Populiarioji kultūra braunasi į neformalųjį švietimą – sutraukia tūkstančius moksleivių

Asociatyvi nuotr.

Svarbu sudominti, tačiau – kaip? Labai dažnai ugdymo kontekste diskutuojama apie tai, kad tradiciniai, ne vieną dešimtmetį gyvavę mokymo metodai šiandien – neveikia. Mokytojams ieškant būdų kaip kokybiškai įtraukti šiuolaikinius moksleivius, pamokose vis dažniau sutinkamos įvairios modernios technologijos, interaktyvūs mokymo būdai bei įkvepiančių šiuolaikinių asmenybių istorijos. Reikšmingi pokyčiai vyksta ir neformaliojo ugdymo srityje – greta tradicinės kultūros vis svarbesne tampa populiarioji.

Pramoginiame renginyje – Mokyklų diena

Stebėdami pokyčius ugdymo srityje bei girdėdami mokytojų įžvalgas, praėjusiais metais didžiausio populiariosios kultūros renginio Baltijos šalyse „Comic Con Baltics“ komanda nusprendė atlikti testą. Nuo 2017-ųjų metų organizuojamą dviejų dienų pramoginio tipo renginį išplėsti ir pristatyti papildomą – Mokyklų – dieną.

Susitikimus su garsiais pasaulio aktoriais, filmų, serialų bei komiksų kūrėjais, naujausių technologijų pristatymus, kompiuterinių žaidimų ir kitas naujienas lankytojams siūlantis renginys adaptavo savo turinį ir Mokyklų dieną pavertė įtraukiančia neformaliojo ugdymo pamoka. Pasinaudoję Kultūros paso programa ir susidomėję siūlomomis veiklomis, į kvietimą atvykti atsiliepė per 8 tūkst. šalies moksleivių, mokytojų, mokyklos bendruomenės narių ir tėvų.  

„Mokyklų diena skirta pritraukti moksleivių dėmesį į mokymąsi ir suteikti jiems galimybę susipažinti su populiariosios kultūros pasauliu, kuris su laiku tampa vis reikšmingesnis. Turime daugybę talentingų ir kūrybiškų moksleivių, kuriems reikia tik tinkamos motyvacijos bei įkvėpimo savo gebėjimams išlaisvinti. „Comic Con Baltics“ Mokyklų diena yra viena iš tokių galimybių, kurią, mūsų džiaugsmui, teigiamai įvertino ne tik patys moksleiviai, bet ir juos lydėję mokytojai“, – sakė renginio organizatorius Tomas Vievesis.

Konkurencija aukštųjų mokyklų renginiams

Kaip teigia renginio organizatoriai, per visą savaitgalį renginyje apsilankė daugiau nei 6 tūkst. mokyklinio amžiaus mokinių, kurie galėjo dalyvauti įvairiose edukacijose, susipažinti su populiariąja kultūra. Moksleivių aktyvumas atvėrė naujas galimybes save pristatyti ir renginyje dalyvavusioms aukštosioms mokykloms.

„Skaičiuojame, kad iš 25 tūkst. lankytojų, reikšmingą dalį, apie 10 tūkst. sudarė moksleiviai. Įvertinant, kad didžiausios Lietuvos aukštųjų mokyklų parodos surenka 12-15 tūkst. lankytojų, manome, kad tampame nebloga alternatyva aukštosioms mokykloms pateikti save iš visiškai naujos perspektyvos –  sudominti ir parodyti, kad universitetas ar kolegija gali irgi sietis su moksleivių pomėgiais: žaidimais, filmais, serialais ir populiariąja kultūra bendrąja prasme“, – sakė organizatorius.

Organizatorius pabrėžė, kad tokie renginiai yra ne tik pramoga, bet ir puikus būdas ugdyti moksleivių kūrybiškumą, gerinti jų socialinius ir komunikacinius įgūdžius, skatinti domėjimąsi interaktyviu mokymosi procesu. 

Naudinga priemonė mokytojams 

Populiariosios kultūros bei panašaus tipo iniciatyvų svarbą ugdymo procese akcentuoja ir mokytojai. Vilniuje veikiančios „Saulės“ privačios gimnazijos mokytojo Roko Pčalino teigimu, požiūris į popkultūrą keičiasi kasdien, tačiau svarbu, kad ji rastų savo vietą ir mokykloje.

„Populiarioji kultūra – viena dviprasmiškiausiai vertinamų kultūros dalių. Ilgą laiką laikyta tarsi menkesne, ji įgauna vis daugiau analitinio dėmesio, o jos reikšmė tampa vis labiau vertinama. Kas yra populiarioji kultūra? Tai – šiuolaikinis gyvenimo būdas, kurį praktikuoja didelė žmonių grupė. Tai – literatūra, kinas, muzika, šokis, laisvalaikio leidimo būdas. Populiariajai kultūrai mokykloje skiriama per mažai dėmesio ir laiko“, – sako mokytojas.

Mokytojo teigimu, įsitraukimas į neformalias, susidomėjimą skatinančias ugdymo veiklas labai svarbus socialiniu aspektu. 

„Moksleiviai, patiriantys susidomėjimą, nuostabą, atradimo džiaugsmą, kūrybinę veiklą – laimingi mokiniai. O laimingas mokinys tai, visų pirma, yra sėkmingas mokinys. Renginio metu galima ne tik pamatyti, bet ir pažinti įvairių specialybių žmonių, susipažinti su literatūros, kino, muzikos, šokio įvairove populiariosios kultūros kontekste. Taip pat domėjimasis renginio veiklomis skatina susidomėjimą užsienio kalbomis ir kultūromis, plečia akiratį, atveria tarpkultūrinių ryšių galimybe. Tai puiki paskata ieškoti saviraiškos galimybių“, – sako mokytojas R. Pčalinas.

Su Kultūros pasu – nemokamai 

Praėjusių metų sėkmė paskatino „Comic Con Baltics 2023“ Mokyklų dienai skirti dar didesnį dėmesį. Nors renginys vyks spalio 20-ąją, jau dabar patvirtinta, kad Mokyklų dienos metu su mokiniais bendraus ir apie savo karjeros sėkmę pasakos viena didžiausių pasaulyje socialinių tinklų žvaigždžių Danny Casale, turintis dešimtis milijonų sekėjų, iš kurių net 3,5 milijono mokinių pamėgtame „TikTok“.

Planuojama, jog renginyje dalyvaus ir daugiau žinomų žmonių – tiek užsienio, tiek ir populiariausių Lietuvos asmenybių „TikTok“ bei kitose moksleiviams artimose platformose. 

Kasmet stipriai augantis renginys šiemet pirmą kartą užims visą „LITEXPO“ plotą. Didžiausias pokytis – dar didesnė kompiuterinių žaidimų gerbėjų erdvė.

Mokyklų diena visus Lietuvos mokinius kvies susitikti penktadienį, spalio 20 d. Pasinaudodami Kultūros paso suteikiama galimybe, moksleiviai ir mokytojai didžiausiame populiariosios kultūros renginyje „Comic Con Baltics 2023“ gali apsilankyti nemokamai.

Daugiau informacijos: https://ccbaltics.com/schoolday/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių