Plėtoti avininkystę paskatino tiesioginės išmokos

Pastaraisiais metais šalyje daugėja avių augintojų. Klaipėdos rajone taip pat pastebima daugiau šių laukus puošiančių gyvulių. Tačiau, oficialiais duomenimis, šiuo metu jų nėra nė dviejų tūkstančių. Didžiausia banda 170 avių – rudgalviškio Laimio Grudzinsko ūkyje, avininkyste susidomėjusio prieš dešimtmetį. Auginti šiuos gyvulius susigundo vis daugiau kaimo žmonių.

Pasirinko senojo genotipo juodgalves

Rudgalviuose, Endriejavo seniūnijoje, įsikūręs L. Grudzinskas auginti avis pradėjo prieš 10 metų. Šiuo metu bandoje 170 Lietuvos juodgalvių veislės avelių. Ūkininkas įsigijo ir 17 senojo Lietuvos genofondo juodgalvių avių. „Gyvenant kaime, turint žemės jos nedirbti – nuodėmė. Avims mažiausiai rūpesčio reikia“, – kalbėjo pašnekovas, ūkininkavimą derinantis su darbu policijoje.

L. Grudzinskas dirba 56 ha žemės, iš kurios 24 ha nuosava.

Vietinę juodgalvių veislę pasirinko, nes, anot jo, šios avys atsparios ligoms, nelepios. Anksčiau mėginęs auginti užsienietiškos veislės avis, bet pasimokęs: šioms reikia žymiai geresnių sąlygų. „Turi būti šilti, ventiliuojami tvartai, o juodgalvėms svarbu, kad nelytų ant galvos ir nebūtų skersvėjo“, – kalbėjo L. Grudzinskas, pridūręs, jog nesižavi ir šiuo metu populiarėjančiais merinosais.

Savo avis jis laiko paprastame tvarte.

L. Grudzinskas įregistravo ekologinį ūkį, todėl, be įprastų tiesioginių išmokų, gauna ir už ekologinį ūkininkavimą. Be to, už ėriavedę – 42 Lt, mėsinę avį – 67 Lt.

Ūkininkas kalbėjo, jog avių ūkyje daugiau darbo žiemą, o vasarą svarbiausia pasiruošti pašaro.

Avis šildo ir maitina

L. Grudzinskas realizuoja mėsines avis, taip pat ėriukus. Ypač paklausūs šie buvo praėjusiais metais. Pasak jo, ir šiemet žmonės labiau perka ėriukus. Vienas kainuoja 200–300 litų. Šiais metais pardavęs 17 avių, o pernai per tą patį laikotarpį – 30.

„Už gyvojo svorio kilogramą pirkėjai moka po 8–10 Lt, o mėsos perdirbimo įmonė – vos 5 litus, – apgailestavo ūkininkas. – Ėrienos kilogramas (iki 1 metų avies mėsos) kainuoja 20–25 Lt. Tačiau pastaruoju metu žmonių mokumas sumažėjęs. Anksčiau pirkusieji už ėrienos kilogramą mokėję po 25 Lt, dabar, išgirdę šią kainą, nusivilia, todėl teko nuleisti.“

L. Grudzinskas teigė, jog stengiasi avis auginti taip, kad būtų kokybiška mėsa. Beje, ūkininko šeima valgo daug avienos.

Jo teigimu, Vilniaus krašte ėriena pigesnė – po 15 Lt už kg, nes ten didesnė pasiūla.

L. Grudzinskas avis kerpa pats elektrinėmis žirklėmis, padedant žmonai Dainai. Taigi nesinaudoja paslaugomis avių kirpėjo, kuris nukirpęs gyvulį, bet nesutvarkęs jo nagų, prašo 10 litų. „Per dieną nukerpame 10–20 avių“, – sakė Laimis.

Anksčiau vilnas išmainydavo į vilnonę patalynę, o šiemet jas nuvežė į karšyklą. Dalį vilnos suverpė, o likusią parsivežė namo. „Įsigijome pramoninę siuvimo mašiną ir patys bandysime siūti vilnonę patalynę. Iš vilnonių siūlų megsime kojines, likusius parduosime“, – pasakojo Grudzinskai.

