Pedagogams tikėtis didesnių atlyginimų – nerealu

Liūdną žinią švietimo darbuotojams prieš didžiąsias metų šventes pranešė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius. Apie kitų metų prognozes jo teiravosi Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo nariai, kurie neatmeta streiko galimybės.

Daugiau lėšų – daugiau funkcijų

LR Seimas jau patvirtino 2015-ųjų metų valstybės biudžetą, kuris pirmą kartą skaičiuojamas eurais. Klaipėdos rajono savivaldybės administraciją pasiekė kontroliniai skaičiai. „Pastarieji, palyginti su 2014-aisiais metais, yra gana neblogi. Prognozuojamas didesnis finansavimas – 18,8 proc. (3,9 mln. Lt) – savarankiškoms funkcijoms“, – informavo Klaipėdos rajono

„Dabar neprisidedame prie streikų, tačiau neatmetame tokios galimybės. Jei mokytojai bus apgauti ir į viską nusispjauta, pažadai neatlikti, tada žemaičiams vėl reikės kilti į kovą“, – ryžtingai sakė Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė B. Vaičikauskienė.

savivaldybės administracijos Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėja Irena Gailiuvienė. Tačiau ji atkreipė dėmesį, jog atsiranda naujų savarankiškų Savivaldybės funkcijų, t. y. kompensacijų už šildymą, karštą vandenį mokėjimas. Iki šiol tai buvo daroma iš valstybės deleguotų lėšų, o dabar skiriama 222 tūkst. eurų kaip savarankiškai funkcijai. Anot I. Gailiuvienės, toliau numatyta didinti kultūros darbuotojų atlyginimus, tam planuojama 140,8 tūkst. eurų. Taip pat šiek tiek didės bazinis dydis, pagal kurį skaičiuojamos politikų, valstybės tarnautojų algos, skiriama 2,3 tūkst. eurų. Kalbėdama apie švietimo įstaigas, ji pastebėjo, kad šiek tiek daugiau gaus tik tie mokyklų darbuotojai, kurių atlyginimai buvo priartėję prie minimalaus užmokesčio. Valstybės mastu žadama kelti atlyginimus darželių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo auklėtojams apie 200 Lt, tačiau Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius atkreipė dėmesį, kad papildomo finansavimo skyrimo tvarkos kol kas nėra numatyta.

Pažadai lenkia darbus

Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius ragino kritiškai vertinti, kas pasirodo viešojoje erdvėje. Mat nuolat eskaluojama, esą didės mokinio krepšelis, tačiau, kai suskaičiuoji, tai tas didėjimas kitiems metams sudaro tik 1 proc. Seimo patvirtintas 2015 metų mokinio krepšelio

Anot Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vedėjos I. Gailiuvienės, biudžetinėms įstaigoms atlyginimai už gruodžio mėnesį turėtų būti išmokėti 100 proc. „Jei neužtektume, tai neišmokėtume Administracijai“, – replikavo ji.

dydis – 980 eurų (3 384 Lt, šiemet buvo – 3 348 Lt). Klaipėdos rajonui, atsižvelgiant į sutartinių mokinių skaičių, 2015 metais turėtų būti skirta 28 870 tūkst. Lt. Šiemet, po keletą kartų vykdyto lėšų perskirstymo tarp savivaldybių, rajonui teko 28 812 tūkst. Lt. Tad mokinio krepšelio lėšos turėtų didėti tik labai simboliškai – 58 tūkst. Lt. Nebent jos dar didės dėl planuojamo auklėtojų atlyginimo didinimo. „Be to, dviem bazinės mėnesinės algos dydžiais padidėjo bibliotekininkų atlyginimai, taip pat atsirado papildomų etatų dėl naujų ikimokyklinio amžiaus vaikams skirtų grupių įsteigimo Gargždų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“, Agluonėnų lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ ir Dovilų lopšelyje-darželyje „Kregždutė“. Auklėtojoms ne mažiau kaip 20 valandų per savaitę taip pat mokama iš mokinio krepšelio lėšų. Be to, mažėja mokinių bendrojo ugdymo mokyklose. Dėl to mokytojams tikėtis didesnių atlyginimų, ypač mažai mokinių turinčiose mokyklose, yra nerealu“, – apgailestaudamas apibendrino A. Petravičius. Jis pridūrė, kad viena iš pagrindinių ateinančių metų naujovių – nuo spalio 1 d. planuojama įvesti neformaliojo ugdymo krepšelį, kurio dydis − 15 eurų vaikui už vieną mėnesį: „Atsiras niša kultūros, sporto įstaigoms, visuomeninėms organizacijoms ir privatiems paslaugų teikėjams organizuoti įvairius neformaliojo ugdymo užsiėmimus.“

