Politinėje padangėje – ir vėl valdančiosios daugumos permainos

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Liaudies patarlė byloja: trečias kartas nemeluoja. Trečias kartas ištiko ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos politikus. Praėjusį penktadienį išplatintas pranešimas, kad vėl formuojama nauja valdančiosios daugumos koalicija. Daugumoje nuo šiol pareiškė dirbsiančios šios frakcijos: Lietuvos socialdemokratų partija, Visuomeninis rinkimų komitetas „Kuriam kartu“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, prie daugumos prisidėjo ir Tarybos narys, buvęs konservatorių sąraše, Jonas Dumašius.
Opozicijoje liksiantys dirbti liberalai ir konservatoriai neslepia, jog dėl buvusios koalicijos žlugimo lieka apmaudus išdavystės jausmas: duoto žodžio ir parašo nesilaikyta.


Po posėdžio nebeaprimo
Vieša paslaptis: buvusios valdančiosios daugumos koalicijos vienybę sužlugdė balsavimas paskutiniame rajono Tarybos posėdyje, kai susiginčyta dėl vietos, kur reikėtų statyti iki šiol tik popieriuose statomą ir vis nepastatomą Daugiafunkcį sporto centrą Gargžduose. Tarpusavyje susirungė ne tik dvi gatvės – Kvietinių ir Dariaus ir Girėno, – bet ir du skirtingi požiūriai. Valdančioji daugumos koalicija eižėjo Tarybos posėdį stebėjusiųjų akyse: vieni valdantieji balsavo vienaip, kiti kitaip. Lygiosios, sprendimas liko nepriimtas. Po nesėkmingo balsavimo valdančiosios daugumos politikai apsikeitė mandagumo frazėmis, esą reikės dar kartu paanalizuoti abu projektus, taip pat pamoralizavo, kodėl nebalsavo meras su komanda. Meras paaiškino, jog sprendimą privalo priimti valdančioji dauguma, tam ji ir valdančioji, kad nemėtytų atsakomybės ant kitų Tarybos narių pečių. Tačiau po posėdžio nei vienybė, nei ramybė į koalicijos gretas nebegrįžo: perbėgusi juoda nesutarimų katė sujaukė buvusius planus pabaigti kadenciją kartu. Netrukus feisbuke pasirodė Visuomeninio komiteto „Kuriam kartu“ lyderio, Tarybos nario, opozicionieriaus Sigito Karbausko kvietimas burti naują koaliciją bendriems susitarimams ir darbams.


Daugiafunkcis – lyg ašaka
Priminsime, kad koalicijos per šią rajono Tarybos kadenciją tai kūrėsi, tai žlugo. 2019 m. pavasarį po savivaldos rinkimų naujai susiformavo valdančioji dauguma. Jos pagrindas – tos politinės jėgos, kurios gavo daugiausia balsų minėtuose rinkimuose. Naują kadenciją pradėjo ir Tarybos valdančiąją koaliciją tuomet sudarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (5 nariai), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija (taip pat 5 nariai), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (4 nariai), Visuomeninis rinkimų komitetas „Bendrai geriau“ (2 nariai). Administracijai vadovauti patvirtintas „valstiečių“ atstovas Artūras Bogdanovas, jo pavaduotojais konservatorė Rasa Petrauskienė, liberalas Justas Ruškys, vicemerėmis tapo liberalė Audronė Balnionienė ir „valstiečių“ atstovė Violeta Riaukienė. Koalicija deklaravo nusiteikimą dirbti racionaliai, atlikti Savivaldybės administracijos reformą, statyti Daugiafunkcį centrą Kvietinių gatvėje ir kt. Apie dvejus metus dirbta sutartinai, bent jau rajono Tarybos posėdžiuose už priimamus sprendimus balsuota kartu, tačiau viltingų lūkesčių padangę aptemdė vis aiškiau išsiskiriantys tuomečio Administracijos direktoriaus A. Bogdanovo ir kai kurių valdančiųjų požiūriai.
2021 m. balandžio 13 d. rajono gyventojus pasiekė žinia: keičiasi valdančioji dauguma. Naują koalicijos sutartį pasirašė TS-LKD frakcija (penki nariai), Liberalų sąjūdžio frakcija (penki nariai), iki tol opozicijoje dirbusios Socialdemokratų partijos frakcija (trys nariai) ir Socialdemokratų darbo partijos tarybos narių grupė (du nariai). Tad Savivaldybės meras, LVŽS frakcijos narys Bronius Markauskas darbą turėjo tęsti jau opozicijoje. Žinoma, persiskirstė ir valdžios postai: Administracijos direktoriumi tapo J. Ruškys, vicemerėmis liberalė A. Balnionienė, socialdemokratė Ligita Liutikienė, Administracijos direktoriaus pavaduotojais konservatorė R. Petrauskienė ir LSDDP atstovas Česlovas Banevičius. Prieš metus naujai susiformavusios daugumos atstovai teigė, kad esą dingo pasitikėjimas kai kuriais buvusios daugumos kolegomis, bendras darbas tapo neįmanomas, tarp valdančiųjų tvyrojusi įtampa. Tuomet naujai susiformavusi koalicija tikėjosi užtikrinti darbų tęstinumą, dirbti stabiliau ir sklandžiau, o Daugiafunkcį sporto centrą koalicinėje sutartyje buvo numatyta atskirais sektoriais statyti ir Kvietinių g., ir Dariaus ir Girėno g. Tačiau Daugiafunkcio sporto centro statybos vieta, projektų kaina visgi tapo valdančiųjų išbandymu: tuomet vienybė įstrigo lyg ašaka gerklėje.


Svarbiausia – tęsti darbus
Metus tvėrusi valdančiųjų koalicija suiro ir praėjusį penktadienį rajone trečią kartą paskelbta apie naujos daugumos formavimą rajono Taryboje. Kaip minėta, daugumoje dirbti lieka Lietuvos socialdemokratų partija (prie frakcijos yra prisijungę ir buvę LSDDP atstovai), prisijungia iki tol opozicijoje dirbęs Visuomeninis komitetas „Kuriam kartu“, į valdančiųjų gretas grįžo LVŽS frakcija, iš konservatorių prie daugumos dabar prisijungė ir Tarybos narys J. Dumašius. Naujai susiformavusi valdančioji koalicija – 16 Tarybos narių (priminsime, jog rajono Taryboje yra 27 nariai) – viešame pareiškime teigia, kad tikisi išjudinti sustojusius strateginius rajono projektus.
LVŽS frakcijos narys, rajono meras B. Markauskas „Bangos“ paklaustas nesiėmė vertinti, kodėl iširo metus dirbusi koalicija. „Man svarbiausia, kad toliau sklandžiai vyktų dar 2019 metais suplanuoti svarbiausi darbai. Ir tam reikia ne tik politikų, bet ir Administracijos, kurioje dirba savo srities profesionalai, susitelkimo, ‒ įvardijo meras. ‒ Ir toliau didelį dėmesį skirsime švietimui. Baigėme statyti Jakų mokyklą-darželį, pradėtos statyti naujos vaikų darželio grupės Slengiuose. Šalia buvusios Sendvario seniūnijos pastato iškils priestatas, senosios patalpos perplanuotos ir jose įsikurs dvi papildomos grupės. Vyksta derybos ir su privačiais investuotojais dėl Sendvario daugiafunkcio statybos, kur bus pastatyta mokykla ir darželis, galintis priimti per 600 vaikų.“ Taip pat, anot B. Markausko, kitas svarbus klausimas – infrastruktūra. „Kasmet keliams, šaligatviams, dviračių takams skiriame vis didesnę dalį lėšų. Tai mums leidžia atnaujinti infrastruktūros tinklą visame rajone. Pavyzdžiui, praėjusiais metais užbaigtas projektas Priekulėje. Rekonstruotos Žalgirio ir Klaipėdos gatvės iš esmės pakeitė miesto veidą. Gargžduose vyksta naujos autobusų stoties statybos, tvarkomas Gargždų parkas, ruošiamasi Kultūros centro modernizacijai, jau yra gautas statybos leidimas, paskelbta rangovo paieška. Statomi Endriejavo kultūros namai. Atnaujintos Vėžaičių ir Priekulės viešosios erdvės. Baigti rengti viso rajono apšvietimo tinklų modernizavimo, taip pat ir plėtros projektai. Dalis lėšų – beveik 1 milijonas eurų – gauta iš Vyriausybės. Šie projektai leis modernizuoti apšvietimo linijas visose seniūnijose ir ne tik modernizuoti, bet ir jas išplėsti dar labiau“, ‒ įsitikinęs rajono vadovas. Esą tai tik dalis visų numatytų darbų, kuriuos reikia įgyvendinti per šią rajono Tarybos kadenciją. „Tikiuosi, kad šis laikas bus išnaudotas maksimaliai rezultatyviai, jog rajono gyventojai pajustų naudą“, ‒ sakė rajono meras B. Markauskas, vėl dirbantis valdančiojoje daugumoje.


