„Neo Group“ atvėrė duris moksleiviams
Gerdamas vandenį iš plastikinio butelio retas susimąsto, iš ko jis pagamintas. Būrelis Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokinių lankėsi vienoje iš didžiausių rajone veikiančių įmonių UAB „Neo Group“, kur savo akimis pamatė visą PET granulių gamybos kelią. Būtent PET granulės yra pagrindinė žaliava butelių gamybai. Mokiniai taip pat susipažino su bendrovėje dirbančiųjų profesijomis, karjeros galimybėmis.
Lyderiai Europoje
UAB „Neo Group“ generalinis direktorius Ruslanas Radajevas teigė, kad bendrovė mato prasmę susitikdama su moksleiviais, juos supažindindama su gamybos procesu: „Svarbu skirti laiko jaunuoliams, supažindinti su šiuolaikine gamyba ir padėti suvokti pramonės reikšmę ekonomikai ir parodyti, ką gali sukurti įgudę specialistai. Norime paskatinti jaunąją kartą, parodyti galimybes tobulėti ir tapti geriausiais savo sričių specialistais. Juk šie jaunuoliai – mūsų ateitis.“
„Minijos“ progimnazijos mokinius pasitiko ir su „Neo Group“ veikla supažindino gamybos vadovas Almantas Žura ir personalo vadybininkė Ingrida Vičienė. Jie papasakojo, kad bendrovė veikia nuo 2004 m., tai buvo didžiausia tuo metu plyno lauko investicija Lietuvoje. Šiuo metu bendrovėje dirba apie 200 darbuotojų. „Esame antra didžiausia PET gamintoja Europoje. O jei vertinsime pagaminamą kiekį vienoje vietoje, tai esame pirmi“, – sakė I. Vičienė. Per parą čia galime pagaminti 1 440 t granulių, kurias norint pakrauti ir išvežti klientams reikia 60-ies vilkikų.
Didžioji dalis PET granulių yra eksportuojama į Europą, vežama ir į Ameriką, Afriką ir kt. Lietuvoje lieka tik 2 530 proc. produkcijos. „Neo Group“ gaminamos PET granulės skirtos maisto pakuotei, tad iš jų gaminami ne tik PET buteliai, bet ir kitos maistui skirtos pakuotės, pvz., tortinės, dėklai šokoladiniams saldainiams ir pan.
Prioritetas – žiedinei ekonomikai
Tiek personalo vadybininkė, tiek gamybos vadovas akcentavo, kad didžiulis dėmesys yra skiriamas produkcijos perdirbimui, žiedinės ekonomikos veikimo principams. Bendrovės gaminamas PET plastikas gali būti ir yra visiškai perdirbamas, tačiau perdirbimą gali apsunkinti sudėtingas pakuotės dizainas, įvairūs priedai, net dažai.
„Anksčiau vienas populiarus gėrimas buvo parduodamas žaliuose plastiko buteliuose, tačiau dabar tara yra skaidri. Kodėl?“ – klausė mokinių gamybos vadovas A. Žura. Dėl to, kad skaidrų plastiką yra žymiai lengviau perdirbti. Nors žalias plastikas patrauklesnis akiai, labiau traukiantis dėmesį, tačiau, siekiant tvaraus ir aplinką tausojančio sprendimo, šio gėrimo gamintojas atsisakė dažų ir pradėjo naudoti skaidrų plastiką. „Neo Group“ didžiuojasi savo inžinieriais, kurie sukūrė ir 2022 metais patentavo perdirbimo technologiją, galinčią naujam gyvenimui prikelti daugiau ir įvairesnių panaudotų pakuočių ir iš jų gaminti pirminei žaliavai kokybe niekuo nenusileidžiančią produkciją. Dar svarbiau tai, kad šis išradimas senus butelius leidžia paversti naujais neribotą kiekį kartų, šitaip kurdamas tikrąją žiedinę ekonomiką.
Reikalingos techninės/inžinerinės studijos
Kalbėdami apie komandą abu pabrėžė, kad labiausiai reikia techninės pakraipos kolegų. „Reikalingas techninis/inžinerinis personalas. Pavyzdžiui, gamybos operatoriai, turintys techninį išsilavinimą, kur kas greičiau apmokomi ir geba dirbti savarankiškai. Jie dirba arba prie kompiuterių ir valdo visą įrenginių darbą, arba tiesiogiai tuos įrenginius aptarnauja, tad reikalingos specifinės žinios“, – akcentavo gamybos vadovas. Personalo vadybininkė I. Vičienė pridūrė, kad paskelbus konkursą į vadybines pozicijas pretendentų yra daugiau, o jei ieškoma žmogaus su inžineriniu, techniniu išsilavinimu, pasirinkimas yra žymiai mažesnis, nes gamybos įmonių Klaipėdos LEZ yra ne viena, o ir per mažai mokinių baigę mokyklą pasirenka technines/inžinerines studijas.
Vėliau mokinius po teritoriją vedžiojo, su gamybos procesu supažindino technologas Vitalijus Galicanas. Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokiniai džiaugiasi pažintiniame-patyriminiame vizite įgiję patirties, daug sužinoję ir galbūt pasvarstę apie galimybę ateityje dirbti „Neo Group“.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.