Naujovės ne tik smulkiesiems ūkininkams

Praėjusią savaitę rajono seniūnijose prasidėjo tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus paramai gauti paraiškų priėmimas. Viena iš pagrindinių naujovių šiais metais yra tai, kad Lietuvoje bus teikiama papildoma parama žemdirbių pirmiesiems 30 hektarų.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pa­tikslino tiesioginių iš­mokų gavėjų įsipareigojimus. Ūkininkai, deklaruojantys šienaujamas ganyklas, šieno, šienainio ritinių nebegalės palikti pievose per žiemą.

Balandžio 14 d. prasidėjęs žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas tęsis iki birželio 16 d. Pavėlavusieji galės teikti paraiškas iki liepos 10 d., tačiau bus taikoma 1 proc. nuoskaita už kiekvieną pavėluotą dieną nuo bendros paramos sumos.

Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotoja Genutė Valauskienė akcentavo, kad 2014 m. – pereinamasis laikotarpis, o 2015–2020 m. – naujas, su daugybe pakeitimų.

Viena iš pagrindinių naujovių 2014 m. yra tai, jog bus teikiama perskirstymo arba vadinamoji išmoka už pirmuosius hektarus. „Planuojama smulkiesiems ūkininkams, deklaruojantiems iki 30 ha, mokėti pagrindinę išmoką – 392 Lt už ha ir perskirstymo išmoką – 101 Lt už ha už pirmuosius 30 hektarų. Taigi kuo mažesnis ūkis, tuo didesnė vidutinė išmoka teks vienam hektarui. Deklaruojantieji daugiau nei 30 ha gaus tik pagrindinę išmoką“, – kalbėjo G. Valauskienė.

Nuogąstaujama, kad ūkininkai, siekdami gauti ir perskirstymo išmokas, nepradėtų skaidyti savo valdų. Pasak G. Valauskienės, ŽŪM griežtai kontroliuos, kad pareiškėjai jų nedalytų. Tai gali paaiškėti pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimo metu. „Pavyzdžiui, pernai ūkininkas deklaravo 100 ha, o šiemet per pusę mažiau. Kur dingo kita dalis? Galima įtarti, jog tai tyčinis valdų skaidymas. Administruojančios institucijos vykdys valdų skaidymo kontrolę“, – kalbėjo specialistė.

ŽŪM įspėja, jog išmoka už pirmuosius hektarus bus skiriama tik tiems pareiškėjams, kurie pateiks dokumentus, įrodančius, kad patys dirba žemę.

G. Valauskienės teigimu, iš dalies pakeisti žemės ūkio naud­menų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai. Viena iš naujovių – ūkininkai, šiemet deklaruojantys šienaujamas ganyklas, šieno, šienainio, siloso ritinių nebegalės palikti laukuose per žiemą. Iki šiol buvo įprasta matyti juos, „puošiančius“ kraštovaizdį. „Ritiniai turės būti išvežti iš lauko iki spalio 1 d. Nesilaikantys šio reikalavimo ūkininkai rizikuos netekti tiesioginių išmokų“, – teigė G. Valauskienė.

Ji taip pat priminė dar vieną pakeitimą. Deklaruojantieji pasėlius ir prašantieji tiesioginių išmokų už mėsinius galvijus bei mėsines avis privalo juos išlaikyti ne mažiau kaip 60 kalendorinių dienų per metus arba gruodžio 31 d. visi turi būti registruoti valdoje.

Šiemet nauja prievolė ūkininkams, naudojantiems savo pasėliams pesticidus bei kitus chemikalus. Prieš purkšdami laukus, jie privalės pranešti seniūnijai, kada, kokiais chemikalais ir kuriuose laukuose tai atliks. „Nurodymas purkšti vakare, – akcentavo specialistė. – Apie purškimą bitininkai bus informuojami SMS žinute, kad saugotų savo bites. Nepranešus šis galės kreiptis dėl žalos atlyginimo.“

G. Valauskienė įspėjo, kad žemdirbiai nedelstų deklaruoti savo dirbamų plotų, nes sulaukus paskutiniųjų dienų, prie specialistų kabinetų išsirikiuoja ilgiausios eilės, jie nebespėja. Pernai rajone prašymus tiesioginėms išmokoms už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus gauti pateikė 3003 pareiškėjai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content