Pasigedo lygiavertiškumo principų
Lietuvos socialdemokratų frakcijos pirmininkė, vicemerė L. Liutikienė „Bangai“ teigė, kad formuojant koaliciją jų partija prioritetu visuomet laikė lygiateisiškumo ir lygiavertiškumo principą tarp partnerių: „Metus laiko stengėmės dirbti kartu su ankstesniąja dauguma, tačiau šių principų kasdienėje veikloje visgi pritrūko. Kita priežastis – įsiklausymas į visuomenės ir sporto bendruomenės nuomonę, tai yra – sprendimas ir apsisprendimas dėl Gargždų daugiafunkcio sporto centro statybos Dariaus ir Girėno gatvėje. Negalime negirdėti daugumos gyventojų nuomonės, turime šį projektą pradėti įgyvendinti kuo greičiau. Tikiu, kad susitelkus naujajai koalicijai pavyks tęsti strateginių objektų įgyvendinimą, išjudinti įstrigusius projektus.“
Visuomeninio rinkimų komiteto „Kuriam kartu“ frakcijos seniūnas S. Karbauskas nusiteikęs optimistiškai. „Negalėčiau argumentuotai įvardinti koalicijos subyrėjimo priežasčių, trejus metus dirbome opozicijoje, vidinių buvusių valdančiųjų prieštaravimų nežinau. Tik jie patys galėtų pasakyti. O iš šono žiūrint, manau, kad paskutiniu tašku tapo balsavimas dėl Gargždų daugiafunkcio sporto centro statybų vietos. Akivaizdu, ne tik gargždiškiai, bet ir politikai nesuprato, kodėl viešus pinigus reikia leisti sporto centrui prie parko, kai 95 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių balsavo už objektą Dariaus ir Girėno gatvėje. Tokia piliečių nuomonė iki šiol vyrauja ir viešojoje erdvėje, užtikrino S. Karbauskas. ‒ Politikų darbas – dirbti piliečiams, o ne tenkinti savo ambicijas ar galimai užsiimti kažkieno interesų „stūmimu“. Esu įsitikinęs, kad nauja koalicija dirbs iki kitų rinkimų. Patyrę politikai nekantrauja išjudinti darbus, imtis projektų, kurių laukia žmonės. Sutelksime visą savo patirtį, kad artimiausi metai Klaipėdos rajonui būtų sėkmingiausi.“


Sulaužytas susitarimas – žingsnis atgal
Opozicijoje likę liberalai ir konservatoriai (išskyrus konservatorių, Tarybos narį J. Dumašių) apgailestauja dėl sulaužyto susitarimo su buvusiais partneriais. Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Nerijus Galvanauskas „Bangai“ sakė, kad su buvusiais partneriais – socialdemokratais ir Socialdemokratų darbo partijos atstovais buvo sutarta dirbti iki kadencijos pabaigos. „Jie sulaužė šį susitarimą, todėl jų reikėtų klausti šių įvykių priežasčių. Metus dirbome pakankamai vieningai ir komandiškai, gal tik paskutinio Tarybos posėdžio metu kilo daugiau emocijų, ‒ minėjo N. Galvanauskas. ‒ Sunku pasakyti, ar naujoji dauguma sugebės išdirbti iki likusios kadencijos. Žinome, kad dar nėra galutinio sutarimo dėl personalijų į vadovaujančias pozicijas, koalicija sudaryta iš skirtingų partijų bei komitetų, kur yra pakankamai skirtingi žmonės, charakteriai. Kita vertus, iki rinkimų pakankamai mažai laiko, nesavanaudiškai linkėčiau, kad išdirbtų, nes matome, kas vyksta Klaipėdos miesto savivaldybėje, kurioje nėra valdančiosios daugumos jau daugiau nei metai, todėl uostamiesčio Savivaldybės darbuotojams be galo sunku ten dirbti.“
Pirmadienį ryte Administracijos direktorius, liberalas J. Ruškys savo feisbuko paskyroje paskelbė apie Klaipėdos rajono politinėje padangėje pasirodžiusią naujieną. „Formuojama nauja koalicija. Kaip ir nieko naujo, bet man tai netikėta ir apmaudu. Tokia jau ta politika – vieną dieną kolegos, o kitą… Šiose pareigose man liko dirbti ne mažiau kaip 2,5 savaitės ir tai darysiu, kaip ir iki šiol – su visu atsidavimu ir tempu. Kol oficialiai atleis. Kaip sakant – carpe diem. Bet gyvenimas tęsiasi. Žinau, kad žmona bus laiminga, jog pagaliau atsiras laiko atidėtai povestuvinei kelionei“, ‒ socialiniame tinkle nuotaikomis dalijosi J. Ruškys. „Bangai“ Administracijos direktorius antradienį sakė, kad situacija gana paprasta. „Mūsų buvusios koalicijos partneriai socialdemokratai ir Socialdemokratų darbo partija nesilaikė duoto žodžio ir parašo vieningai dirbti rajono labui. Buvo galima nujausti, jog kažkas vyksta už nugaros, tačiau kai viskas paaiškėjo, man buvo netikėta ir apmaudu. Nors stengiuosi įžvelgti visur pozityvumo, šiuo atveju išdavystės jausmas lieka, ‒ neslėpė J. Ruškys. ‒ Man kartais atrodo, jog jaunystė ir progresyvumas yra didžiausias baubas, su kuriuo šiuo atveju buvo tiesiog susidorota. Tikiuosi, kad naujoje valdžioje vadovaujančiose pozicijose bus bent vienas nepriklausomoje Lietuvoje gimęs jaunas žmogaus, jog rajonas vėl „neįkristų“ į eilę metų buvusią situaciją.“
„Bangos“ pakalbintas TS-LKD frakcijos seniūnas Alfredas Šiaulys taip pat neslėpė apmaudo: „Tenka apgailestauti, kad Klaipėdos rajonas gražulėja. Socialdemokratams buvo per sunkus jaunų, veržlių politikų darbo tempas. Klaipėdos rajono gyventojai stengiasi, gyvenimas eina į priekį, o rajono valdžia – atgal.“


Monika CALZONAITĖ

1 Komentaras

  • „S. Karbauskas. ‒ Politikų darbas – dirbti piliečiams, o ne tenkinti savo ambicijas ar galimai užsiimti kažkieno interesų „stūmimu“ – Ar tikrai, Sigitai ? 🙂 🙂 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių