Pasiruošę dalintis tėviška šiluma su Ukrainos vaikais
Pirmieji iš karo zonos Ukrainoje į mūsų šalį atvykę vaikai ir suaugusieji saugiai įsikūrė Klaipėdos rajone. Atvyksta ir nelydimų vaikų. Gyventojai, išgirdę šią žinią, domisi, kaip tapti laikinaisiais globėjais. Skirti ar ne laikinu globėju, spręs Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir Globos centras.
„Esame dėkingi visiems neabejingiems žmonėms, išreiškusiems norą padėti ir globoti nuo karo Ukrainoje bėgančius vaikus. Jų Lietuvoje keli šimtai ir skaičius nuolat kinta. Pareiškusių norą tapti globėjais yra ir Klaipėdos apskrityje, duomenys suvedami į sistemą“, – kalbėjo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėja Alina Žilinaitė.
Norintieji globoti vaiką iš Ukrainos gali kreiptis į Vaiko teisių apsaugos skyrių Gargžduose. „Vaiko teisių apsaugos gynėjai pakonsultuos ir suteiks visą reikalingą informaciją, ką ir kaip daryti. Be to, reikės užpildyti kelias formas: prašymą tapti globėju, patvirtinimą, kad nesergate itin sunkiomis ligomis, dėl kurių negalėtumėte pasirūpinti vaiku (pavyzdžiui, psichinėmis ligomis, tuberkulioze). Jeigu namuose yra kitų asmenų, vyresnių nei 16 metų, reikės ir jų sutikimo, kad nuo karo pabėgęs vaikas laikinai gyvens pas jus, – dėstė A. Žilinaitė. – Visa kita padarysime mes, sutvarkysime dokumentus, suteiksime rekomendacijas ir informaciją, kaip elgtis su nuo karo nukentėjusiais vaikais ir kaip jiems padėti.“
Ji akcentavo, jog ne kiekvienam iš Ukrainos nuo karo baisumų pabėgusiam vaikui reikia globėjų. Dalis jų atvyksta su savo šeimos nariais ar kitais emociniais ryšiais susijusiais asmenimis. Šie vaikai ir toliau liks su jiems artimais žmonėmis. Kita dalis – globos įstaigose gyvenę vaikai, kurie vienas kitą priima kaip šeimos narius – jie yra įpratę prie savo bendruomenės, vieni kitus palaiko. „Siekiant išlaikyti aplinką, maksimaliai artimą tokiai, prie kurios jie yra įpratę, vaikai nebus atskirti ir kol kas liks visi kartu. Ir trečioji grupė vaikų, kurie turėjo ar vis dar turi šeimas Ukrainoje, bet dėl įvairių priežasčių į Lietuvą atvyko be savo šeimos ir neturi čia nė vieno artimo žmogaus, kuris galėtų jais pasirūpinti. Būtent šiems vaikams gali prireikti laikinų globėjų – gal kelioms savaitėms, o gal mėnesiams. Tačiau tikslas – kad karui pasibaigus vaikai grįžtų į savo šalį“, – patikino A. Žilinaitė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė akcentavo, jog iš Ukrainos atvykusių vaikų įvaikinti galimybės nebus. „Šie vaikai mūsų šalyje laikinai, Vaiko teisių apsaugos specialistai užtikrins, kad visi turėtų įstatyminius atstovus. Šiuo metu labai svarbu jiems suteikti laikiną globą, priežiūrą ir saugią aplinką, o karui pasibaigus jie išvyks į gimtąją šalį“, – kalbėjo ministrė.
Pasak Gargždų socialinių paslaugų centro padalinio Globos centro vadovės Indrės Beržanskienės, Vaiko teisių apsaugos tarnyba kasdien perduoda sąrašą Klaipėdos rajono gyventojų, norinčių tapti laikinais globėjais vaikų, atvykusių iš Ukrainos. Globos centrui teks įvertinti jų galimybes ir priimti sprendimą. „Mes kalbėsimės su šiais žmonėmis, pasiryžusiais globoti karo siaubiamos Ukrainos vaikus, padėsime apsispręsti, siūlysime pagalvoti, nes labai svarbu, kad tai nebūtų emocinis sprendimas“, – kalbėjo I. Beržanskienė.
Pagal galiojančius mūsų šalies teisės aktus asmuo gali būti paskirtas vaiko globėju (rūpintoju) tik baigęs mokymus GIMK, kurie gali trukti apie 3 mėnesius, bet dabartinėje situacijoje nebereikia. „Šių vaikų poreikiai labai specifiniai, išskirtinės jų patirtys, todėl ieškome informacijos, rengiame ją būsimiems globėjams, kaip atliepti karo baisumus patyrusių vaikų poreikius, kad jie greičiau atsitiestų“, – sakė Globos centro vadovė.
Savaitės pradžioje rajone nebuvo ukrainiečių vaikų, kuriems reikėtų laikinos globos, o norinčiųjų juos globoti – nemažai. Kovo 22 d. Globos centras organizuoja nuotolinę paskaitą norintiesiems tapti laikinais globėjais. Informaciją skaityti feisbuko paskyroje „Vaikai yra vaikai. Klaipėdos rajonas“.
Virginija LAPIENĖ