Mokamas parkavimas Karklėje – jau juodraštyje
Šią vasarą poilsiautojų ir turistų, atvykstančių į Karklę nuosavu automobiliu, gali būti lauks staigmena. Įvažiavimas į laukinį pajūrio kaimelį, viliojantį ramiu poilsiu, baltu smėliu bei jūra, ir toliau bus nemokamas, tačiau už mašinos statymą aikštelėje gali tekti susimokėti apie 0,3 euro centų. Planuojama apmokestinti apie 200 stovėjimo vietų.
Padės saugumui ir tvarkai
Viešosios tvarkos pažeidimai ir eismo reguliavimo spragos jau seniai yra tapę galvos skausmu karkliškiams. „Tai opiausios problemos, kurias reikia spręsti. Vasarą šimtais plūstantys poilsiautojai nesibodi nusižengti elementariausioms tvarkos taisyklėms. Daugelis stato mašinas, kur nori ir kaip nori. Automobilių stovėjimo aikštelių apmokestinimas bent šiek tiek sudrausmintų pažeidėjus. Juk retas norėtų rasti baudos lapelį“, – svarstė Karklės seniūnaitė ir Pajūrio regioninio parko senbuvių bendruomenės pirmininkė Rasa Bučienė.
Karklės bendruomenės pirmininkas Arvydas Urbis tiki, kad parkavimo kontrolė drausmins ir vasarą uoliai besidarbuojančius vagišius: „Kai bus tarnyba, kuri stebės automobilių stovėjimo aikšteles, turėtų sumažėti ir vagysčių skaičius. Kol atvykę poilsiautojai grožisi pajūriu, itin dažnai į jų mašinas akis smailina ilgapirščiai, kuriems iki šiol veikti trikdžių buvo mažai.“
A. Urbis užsiminė, kad ateityje karkliškiai norėtų didinti ir automobilių stovėjimų aikštelių kiekį: „Svajojame apie aikšteles, kurios talpintų ne 25 automobilius, kaip prie Olando Kepurės, o galbūt daugiau kaip 100. Kiek žinau, kai bus baigta Placio gatvės kelio rekonstrukcija, planuojama įrengti dar 3 aikšteles.“
Automobilių stovėjimo aikštelių apmokestinimui pritaria ir Pajūrio regioninio parko direkcijos direktorius Darius Nicius. Jo manymu, tai ne tik padės išvengti tvarkos pažeidimų, bet ir reguliuos mašinų srautus ir skatins kelionei į Karklę rinktis dviračius ar viešąjį transportą.
Apie 200 mokamų stovėjimo vietų
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas Algirdas Ronkus teigė, kad jau yra parengęs Savivaldybės tarybos sprendimo projektą dėl automobilio stovėjimo apmokestinimo. „Parengto projekto juodraštį atidaviau Tarybos nariams, kad jie susipažintų, galėtų diskutuoti. Be to, dar kyla įvairių klausimų dėl stovėjimo vietų apmokestinimo, nes negalima apmokestinti tų vietų, kurios yra prie regioninio kelio. Čia galutinį žodį tars juristai“, – sakė Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas.
Anot A. Ronkaus, parkomatus siūloma pastatyti automobilių aikštelėse, esančiose prie Olando Kepurės, Pajūrio regiono parko direkcijos ir Placio gatvėje šalia kapinių. Planuojamos 200 apmokestintos stovėjimo vietos Karklės kaimo teritorijoje. Šiems pokyčiams lėšos būtų skiriamos iš Klaipėdos rajono savivaldybės biudžeto. „Kol kas pajamos ir išlaidos gana abstrakčios. Mano skaičiavimais, pirkti parkomatus kainuotų apie 35 tūkst. eurų, o kasmet reiktų mokėti 7 tūkst. administravimo mokestį. Nuomoti būtų ženkliai pigiau – bendros išlaidos metams sudarytų apie 15 tūkst. eurų. Siektinos ir panašaus dydžio pajamos: lygiuojantis į Girulių ir kitas pajūryje esančias stovėjimo aikšteles, preliminariai valanda turėtų kainuoti 30 euro centų. Kol kas tai yra tik mano nuomonė“, – pamąstymais dalijosi Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas A. Ronkus.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Karbausko teigimu, galutinis sprendimas dėl Karklės automobilių stovėjimo aikštelių apmokestinimo bus priimtas kitą ketvirtadienį vyksiančiame Tarybos posėdyje. „Permainoms pritariu ir tikiuosi, kad dar šią vasarą jas sėkmingai įdiegsime. Noriu pabrėžti, kad šio projekto tikslas yra ne pasipelnyti, o užtikrinti saugumą ir reguliuoti eismą“, – „Bangai“ dėstė Administracijos direktorius.