Atsiras klasės krepšelis?

Nors pasitarime išgirstos žinios dėl pedagogų atlyginimų nedžiugino, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė Birutė Vaičikauskienė

„Kad visose rajono mokyklose galėtume pedagogams taikyti atlyginimų koeficientų vidurkius, pinigų tikrai nepakaks“, – apgailestavo Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius.

padėkojo Savivaldybei už abipusį bendradarbiavimą. Savivaldybės atstovus ji informavo, kad šiuo metu yra deramasi su vykdomosios valdžios atstovais. Kas dvi savaitės Vilniuje renkasi derybinė darbo grupė, kad aptartų mokinių ugdymo kokybės, veiksmingumo, pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkas. „Dabartinis finansavimo modelis pagal mokinio krepšelį yra ydingas, jį turėtų pakeisti klasės krepšelis. Nuo 2015 m. rugsėjo šis modelis bus bandomas keturiose savivaldybėse, o nuo 2016 metų sausio prie jo turėtų pereiti visa šalis“, – informavo B. Vaičikauskienė. Pasak jos, taip pat siūloma mokinių skaičiaus ribą mažinti iki 25 klasėje. Regionuose, kaimuose nustatyti 12–15 mokinių ribą, pradinėse klasėse – 10–12 mokinių. Miestų pradinėse klasėse – iki 20 mokinių, V–VIII klasėse – iki 24 mokinių, I–IV gimnazijos klasėse – iki 22 mokinių. B. Vaičikauskienė taip pat priminė siūlymą sumažinti mokytojų pensinį amžių iki 55 metų. Švietimo darbuotojai dirba sunkiomis psichologinės ir protinės įtampos, streso sąlygomis, kenčia agresiją – tai svarūs argumentai, leidžiantys išskirti šią socialinę grupę iš kitų. Ankstyvesnė pensija leistų atnaujinti sparčiai senstantį mokytojų kontingentą. Švietimo skyriaus vedėjas A. Petravičius patikino, kad ir Klaipėdos rajone mokytojų amžius yra didelė problema: „15 proc. pedagogų yra 60 metų ir vyresni; 52 proc. – 50 metų ir vyresni. Sparčiai senstame, sunku pasakyti, kas mokys vaikus po kelerių metų matematikos, fizikos, chemijos. Reikia sprendimų valstybiniu mastu.“


  • Susivienijimo pirmininkė B. Vaičikauskienė Klaipėdos rajono savivaldybės merui Vaclovui Dačkauskui įteikė prisistatymo deryboms raštą ir kolektyvinės sutarties projektą. Savivaldybės atstovai vieningai pritarė teritorinės kolektyvinės sutarties švietimo sektoriuje tarp profesinės sąjungos susivienijimo, Savivaldybės tarybos ir Administracijos pasirašymui. Rajono meras V. Dačkauskas sveikino tokią iniciatyvą ir sutiko, jog pirmasis derybinės grupės posėdis įvyktų jau 2015 m. sausio mėn. pradžioje. Pasitarime dalyvavęs Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius šmaikštavo, jog švietimo darbuotojų problemas būtų galima spręsti kur kas paprasčiau, jei finansavimo sumos išliktų tos pačios… tik būtų mokamos eurais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių