Pėžaičiuose sumeistrautas pavėsines perka britai

Pėžaičių centre prieš kelerius metus emigrantų įkurta UAB „CP baldai“ atstatė apgriuvusius pastatus, sutvarkė aplinką – atgaivino apleistą gamybos teritoriją. Ji ne tik gražiai papildė gyvenvietę – tai viena iš didžiausių darbdavių Veiviržėnų seniūnijoje: įmonėje dirba 52 darbuotojai. Joje pagamintos prabangios pavėsinės realizuojamos Didžiojoje Britanijoje. Metinė apyvarta kasmet didėja – pernai ji siekė 2,9 mln. eurų.
Persikėlė iš Klemiškės
Pėžaičių gyvenvietėje iš sovietinių laikų likę nenaudojami gamybos pastatai daugelį metų nyko – juos įsigiję buvę šeimininkai verslo idėjų neįgyvendino. Prieš 5 metus juos nusipirkę UAB „CP baldai“ savininkai per pusmetį suremontavo, ir pavėsinių gamintojai iš Klemiškės persikėlė į Pėžaičius. „Įsikūrėme strategiškai geroje gyvenvietėje, erdvi teritorija – 2,4 ha, yra galimybė plėtrai. Tačiau viskas atrodė apgailėtinai – apgriuvusius pastatus reikėjo renovuoti. Antai šio angaro tik rėmai stirksojo, administracijos, darbuotojų pastatai visai apleisti, be langų, patalpos nešildomos“, – atskleidė įmonės „CP baldai“ direktorius Gytis Štelmokas.
Apsitvarkę po pusmečio pradėjo gamybą ir visą laiką tvarkė, gražino aplinką – rovė šabakštynus, lygino žemę, renovavo pastatus, kol darbo sąlygos tapo tinkamos. Nuo praėjusių metų gamybos patalpos šildomos – pastatytos dvi vietinės katilinės, kūrenamos savu kuru – pjuvenomis. Gamybos ceche, kur šlifuojamas medis, kalama, gręžiama, įrengta dulkių ištraukimo sistema, bet žmonės dirba su respiratoriais. Įrengta siuvykla, krovos sandėlis.
Įmonės pavadinimas „CP baldai“ šiek tiek klaidinantis. „Mes dažnai sulaukiame klausimų apie baldų gamybą, bet mes gaminame prabangias pavėsines ir baldus joms, kurie yra neatsiejama šių dalis, – kalbėjo įmonės vadovas. – Galbūt savininkai taip pavadino galvodami apie ateities perspektyvą – atrasti rinkas naujiems gaminiams: iš medienos galime gaminti karkasinius namus, baldus.“
Įkūrė emigrantai
Šios įmonės istorijos pradžia – Didžiojoje Britanijoje. „Emigrantas Mindaugas, dailidė, uždarbiavęs statybose, impulsyviai nusprendė su draugu Luku, britu, šioje šalyje pradėti savo verslą. Emigrantui šovė mintis gaminti lauko pavėsines“, – atskleidė G. Štelmokas.
Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje jų samprata skirtinga. Lietuviams tai asocijuojasi su rąstiniu, atvirais šonais statiniu – pastoge nuo saulės ir lietaus, o britams – komfortiška poilsio vieta ištisus metus. Teko sukti galvą, kaip patobulinti tradicinę lietuvišką pavėsinę, kad ji būtų universalesnė ir ilgesnį sezoną būtų galima pasėdėti prie kavos puodelio, pavalgyti pietus ar pažaisti stalo žaidimus. Svarstė, kaip užsandarinti, kad nereikėtų stumdyti langų, kokias medžiagas naudoti, kad pavėsinė atlaikytų lietų ir vėjus. Į laivų gamybą krypo dėmesys – iš ko daromos burės, sėdynės, sutvirtinimai.
„Pirmąjį modelį prieš 16 metų pasigamino garaže – sunki pradžia, kai gamintojo niekas nežino – reikėjo ieškoti klientų, patiems pastatyti pavėsinę. Tačiau per kelerius metus lietuvio ir brito pradėtas verslas įsisiūbavo. Į komandą atėjo projektuotojas emigrantas Titas – įmonės branduolys išlikęs iki šiol“, – dėstė G. Štelmokas.
Iš Mažeikių kilęs Gytis irgi uždarbiavo Didžiojoje Britanijoje, bet kitame, su mediena nesusijusiame versle. Prieš 9 metus jis atsitiktinai atrado šią pavėsines gaminančią įmonę, įsidarbino. „Pradėjau nuo paprasčiausių darbų – šlifavau medį, rinkau pastatų detales ir kita. Maniau, kad tik sezoną padirbėsiu, bet pasilikau 8 metus“, – prisipažino G. Štelmokas.
Pavėsinių gamintojai ryžosi jų gamybą pradėti ir Lietuvoje. Prieš 9 metus įmonė įkurta Klemiškės kaime, išnuomotose patalpose, o vėliau perkelta į Pėžaičius.
Užpraėjusiais metais iš emigracijos į Klaipėdą sugrįžęs G. Štelmokas ketino pasukti į kitą verslą. „Tačiau kartu parvykęs įmonės įkūrėjas Mindaugas paprašė pasilikti – tai ir tapau įmonės vadovu“, – atskleidė pašnekovas.

Ieško gerų darbuotojų
Antrus metus „CP baldai“ vadovaujantis G. Štelmokas džiaugėsi, kad pavėsinių gamyba nesustojo ir pandemijos laikotarpiu. Anot jo, britai, per karantiną negalėdami niekur išvykti, nusprendė jaukesnę erdvę susikurti namuose. „Jie mėgsta vasarą laisvalaikį leisti sode – labai tinka mūsų gaminamos pavėsinės. Pernai gegužę sulaukėme tiek užsakymų, kad nepajėgėme visų vykdyti“, – kalbėjo G. Štelmokas.
Čia gaminama 12 skirtingų modelių – dydžių, formų, paskirties pavėsinės iš pušų medienos, dengtos Kanados kedrų lentelėmis. Jos realizuojamos Didžiojoje Britanijoje, o šiemet pradėta ir Prancūzijoje. „Lietuvoje neparduodame, nes manome, kad jos nėra pritaikytos lietuviškai rinkai. Mūsų pagamintos pavėsinės – prabangos prekė“, – sakė G. Štelmokas.
Šioje įmonėje dirba 52 darbuotojai: daugiausia stalių, yra siuvėjų ir pagalbinių darbininkų, o administracijoje – tik trys darbuotojai. Nemaža dalis – pėžaitiškiai ar iš aplinkinių kaimų, bet kai kas atvažiuoja iš Skuodo, Sedos, Plungės ir kitų regiono vietų. „Darbuotojų kaita nedidelė, bet jų ieškome nuolat, – sakė direktorius, – gerų darbuotojų. Norime, kad daugiau įsidarbintų vietinių gyventojų – norime į darbo rinką įtraukti šios mažos bendruomenės žmones, nes jiems patogiau.“
G. Štelmokas džiaugėsi didėjančia apyvarta: pernai gauta 2,9 mln. eurų pajamų. Vidutinis darbininkų atlyginimas – apie 1 000 eurų atskaičius mokesčius, mažiausias nekvalifikuotų darbuotojų – apie 700 eurų „į rankas“.
Virginija LAPIENĖ
„CP baldai“ archyvo nuotr.