „Lietuvos Junior Achievement“ programą (pritaikytą atitinkamo amžiaus grupės moksleiviams) jau seniai aktyviai dirbama Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje. „Jau 13 metų dirbu su gimnazistais, kaip tik praėjusių metų liepą važiavau į Prancūziją, Lilio miestą, kur vyko Europos verslumo konferencija“, – prisiminė pagal „Lietuvos Junior Achievement“ programą dirbanti pedagogė Nijolė Ruginienė, kuri akcentavo, jog pasaulyje „Junior Achievement“ veikia jau 100 metų, Europoje – 30, o Lietuvoje – 25 metus. Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje taip pat diegiami programos principai.

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių