Neblaivūs vairuotojai sausi iš balos neišlips

Drąsuolių, kurie išgėrę sėda vairuoti, laukia liūdnos pasekmės. Mat tiems, kurių kraujyje bus daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, nuo sausio 1 d. taikoma ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė. Pasak policijos pareigūnų, šių permainų efektyvumas paaiškės tik po pusmečio.

Ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą nuo šiol administracinė atsakomybė neblaiviems vairuotojams bus taikoma tik nustačius ne daugiau negu 1,5 promilės neblaivumą. Asmenims, vairavusiems transporto priemones, arba tiems, kurie mokė praktinio vairavimo būdami apsvaigę nuo alkoholio (daugiau negu 1,5 promilės), nuo sausio 1 d. taikoma baudžiamoji atsakomybė.

Policijos pareigūnai akcentuoja, kad išgėrę vairavę asmenys, kuriems nustatomas didesnis nei vidutinis girtumas, nuo šiol privalomai pristatomi į medicinos įstaigas, kad būtų atliktas kraujo tyrimas. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika viliasi, kad griežtesnė atsakomybė sudrausmins vairuotojus ir jiems noras kilnoti taurelę praeis. Anot jo, prie vairo sėdantis išgėręs žmogus turėtų atsakingai pasverti gresiančią teisinę atsakomybę ir pasekmes. „Žmonės – ne teisininkai ir galbūt mano, kad šios permainos bereikšmės. Kai patirs savo kailiu, supras, kiek problemų ir nepatogumų sulauks. Areštinėje teks pabuvoti iki 48 val., bus atimamas vairuotojo pažymėjimas, konfiskuojama transporto priemonė, o ką jau kalbėti apie taikytiną baudžiamąją atsakomybę“, – komentavo Kelių policijos viršininkas ir pabrėžė, kad prognozuoti ir komentuoti permainas dar anksti. Anot jo, reali situacija paaiškės po pusmečio. M. Džermeika „Bangą“ užtikrino, kad prasižengėliai pro pareigūnų akis vargiai prasprūs. Mat kiekvieną savaitgalį Klaipėdoje ir rajone vykdomi policijos reidai. Štai per praėjusį penktadienį-sekmadienį užfiksuoti 94 Kelių eismo taisyklių pažeidimai. Klaipėdoje įkliuvo trys neblaivūs vairuotojai.


KOMENTARAS

  • Linas Strauka, advokatas:

    – Šiuo metu Baudžiamajame kodekse yra pakankamai priemonių, taikytinų asmenims, kurie vairavo transporto priemonę išgėrę (kai kraujyje yra daugiau nei 1,5 promilės alkoholio). Teismas turi teisę skirti vienam asmeniui net 4 baudžiamojo poveikio priemones. Atleidus nuo baudžiamosios atsakomybės asmenį pagal laidavimą dar nereiškia, kad šis asmuo gali būti visiškai ramus dėl savo ateities. Jeigu asmuo, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, laidavimo metu padarė naują tyčinį nusikaltimą, ankstesnis sprendimas atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės nustoja galioti ir sprendžiama dėl šio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusikalstamas veikas.


Pažeidėjams bus riesta

Nacionalinėje žiniasklaidoje pasipylė prognozės, kad neva girti prie vairo nutverti ar net avarijas sukėlę vairuotojai atsipirks palyginti švelniomis bausmėmis, tačiau Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras Juozas Sykas „Bangą“ tikino, kad pažeidėjams bus itin griežtas. Pričiuptas vidutiniškai ar sunkiai apsvaigęs vairuotojas savo biografiją papuoš įrašu „teistas“. Jo lauks bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 1 metų. Teisme bus sprendžiama, kokiam terminui pažeidėjui atimti teisę vairuoti: galimai vairuoti galės po 1–3 metų, o tam tikrais atvejais – ne anksčiau nei po 10 metų. O jiems skirtos baudos gali siekti tūkstančius eurų. „Už grotų sės galbūt tik 5 proc. neblaivių vairuotojų. Mat laisvės atėmimas bus taikomas tik tiems, kurie prasižengia ne pirmą kartą. Tačiau tai nereiškia, kad jie liks nenubausti. Tikrai prašysiu atimti ne tik teises, tačiau konfiskuoti nusikaltimo įrankį – automobilį. Jei pažeidėjas vairuos ne savo automobilį ir teisiškai jo atimti negalėsime, jam teks pakloti pastarojo vertę pinigais“, – komentavo J. Sykas ir prasitarė abejojantis, kad bausmės dydis darys įtaką prasižengimų skaičiui. „Nesame ekstrasensai, tad nežinome, kaip bus. Galbūt pirmaisiais mėnesiais ir atkreips dėmesį į griežtesnę tvarką. Tačiau galiausiai grįš prie senų įpročių. Manyčiau, kad derėtų skirti daugiau dėmesio apsvaigusiesiems ne tik nuo alkoholio, bet ir narkotinių medžiagų. Tai taipogi šių dienų aktualija“, – dalijosi pastebėjimais pašnekovas.

„Pirmūnų“ bausmės – vasarį

Pirmieji vairuotojai, kuriems bus taikytina baudžiamoji atsakomybė, jau sučiupti. Štai jau antrąją metų dieną apie 2.40 val. į areštinę uždarytas neblaivus vairavęs 31 m. Klaipėdos rajono gyventojas. Vyrą uostamiesčio pareigūnai sustabdė Klaipėdoje, Laukininkų gatvėje. Klaipėdos ligoninėje patikrinus alkoholio kiekį kraujyje nustatytas 2,71 promilių girtumas. Vyro vairuotas automobilis nuvežtas į saugomą aikštelę, o jis uždarytas į areštinę apmąstyti savo poelgio. „Bangai“ pasidomėjus, kokios bausmės sulaukė pažeidėjas, paaiškėjo, kad šiais metais pagal naująją tvarką kol kas nėra nubaustas nė vienas vairuotojas. Mat vyksta ikiteisminiai tyrimai, o kraujo tyrimų rezultatai paaiškėja tik po 1–2 mėnesių. Tad neblaivių vairuotojų likimas spręsis tik vasario-kovo mėnesį.


  • „Žmonės – ne teisininkai ir galbūt mano, kad šios permainos bereikšmės. Kai patirs savo kailiu, supras, kiek problemų ir nepatogumų sulauks. Areštinėje teks pabuvoti iki 48 val., bus atimamas vairuotojo pažymėjimas, konfiskuojama transporto priemonė, o ką jau kalbėti apie taikytiną baudžiamąją atsakomybę“, – komentavo Kelių policijos viršininkas M. Džermeika.

  • Šiuo metu Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas vykdo apklausą dėl sugriežtintų bausmių neblaiviems vairuotojams. Beveik 50 proc.iki šiol atsakiusiųjų į klausimus mano, kad šios permainos įtakos vairuoti išgėrusiems neturės. Mažiau nei 30 proc. tiki, kad tai sumažins neblaivių vairuotojų skaičių. Savaitgalį policijos įstaigos visoje Lietuvoje pradėjo 15 ikiteisminių tyrimų dėl vairuotojų nusikalstamų veikų – vairavimo apsvaigus nuo alkoholio, kai girtumas buvo didesnis nei 1,5 prom.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content