Užkrečiantis Neringos pavyzdys
Naujosios Karklės, vienos iš trijų Karklėje veikiančių bendruomenių, pirmininkas Leonardas Jankauskas įsitikinęs, kad būtina įvesti įvažiavimo į Karklę mokestį.
„Gyvenvietėje, galima sakyti, nėra infrastruktūros. Neturime nei pėsčiųjų perėjų, nei dviračio takų, o ką jau kalbėti apie apšvietimą autobusų stotelėse. Net nėra Karklės kaimą žyminčio ženklo, tad visi ir skuodžia 90 km/h greičiu. Gyvenu Karklėje jau 15 metų, tačiau per šį laikotarpį nėra jokių pokyčių. Anot valdininkų, tam nėra lėšų, todėl norime pinigus rinkti patys, o už juos gerinti kasdienybę ir daryti aplinką saugesnę ne tik karkliškiams, bet ir kaimelį itin mėgstantiems turistams bei poilsiautojams. Neringa gali, kodėl mes negalime?“ – svarstė bendruomenes pirmininkas.
L. Jankausko nuomone, reikėtų apmokestinti įvažiuojančius automobilius ir jiems taikyti apie 3 eurų mokestį, kurį administruotų ir surinktas lėšas karkliškių labui skirstytų bendruomenės nariai. „Mums daug nereikia. Pakaktų poros apšvietimo stulpų, kilometro takelių“, – pridūrė aktyvus Karklės gyventojas.
Anot Naujosios Karklės bendruomenės pirmininko, apmokestinti automobilių stovėjimą aikštelėse yra lengviausia. „Žinoma, surinks pinigus ir juos pasiims sau, o realiems veiksmams ir vėl nebus pinigų. Negana to, nuvažiavus savame kaime prie jūros, reiks kratyti kišenes už automobilio stovėjimą. Absurdas. Pasiūliau gerą idėją, o ji buvo iškreipta. Jei bus apmokestintas automobilių stovėjimas – boikotuosiu“, – piktinosi L. Jankauskas.
Naujosios Karklės bendruomenės pirmininko pareiškimas apmokestinti įvažiavimą į Karklę sulaukė nemažai visuomenės dėmesio, o pačius karkliškius vertė gūžčioti pečiais. „Buvome nemaloniai nustebinti. Žiniasklaidoje lyg virusas paplitęs siūlymas įvesti įvažiavimo mokestį mus pačius trenkė lyg žaibas iš giedro dangaus. Šiai minčiai kategoriškai nepritariame. Juk taip žmonės verčiami manyti, kad mes esame logika nesivadovaujantys plėšikautojai“, – pasakojo Karklės seniūnaitė R. Bučienė.
Kitos Karklės bendruomenės pirmininkas A. Urbis tikina, kad į viešumą iškeltas įvažiavimo apmokestinimo klausimas yra tik L. Jankausko nuomonė. „Gyventojai vienbalsiai yra prieš šį keistą Naujosios Karklės bendruomenės pirmininko pamąstymą. Tai nerimta ir nepagrįsta, o susiklosčiusi situacija verčia jaustis nepatogiai. Mes toli gražu nesame piktieji žmonės, kurie nenori įsileisti poilsiautojų ir turistų. Priešingai – laukiame visų, kurie laikytųsi tvarkos ir elgtųsi kultūringai“, – tikino A. Urbis.