Ministras drąsino: pieno ūkis perspektyvus

Žemės ūkio ministras B. Markauskas (dešinėje) ir Virginijus Urbonavičius, Lietuvos juodmargių augintojų asociacijos pirmininkas (kairėje) pasveikino ūkininką R. Liaudanską, įdiegusį fermoje melžimo robotų sistemą.

 

Peskojų kaime, Kretingalės seniūnijoje, viename iš stambesnių pieno gamintojų Klaipėdos rajone Romo Liaudansko ūkyje, penktadienį pristatytos modernios technologijos – melžimo robotų sistema. Išskirtinėje šeimos ūkio šventėje dalyvavę bendraminčiai ūkininkai taip pat svarsto galimybę modernizuoti melžiamų karvių fermas ne tik dėl darbuotojų stokos, bet ir siekdami gauti didesnę pridėtinę vertę. R. Liaudanskas įsitikinęs, jog pažangios technologijos leis pieną gaminti kokybiškai ir efektyviai, o investicijos atsipirks per 5 metus.

Ūkininkas R. Liaudanskas aiškino žemės ūkio ministrui Broniui Markauskui ir kolegoms apie melžimo robotų sistemą.Atsipirks per 5 metus

Daugelį metų puoselėjamame R. Liaudansko ūkyje – 220 melžiamų karvių. Jis prisipažino, kad prieš porą metų pieno sektorių ištikus krizei, kai už pieno litrą perdirbėjai mokėjo vos po 14 euro centų, iškilo dilema: likviduoti fermą ar investuoti į modernias technologijas? „Mano ūkis mišrus – gyvulininkystė ir augalininkystė. Galėjau pasirinkti pastarąją“, – kalbėjo ūkininkas.

R. Liaudanskas nusprendė investuoti į melžimo robotų sistemą, juolab kad pajūryje ūkininkaujant sunku rasti melžėjų.

Didelei bandai prireikė dviejų melžimo robotų. Praėjusių metų pabaigoje UAB „Biržų žemtiekimas“ šiame ūkyje pradėjo įgyvendinti vieną didžiausių projektų – melžimo robotų sistemą, galėsiančią aptarnauti iki 290 karvių. Ūkininkas pasirinko vokiečių gamybos „Gea“ melžimo robotus, kurie buvo sumontuoti per kelis mėnesius.

Klysta įsivaizduojantieji, jog melžimo robotas – tam tikras vienas įrenginys, galintis pamelžti karvę. Tai sistema, prie kurios turi būti žmogus. Dabar vietoj trijų melžėjų dirba dvi, jos išmoko pagrindinių operacijų. Beje, kasdien dirba viena. „Melžimo sistemą prižiūrime abu su žentu Mindaugu“, – pasakojo R. Liaudanskas.

Pažangiausioms technologijoms įdiegti ūkininkas skolinosi pinigų iš banko, nes pernai negavo europinės paramos. „Rizikavome nežinodami, ar ją gausime“, – prasitarė žmona Rita. Šiemet ją gaus, bet tai kompensuos tik apie trečdalį išlaidų.

R. Liaudanskas tikisi, jog investicijos į modernias technologijas atsipirks po 5 metų.

Simbolinę juostelę perkirpus, susirinkusieji plojo ir pasuko į karvidę apžiūrėti, kaip veikia naujosios technologijos.Išsipildė ūkininko svajonė

Penktadienį R. Liaudansko sodyboje susirinko būrys bendraminčių – pieno gamintojų, puoselėjančių didesnius ir mažesnius pienininkystės ūkius, taip pat atvyko jų palaikytojų, žemės ūkio ministras B. Markauskas, Valstybinės Klaipėdos veterinarijos ir maisto tarnybos vadovas Antanas Bauža, „Biržų žemtiekimas“ atstovai ir kiti svečiai.

Pasak B. Markausko, ne iš gero gyvenimo ūkininkai įsigyja melžimo robotus – trūksta darbo jėgos. „Vyriausybėje kalbama, jog reikia atsivežti žmonių iš trečiųjų šalių, – kalbėjo ministras. – Žemės ūkyje atlyginimai nėra maži, bet jauni žmonės purtosi šio darbo.“

Jis akcentavo, jog robotas nereikalauja atostogų ar kita. Jau yra patirties, kad įsigijus melžimo robotų, pagerėja bandos valdymas, produktyvumas ir kita. Tačiau vienareikšmio vertinimo nėra, nes didžiulės investicijos, be to, nemažos eksploatacinės išlaidos. B. Markauskas patikino, jog pieno supirkimo kainų srityje situacija stabili. Pasak jo, ateityje šios nekris, perdirbėjai netgi žada, jog yra galimybių didėti.

Šventėje dalyvavo vyriausi Klaipėdos rajone ūkininkai Birutė ir Edvardas Žiogai iš Kiškėnų kaimo.Prie modernios karvidės perkirpus simbolinę juostelę, susirinkusieji įdėmiai apžiūrėjo, kaip veikia naujausios technologijos.

R. Liaudanskas dėstė, jog tai išskirtinė melžimo robotų sistema – įdiegtas priverstinis karvių judėjimas. Su ja susipažinęs Vokietijoje, Olandijoje. Melžimo robotų sistema apima visą fermos aptarnavimą, užtikrindama gyvūnų gerovę. Karvių pakaklėse – davikliai, kaupiantys informaciją apie jų būklę. Tai palengvina gyvulių priežiūrą.

B. Markauskas, pasveikinęs ūkininką, įdiegusį fermoje modernias technologijas, kalbėjo: „Melžimo robotas – sena Romo svajonė. Jam niekada netrūko drąsos – pavydėjau jam. Ir drąsa pasiteisino. Pasiteisins ir šis žingsnis. Neseniai kalbėjausi su perdirbėjais: pieno ūkis turi perspektyvą.“

Nepavargs ir neprašys atostogų

Melžimo robotą prieš 6 metus pirmasis rajone įsigijo šalpėniškis ūkininkas Robertas Marcinkevičius, prieš porą metų – antrą. „Neskaičiuojame, kada atsipirks – reikia melžti karves, o darbuotojų nėra. Abu su žmona melžėme“, – sakė ūkininkas, pasitelkęs modernias technologijas. Jo ūkyje yra dar vienas robotas, kuris pristumia pašarus.

Balsėnuose ūkininkaujanti Vida Gedmintienė laiko 140 karvių. Ji nusprendusi įsigyti du melžimo robotus. „Brangu, bet sunku rasti melžėjų, nes jų neruošia jokia mokykla. Jaunimas nenori dirbti šio sunkaus darbo, todėl reikia melžimo robotų“, – kalbėjo ūkininkė.

Pasak V. Gedmintienės, vidutinė melžimo roboto kaina – apie 100 tūkst. eurų. Jos bandai reikia dviejų. Ūkininkė svarsto, kokį pirkti, nes šie skirtingi – universalaus nėra. „Renkuosi, kas tiktų ir atitiktų mūsų poreikius“, – sakė ji.

V. Gedmintienė investuos pagal valdų modernizavimo programą gautą europinę paramą. „Neskaičiuojame, kada atsipirks investicijos. Perkame melžimo robotus tikėdami, kad šie dirbs ilgai ir nepavargs“, – sakė balsėniškė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content