Pedagogė akvariumu sudomino ir mokinius, ir kolegas

Iš kairės „Kranto“ progimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Inga Račienė, pradinių klasių mokytojos Vaidutė Mažeikienė, Jolanta Gilvonauskienė, Ilona Stonienė, spec. pedagogė Raimunda Urbonavičienė, pradinių klasių mokytoja Jūratė Feigytė, anglų kalbos mokytojos Dalia Mikutavičienė ir Sigita Domeikienė, kuri džiaugėsi, kad prie projekto noriai prisijungė ir aktyviai į veiklas įsitraukė būrys kolegių.

Kad idėjos taptų darbais, dažnai prireikia aplinkinių pritarimo, o neretai ir pagalbos. „Kranto“ progimnazijos anglų kalbos mokytojos Sigitos Domeikienės idėjai kabinete įrengti nusiraminimo kampelį, kuriame būtų akvariumas, ugdymo įstaigos administracija pritarė. Projektą pavadinusi „Nuo ego prie eko – ką galiu aš?“ iniciatyvi pedagogė įtraukė savo koleges ir mokinius.


Idėją padiktavo poreikis
Dvidešimt pirmus metus ang­lų kalbos mokytoja dirbanti, o penktus – „Kranto“ progimnazijoje pradinukus ir penktokus šios kalbos mokanti S. Domeikienė, persikrausčiusi į buvusios kolegės kabinetą ir jį apžvelgusi, nusprendė išnaudoti nišą netoli lentos: „Ne visi vaikai vienodai toleruoja triukšmą per pertraukas, o per pamokas būna visokių situacijų, kai mokiniui reikia kelias minutes pabūti vienam ir nusiraminti, todėl kilo mintis kabinete įrengti nusiraminimo kampelį.“ Išsiaiškinusi, ko reikia tokiam kampeliui, S. Domeikienė pasikonsultavo su psichologe A. Porozova. Ši akcentavo, kad tiek vaikams, tiek suaugusiesiems ypatingas yra akvariumo poveikis. „Man reikėjo leidimo: juk dėl akvariumo mokykla patirs papildomų išlaidų: kainuos elektra, vanduo, kurį teks keisti…“ – pasakojo pedagogė. Progimnazijos administracija pritarė mokytojos sumanymui, ir ji iš asmeninių lėšų nupirko naudotą akvariumą, su šeima suklijavo suskilusį dangtį, išplovė naudotus akmenukus, nušveitė dekoracijas. Pagal skelbimą internete pirktas akvariumas su spintele, filtrais, oro pompa kainavo 80 eurų. Pardavėjas, sužinojęs, kad akvariumas džiugins vaikus, nuleido vos ne pusę sumos. „Prikeldami daiktus ant­ram gyvenimui prisidedame prie ekologijos. Šiame akvariume nauji tik augalai“, – šypsojosi pedagogė, su šeima atnaujinusi ir kitas priemones, skirtas nusiraminimo kampeliui.

„Mokytojui labai svarbu yra grįžtamasis ryšys: kai matai, kaip vaikai užsidegę dirba, kokios jų emocijos, tai viską atperka“, – šypsojosi „Kranto“ progimnazijos pedagogė S. Domeikienė.

Paskirstė darbus
Pradinių klasių mokiniai ir penktokai, kuriuos anglų kalbos moko S. Domeikienė, vos pamatę akvariumą juo susižavėjo, tad mokytoja į kūrybinį procesą įtraukė ir mokinius, ir koleges. Akmenukus į akvariumą subėrė penktokai, dekoracijas išdėliojo trečiokai, jas ir žoles pakoregavo ketvirtokai, o trečiokai supylė 200 litrų vandens. „Nesitikėjau tokio vaikų susidomėjimo. Viskas padaryta jų rankomis“, – džiaugėsi mokytoja.
Akvariumo idėja užsikrėtę trečiokai aiškinosi, kokios žuvytės gali sugyventi, kokios gyvena ant dugno, o kurios aukščiau. Akvariume jau plaukioja 13 žuvyčių. Už dovanotus šamukus mokytoja Sigita nuoširdžiai dėkoja gimnazistui Titui. 11 mokytojos nupirktų žuvyčių pirmadienį į akvariumą paleido 3-ios klasės mokiniai. „Penktokai klausė, kada galės iš trečiokų paruošto sąrašo pasirinkti žuvytes ir jų padovanoti. Bet dėl gražių vaikų ketinimų reikės pasitarti su tėveliais“, – sakė S. Domeikienė. Suskaičiuoti, kiek žuvyčių galės gyventi 200 litrų akvariume, patikėta ket­virtokams. Pasak mokytojos, 1 žuvytės centimetrui turi tekti 1 l vandens, tad iki 15 cm galinčiai užaugti žuvytei – 15 l vandens. „Antrokai, padedami mokytojų, darys knygutes su žuvyčių nuotraukomis ir informacija lietuvių kalba, tada aš su mokytoja Dalia ir 3–4 klasių mokiniais išversime į anglų kalbą“, – apie informacinę priemonę, kuri bus prie akvariumo, pasakojo mokytoja Sigita. Pirmokai lapkričio 7 d. važiuos ekskursijon į Lietuvos jūrų muziejų ir dalyvaus edukacijoje „Nuo ego prie eko. Gyvensiu tvariau, kad ruoniukui būtų saugiau“, o grįžę turės nupiešti piešinį, kuriame išreikš savo santykį su gamta. Užduočių gaus ir kiti mokiniai.
„Mūsų mokykla yra UNESCO Asocijuotų mokyklų tinklo narė ir vykdo įvairius kultūros paveldo, aplinkosaugos, švietimo, mokslo, taikos, kultūros įvairovės, tolerancijos puoselėjimo projektus. Šiemet mūsų mokyklai priskirtas UNESCO darnaus vystymosi tikslas – „Švarus vanduo ir higiena“. Vykdydami projektą „Nuo ego iki eko – ką galiu aš?“ mes integruojame dailę, lietuvių ir anglų kalbas, matematiką, pasaulio pažinimą. Vaikams tai ir patyriminis ugdymas“, – projekto naudą įvertino S. Domeikienė.


Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės ir asmeninio
archyvo nuotr.

1 Komentaras

  • Begalo nuostabi, nuoširdi mokytoja. Labai stengiasi sudominti vaikus.
    Labai džiaugiamės Jus turedami.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių