Pasiklausyti mero ataskaitų panoro nedaugelis
Į Sendvario seniūniją rajono meras V. Dačkauskas atvyko kartu su Klaipėdos rajono PK viršininke R. Stasiulaitiene ir rajono Tarybos sekretoriato vadove R. Zubiene.
Tiesiogiai išrinkto Klaipėdos rajono savivaldybės mero Vaclovo Dačkausko vizitai seniūnijose šią savaitę didesnio rinkėjų dėmesio nesulaukė. Net susitikime Sendvario seniūnijoje, kurios kelios naujakurių gyvenvietės neseniai kaltino rajono valdžią neveiklumu ir grasino prašytis Klaipėdos miesto globon, niekas pirties merui taip ir neužkūrė.
Vizitai – visose seniūnijose
Ketvirtadienį į Sendvarį meras V. Dačkauskas kartu su rajono Tarybos sekretoriato vadove Rūta Zubiene ir Klaipėdos rajono policijos komisariato (PK) viršininke Rasa Stasiulaitiene atvyko iš Agluonėnų, o po to turėjo dar svečiuotis Kretingalės seniūnijoje. Pasak rajono mero, aplankytose seniūnijose į susitikimus atvykdavo vidutiniškai po 20 žmonių. Labiausiai gyventojus domino gatvių apšvietimas, šaligatvių ir žvyrkelių asfaltavimas, vandentvarkos reikalai, apleistų pastatų priežiūra. Per šią savaitę su praėjusių metų savo veiklos ataskaitomis V. Dačkauskas aplankė net 9 seniūnijas. Pirmadienį vyks likusieji du susitikimai su gyventojais Priekulėje ir Gargžduose.
Sendvariui – per 600 tūkst. eurų
Meras V. Dačkauskas apžvelgė praėjusių metų veiklą, aptarė pagrindines rajono aktualijas. Viena iš jų – darželiai, kurių stoka šiemet pasijuto itin aštriai. Gargžduose, Doviluose vaikams trūksta po 50–60 vietų darželiuose, Slengiuose – 80. Slengiuose jau numatyta lengvų konstrukcijų darželio statyba, tikimasi, kad jis atvers duris nuo kitų metų rugsėjo 1 d. Meras užsiminė, kad jau galvojama ir apie mokyklos statybą. Kita svarbi aktualija – stringantys vandentvarkos projektai, nes sostinės klerkai delsia suderinti projektų finansavimo sąlygų aprašus. Todėl, pasak mero, gali būti, kad rangos darbai prasidės tik kitų metų pradžioje. Vandentvarkai numatyta keliolika milijonų eurų, tad didžiosios rajono gyvenvietės turėtų būti aprūpintos naujais vandens tiekimo ir nuotekų tinklais. Nerimą kelia rajono gyventojų demografinė padėtis: daugiau gyventojų miršta negu gimsta, maždaug trečdalis kūdikių gimsta užsienyje – Norvegijoje ir Airijoje, išsiskiria pusė susituokusių porų. Agluonėnuose pasikartojus paauglių suicido atvejams rajono ugdymo įstaigose sustiprinta psichologinė pagalba – įsteigti 6 nauji psichologų etatai. Be kita ko, V. Dačkauskas suskaičiavo, kiek pernai buvo išleista Sendvario seniūnijos reikmėms, įskaitant absoliučiai visas išlaidas – nuo atlyginimų, kelių tvarkymo iki knygos apie seniūniją kainos – iš viso per 600 tūkst. eurų.
Pagrindinė bėda – keliai
Sendvario seniūnijos gyventojai prašė mero statyti vaikų ugdymo įstaigas ir kitose priemiesčio gyvenvietėse. Mat naujakurius vaikų vežiojimas į Klaipėdą dėl rytais susidarančių transporto spūsčių vargina, o ir pinigai (po 35 eurus už 1 vaiką), kuriuos dabar sumoka rajonas Klaipėdai, liktų rajono ižde. Be to, sparčiai kuriasi jaunos šeimos, ir vaikų tik daugės. V. Dačkauskas paragino ir pačius sendvariškius imtis verslo, steigti privačias darželio grupes savo namuose, nes šiai veiklai Savivaldybė teikia paramą. Verslas, anot mero, padėtų greičiau išspręsti vietų stokos ugdymo įstaigose problemas.
Tačiau daugiausia gyventojai išsakė nusiskundimų dėl duobėtų žvyrkelių, dulkių, šaligatvių, apšvietimo. Mazūriškių seniūnaitis Valdas Žalpys piktinosi, kad kelius gadina tranzitu į statybvietes Tauralaukyje, Karklėje iš Plikių žvyro karjerų važiuojantys perkrauti sunkvežimiai, kurių vairuotojai esą nepaiso tonažo ir greičio ribojimo ženklų. Ginduliškiai centrinėje gatvėje prašė įrengti šaligatvį, nes gatve nesaugu eiti vaikams, Trušelių kaimo Danės gatvės gyventojai sakė neišvažiuojantys per duobes, dūstantys dulkėse, nes šioje gatvėje eismas esą kaip automagistralėje. Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė kreipėsi į merą, kad, pasikeitus aplinkybėms, pagaliau būtų pakoreguotas prieš kurį laiką sudėliotas gatvių asfaltavimo eiliškumas, taip pat klausė, ar bus ieškoma lėšų Eketės piliakalniui sutvarkyti. Jakų bendruomenės pirmininkas Kęstas Dvarionas teiravosi, kada bus remontuojama Jakų mokyklėlė – viena prasčiausiai atrodančių ugdymo įstaigų rajone. Taip pat gyventojai klausinėjo, ar seniūnijoje bus kolumbariumas, ar planuojama įkurti vaikų žaidimo aikšteles, kas suvaldys aplinką niokojančius keturračius, patikrins esą nelegaliai dirbančias įmones, ar Savivaldybė išpirks privačias gatves, kada į seniūniją atriedės naujoji gatvių laistymo mašina ir kt. Meras V. Dačkauskas pažadėjo atkreipti dėmesį į visas išsakytas problemas, kurių ne viena jau yra sprendžiama. Savo ruožtu meras patarė pačioms vietos bendruomenėms būti aktyvesnėms, teikti projektus, pavyzdžiui, savo jėgomis bent įsirengti vaikų žaidimo aikšteles.
Pirmauja smurtas ir vagystės
Gyventojų klausimų netrūko ir rajono PK vadovei R. Stasiulaitienei. Pasak pareigūnės, rajone dažniausiai registruojamos nusikalstamos veikos yra smurtas artimoje aplinkoje, vagystės, dažniausiai iš gyvenamųjų patalpų, įvairūs konfliktai su grasinimais sužaloti, nužudyti, neaiškių mirčių atvejai. Komisarė pasidžiaugė, kad 2015–2016 m. nė vieno tokio mirties atvejo neteko perkvalifikuoti į sunkų nusikaltimą – nužudymą. R. Stasiulaitienė pajuokavo, kad daugiausia pranešimų apie nusikalstamas veikas sulaukiama socialinių pašalpų mokėjimo ir net tam tikromis Mėnulio fazių dienomis, o po Karklės festivalio dar ilgai velkasi smulkių nusikaltimų tyrimo šleifas. Vasara, anot komisariato vadovės, įtemptas metas, todėl sezonui ruošiamasi iš anksto, pataupoma lėšų, kad daugiau policininkų galėtų budėti savaitgaliais. Keliuose siautėja neblaivūs vairuotojai – iš kiekvieno reido paprastai pareigūnai parsiveža po du apsvaigusius piliečius. O statistika byloja, jog rajono keliuose šiemet jau žuvo 3 žmonės, per visus praėjusius metus – 4.