Ūkininkas senokai suprato, kad nereikia išmesti kailių. Juos veža į UAB „Kauno kailiai“ apdoroti. Šie natūralios spalvos, įvairių atspalvių avikailiai – karakulis turi paklausą. „Žmonės perka kaip būsto interjero detalę, kloja į vaikiškus vežimėlius, ant automobilių sėdynių, dėl grožio ir patogumo deda ant minkštųjų baldų. Be to, avikailis – puiki dovana“, – kalbėjo L. Grudzinskas, pridūręs, kad neseniai 4 avikailiai iškeliavę į Norvegiją.

Grudzinskų namuose ant minkštųjų baldų taip pat užtiesti avikailiai. Beje, avikailis kainuoja nuo 50 Lt iki 150 Lt. Pasak Laimio, iš to nėra didelio pelno, tačiau ir nenuostolinga.

Ateityje ūkininkas žada mažinti ėriavedžių.

Mezga kojines

Stančaičių kaimo Endriejavo seniūnijos gyventojai Daiva ir Povilas Vainiai, ilgokai puoselėję ožkų ūkį, jų atsisakė ir pernai užsiveisė avių. „Nusipirkome 5 Lietuvos juodgalvių veislės avis ir šiemet turime 20 avių ir ėriukų, – sakė Daiva, pridūrusi, jog avininkyste užsikrėtę nuo kitų augintojų. – Manome, kad avis laikyti labiau apsimoka.“

Vainiai augina mėsines avis. Povilas pasidžiaugė, kad jau turi užsakymų. Savo reikmėms jie naudoja vilną. Daiva mezga vilnones kojines. „Jos labai tiks kalėdinėms dovanoms“, – šypsojosi moteris. Daug kam gali pritaikyti ir išdirbtus avikailius.

Ūkininkai pasakojo, kad planuoja užsiveisti iki 50 avių bandą, nes turi tik 10 ha žemės. Beje, Povilas dirba ugniagesiu, o Daiva – tik savo ūkelyje.

Reikalavimas įregistruoti

Pasak Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios veterinarijos gydytojos inspektorės Rimos Ložienės, rugsėjo 1 dienos duomenimis, rajone įregistruoti 162 avių augintojai, kurie laiko 1 956 aveles. Iš jų daugiausia Lietuvos juodgalvių, vietinių šiurkščiavilnių ir Romanovo veislių. Tačiau populiarėja merinosų bei landrasų veislės. Pieninės klasės avių rajone nelaikoma.

Avių augintojų pradėjo gausėti nuo 2011 m. Tuomet jų buvo tik 79, o 2012 m. – 115. Tam įtakos turėjo europinės išmokos už avių laikymą.

R. Ložienės teigimu, per pastaruosius 5 metus beveik pustrečio karto padidėjo avių augintojų skaičius.

2009 m. mūsų rajone tik 64 gyventojai jas laikė – po 1–2 aveles. Dabar 70 proc. avių augintojų laiko nuo 1 iki 10 avių. Didžiausia banda per 150 avelių.

R. Ložienė akcentavo: „Žmogus, nusprendęs pirkti avelę, privalo kreiptis į mūsų tarnybą, kad įregistruotų bandą. Pirkti reikia ženklintas aveles.“

 


 

  • Rugsėjo 1 d. duomenimis, Lietuvoje 6 997 laikytojai turi 109 tūkst. 766 avis.
  • Lietuvoje auginamos 32 veislių avys.
  • Rugsėjį Molėtų rajone surengtoje specializuotoje avininkystės parodoje „Avys rengia ir maitina“ avis pristatė 20 augintojų.
  • Čia vykusiame aukcione Lacaune pieninės veislės avis parduota už 750 Lt.
  • Lietuvoje avienos kilogramas kainuoja nuo 18 Lt iki 100 Lt.
  • Vidutinis statistinis lietuvis per metus suvalgo 200 gramų avių mėsos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių