Pokyčiai Arktyje mokslininkams rodo, kaip po ledynmečio formavosi Baltijos jūros ekosistema

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto (KU JTI) mokslininkų komanda grįžo iš dar vienos ekspedicijos į Arktį. Jungtinė septynių Lietuvos ir Lenkijos mokslų akademijos Okeanologijos instituto (IO PAN) tyrėjų grupė dirbo Špicbergeno saloje (Norvegija), pirmieji tyrė naują lagūną Arkties pakrantėje, kuri susiformavo vos prieš kelis dešimtmečius atsitraukus tirpstančiam ledynui.

Tiriamą lagūną iš vienos pusės supa ledynas, iš kitos– arktinė tundra, kalvos ir pelkės, o nuo jūros skiria siaura žvyro-smėlio nerija.Vandens telkinyje, kuris kol kas neturi oficialaus vietovardžio ir vadinamas sąlyginiu Eidembuktoslagūnos vardu, mokslininkai atliko dugno topografinius matavimus akustiniais metodais, pagrindinių vandens charakteristikų (druskingumo, temperatūros ir kt.) matavimus, rinko planktono ir dugno faunos mėginius, atliko dugno filmavimus nuotoline povandenine kamera.Taip pat buvo atlikti aplinkos DNR ir dujų apykaitos tyrimai taikant modernius molekulinius ir biogeocheminius metodus.

Pagrindinis šio projekto tikslas – suprasti ir detaliai aprašyti, kaip vyksta naujų arktinių lagūnų ekosistemų formavimasis. Anot komandos vadovo prof. Sergejaus Olenino, KU JTI mokslininkai įEidenbuktą vyko jau trečią kartą. „2019-aisiais šį vandens telkinį pastebėjome pirmą kartą, vykdant kitus darbus, 2021 m. atlikome pirmuosius tyrimus, o šiemet, 2022-aisiais, pradėjome naują projektą „Naujos pakrantės lagūnos ekosistemos susidarymas po ledynų atsitraukimo Eidembuktoje, Svalbarde, Arktyje“.Stebėdami, kokiu greičiu ten dabar vyksta pokyčiai, sistemingai atlikdami tyrimus, kaupiame neįkainojamų žinių bagažą ir, galima sakyti, pasitikriname supratimą apie tai, kaip formavosi Baltijos jūros ekosistema, nes pasibaigus ledynmečiui panašūs procesai vyko ir čia“,-sako prof. S. Oleninas. Jam tai buvo 6-oji ekspedicija, kitiems kolegoms – dr. Andriui Šiauliui (jūrų biologas, dugno buveinių tyrimų specialistas), dr. Aleksejui Šaškovui (jūrų kartografas, hidrologas), dr. TobiaPoliti (biogeochemikas) – trečioji.

Septynių mokslininkų grupė savaitę gyveno palapinėje.Komandos nariai kas naktį pakaitomis budėdavo, saugodamiesi tikrųjų šių vietų šeimininkų – baltųjų lokių. Komandos vadovas prof. Sergejus Oleninas sako dėkojąs Dievui, kad baltuosius šeimininkus jiems teko išvysti tik paskutinę ekspedicijos dieną ir per saugų atstumą.

Dalis ekspedicijoje surinktos tyrimų medžiagos jau atvežta į KU JTI ir rengiama laboratorinei analizei, dalis – dar tik gabenama IO PAN laivu „Oceania“ į Gdanską ir institutą pasieks rugsėjo pabaigoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių