Po skandalingos mero žvejybos – žurnalistų apgultis Savivaldybėje

„Pamoka visam gyvenimui. Neeilinis nuotykis“, – taip vakarykštį incidentą, kai žvejodamas su kitais dviem asmenimis netyčia nuklydo ir neteisėtai kirto Rusijos sieną, apibūdina Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas. Sekmadienį jį kamantinėjo pasieniečiai, o pirmadienį meras buvo žvejojamas žurnalistų.

Pirmadienį meras, kaip ir įprasta, pasirodė darbe. Jam teko atsakyti į daug žurnalistų klausimų.

Net minties nebuvo

Meras B. Markauskas pasakojo, kad į žvejybą vyksta maždaug dukart per mėnesį, tai vienas iš mėgstamiausių jo pomėgių. Šįkart bendraminčiai svarstė, kur žvejoti: plaukti į Platelius ar į žemupį. „Plaukėme į žemupį, tačiau po lietaus vanduo labai drumzlinas, daug nešmenų, buvo neįmanoma žvejoti, tad nutarėme plaukti į Kuršių marias. Neturėjome navigacijos, tas pusbrolio laivelis nėra prabangus“, – pasakojo meras B. Markauskas. Anot jo, paprastai plaukiama ten, kur telkiasi žvejai – vadinasi, ten yra žuvies.

„Plaukiant buvo matyti daug verslininkų tinklų, tie tinklai yra pažymėti plūdurais, vėliavėlėmis. Laviruodami tarp jų ir nuklydome. Tai nepasiteisinimas, tačiau reikia pripažinti, kad sienos plūdurai neypatingai išsiskiria. Kadangi pašonėje matosi Nida, net sunku įsivaizduoti, kad čia jau siena, kad įplaukėme į Rusijos teritorijos vandenis. Net minties tokios nebuvo“, – atvirai „Bangai“ pasakojo rajono meras B. Markauskas. Žvejai buvo įsitikinę, kad siena gerokai toliau. Jokių įspėjamųjų sms žinučių apie sienos kirtimą žvejai negavo. Aišku, žvejyboje ir nelaikome šalia telefono, tačiau patikrinau – nėra“, – teigė pašnekovas.

Atlaikė dvi apklausas

Kad kirto sieną, vyrai nesuprato iki to momento, kol atplaukė Rusijos pasienio apsaugos kateris. „Nesupratome, kai prisišvartavo šalia. Iš tiesų nustebome. Tačiau elgesys, bendravimams buvo pakankamai korektiškas. Nebuvo nei psichologinio, nei juolab fizinio spaudimo. Taip, jie turėjo pistoletus, prisisegę prie diržų…“ – prisiminė rajono meras. Žvejų laivelis buvo prišvartuotas prie pasieniečių, o pats meras su pusbroliu ir draugu buvo kitu mažesniu kateriu nuplukdyti į šalia Nidos esantį Rusijos pasienio punktą. „Ten išbuvome pakankamai ilgai, apie 2 val., užrašė pagrindinius duomenis: vardą, pavardę, kitus. Paskui atvažiavo autobusiukas iš Sovietsko ir buvome pervežti į Sovietską, ten vėl vyko apklausa. Teko pateikti duomenų ir apie šeimą, kuo užsiimame ir pan. Klausė, ar kalbinome žvejus, – to nedarėme“, – pasakojo B. Markauskas. Pasak jo, po apklausos buvo susiskambinta su Lietuvos pasieniečiais, įvyko žvejų perdavimas. „Lietuvos pasieniečiai mus nuramino morališkai, pasiūlė kavos, arbatos“, – sakė jis.

Sulaikius žvejus, su meru nebuvo galima susiskambinti. Atėmė telefonus? „Ne, tačiau liepė išjungti. Kai paprašėme leidimo paskambinti bent jau šeimoms, leido, tačiau liepė laikyti išjungtus.“ Bauda kiekvienam žvejui siekia 2 000 rublių. „Kaip kažkas jau paskaičiavo, išeina 24–25 Eur, baudą reikia sumokėti iki kitų metų lapkričio mėnesio. Laivelį pusbroliui turėtų atiduoti pirmadienį“, – informavo meras.

Didžiausias B. Markausko laimikis žvejyboje – 8 kg lydeka, o praėjusią žiemą Minijoje buvo sužvejojęs 4 kg šlakį. „Po žvejybos žuvį išvalau pats, o žmona pagamina“, – sakė meras B. Markauskas.

Ton pusėn nebeplauks

Meras dabar jau šypsodamasis sako, kad bauda tikrai nedidelė, tačiau streso buvo užtektinai. „Nebeplauksime į tą pusę“, – sakė jis. Meras pasakojo, kad šeima apie incidentą sužinojo pirmiausia iš žiniasklaidos, kurioje įvykis buvo labai greitai aprašytas. „Sulaikymas įvyko apie 14 val., o namo grįžau prieš 24 val., tad praėjo nemažai laiko. Namiškiai ilgai buvo nežinioje, patys taip pat nerimavome, juk Rusija ne pati saugiausia šalis, svarbu, kad viskas baigėsi laimingai“, – džiaugiasi rajono vadovas. Jis prisipažino, jog šeima sakė, kad dabar jau teks padžiauti meškeres. Tačiau jis tikisi derybų. „Juokaujame, kad dabar žvejosime ežere, kur nėra galimybės kur nors išplaukti“, – šmaikštavo meras.

Kiti buvę sulaikyti asmenys – Dalius Žilinskas ir Romualdas Šukys. Viešai skelbiamais VRK duomenimis, 42 metų D. Žilinskas 2019 metais dalyvavo savivaldos rinkimuose, bet į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą nepateko. Jis taip pat yra buvęs tuometinio ministro B. Markausko patarėju.

Rusijos pasieniečiai netikrino, ar žvejai yra vartoję alkoholio. „Tai trumpa savaitgalinė žvejyba, pats vairavau automobilį, tad alkoholio nebuvo. Matyt, akivaizdžiai buvo matyti, kad nėra ką tikrinti šiuo klausimu“, – komentavo meras.

Agnė ADOMAITĖ

Autorės ir asm. archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių