Parengtoje Atmintinėje – karo pabėgėlių įdarbinimo klausimai

Birželio 20 d., minint Pasaulinę pabėgėlių dieną, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija (LJAA) pristato Atmintinę, kurioje glaustai pateikiama svarbiausia teisinė informacija, aktuali į Lietuvą atvykstantiems ir čia įsikurti siekiantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos bei juos priimantiems mūsų šalies gyventojams. Tikimasi, kad turėdami galimybę visą svarbiausią informaciją rasti vienoje vietoje, karo pabėgėliai iš Ukrainos, galės sklandžiau integruotis į mūsų visuomenę. Viena iš šios Atmintinės rengėjų – ir mūsų rajone dirbanti teisininkė, mediatorė Andželika Šakinienė.

Teisininkė, mediatorė A. Šakinienė.

Atmintinė sudaryta iš penkių skyrių, kuriuose pateikiama svarbiausia teisinė informacija apie: 1) migraciją (kaip pasirengti kelionei, kokios teisėto buvimo Lietuvoje sąlygos ir kaip keliauti į kitas ES šalis); 2) socialines paslaugas (globa ir rūpyba, pagalba neįgaliems karo pabėgėliams iš Ukrainos, socialinė parama ir kt.); 3) užimtumą (karo pabėgėlių iš Ukrainos įdarbinimas Lietuvoje pagal darbo sutartį, informacija apie darbą savarankiškai, įdarbinto Ukrainos piliečio teisė vykti kovoti į Ukrainą); 4) apgyvendinimą ir Vyriausybės teikiamą kompensaciją (apgyvendinimas pagal panaudos arba nuomos sutartį, apgyvendinimo kompensacijos sąlygos); 5) galimybes pasinaudoti nemokama teisine pagalba.

„Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai ne tik patys mokosi, tačiau ir geba savo patirtį, žinias ir laiką išnaudoti visuomenei naudingoms reikmėms. Jau keletą metų mūsų nariai savo žiniomis dalinasi, rengdami straipsnius ar komentuodami, kokie galėtų būti gyvenimiškų problemų teisiniai sprendimai per radiją ar televiziją. Prasidėjus karui prieš Ukrainą, mūsų nariai susivienijo tam, kad sukurtų lengvai suprantamą ir naudojamą Atmintinę, kurioje būtų pateikiama visa esminė teisinė informacija, reikalinga iš Ukrainos atvykusiems pabėgėliams Lietuvoje. Kol kas Atmintinė yra lietuvių kalba, nes informacija pirmiausia reikalinga Lietuvos gyventojams ir institucijoms, kuriospadeda pabėgėliams, bet, esant poreikiui ir palaikymui, planuojame leidinio vertimą į ukrainiečių bei lenkų kalbas“, – teigė LJAA prezidentas, advokatas dr. Edvinas Meškys, pasidžiaugęs, kad LJAA iniciatyva parengti Atmintinę sulaukė Lietuvos advokatūros nuoširdaus palaikymo.

Dr. Edvinas Meškys, LJAA prezidentas.

Atmintinę nemokamai parengė 22 LJAA tikrieji nariai ir kandidatai į tikruosius narius, kurie analizavo ir apibendrino įvairių institucijų pateiktą informaciją bei aktualius teisės aktus.

Idėją parengti šią Atmintinę taip pat palaikė ir parėmė integruotų verslo paslaugų bendrovė „LEWBEN“ ir advokatų kontora „VILYS ir Partneriai“.

Renata Rynkevičiūtė-Jančiauskienė.

Idėjos parengti Atmintinę sumanytoja LJAA narė, advokato padėjėja Renata Rynkevičiūtė–Jančiauskienė įsitikinusi, kad leidinys bus naudingas ne tik asmenims, bėgantiems nuo karo Ukrainoje, bet ir tiems, kurie juos priima ir teikia pagalbą: fiziniams ir juridiniams asmenims, valstybės įstaigų, visuomeninių organizacijų darbuotojams, savanoriams ir kitiems. „Elektronine atmintine patogu naudotis ne tik todėl, kad joje informacija pateikta pagal temas ir potemes, bet ir dėl to, kad gausu aktyvių nuorodų, kurias paspaudęs skaitytojas bus nukreiptas į atsakingų įstaigų tinklalapius ar aktualių teisės aktų tekstus, kur galės rasti daugiau naujausios informacijos dominančiu klausimu“, – pasakojo R. Rynkevičiūtė–Jančiauskienė.

Pasak R. Rynkevičiūtės–Jančiauskienės, poreikį išleisti tokią Atmintinę padiktavo susidariusi situacija – po vasario 24 d. įvykių irji, ir kiti LJAA nariaiiš Lietuvos gyventojųsulaukė daug klausimų, susijusių su pagalba karo pabėgėliams, jų teisine padėtimi ir įsikūrimu, o ypač gausu prašymų pakonsultuoti pasiekdavo iš pasienio zonos su Lenkija. „Pastebėję, kad susistemintą informaciją rasti yra sudėtinga ir norėdami suteikti tikslią, konkrečią ir kokybišką konsultaciją, LJAA nariai susibūrė į darbo grupę, kurioje dalinosi surasta informacija, idėjomis, kokiomis teisinėmis priemonėmis būtų galima spręsti vieną ar kitą klausimą. Taip ir gimė idėja bendromis jėgomis sukurti Atmintinę, kurioje susisteminome visą su karo pabėgėliais iš Ukrainos susijusią informaciją: pradedant nuo jų atvykimo ir teisėto buvimo Lietuvoje, migracijos klausimų iki socialinių paslaugų, pašalpų, įsidarbinimo, apgyvendinimo, veiklos perkėlimo iš Ukrainos į Lietuvą ir pan.“, – paaiškino R. Rynkevičiūtė–Jančiauskienė.

Atmintinę galima nemokamai parsisiųsti iš LJAA tinklalapio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių