Priekulės kultūra pastebėta ir iš Vilniaus bokštų
Skliautuota gotikos mene su dekoratyviniu fontanu žiūrovų salės viduryje – tokia nuostabą keliančia aplinka Kultūros dienos minėjimo svečius antradienio vakare pasitiko Priekulės kultūros centras. Trykštantis vanduo, neišsenkančio kūrybiškumo, nuolatinio atsinaujinimo simbolis, įprasmino ir pačių priekuliškių kultūrinę veiklą – jiems įteikta Kultūros ministerijos premija. Nuo scenos sveikintojų lūpomis ji palydėta aukščiausiu įvertinimu: čia ne provincija, čia – tokia pat kūrybinė aura, kokią galima aptikti Londone, Paryžiuje ar kitame pasaulio mieste.
Priekulės kultūros centrui – premija
„Vaizdiniai, kaip turėtų atrodyti vienokio ar kitokio renginio scenografija, mano galvoje pradeda suktis jau prieš metus. Žinojau, jog šis iškilmingas vakaras, skirtas Kultūros dienai paminėti, Ernsto Vicherto premijos laureatui paskelbti, bus su vandens ženklu“, – apie gebėjimą kurti nuostabą keliančius renginius „Bangai“ paprastai atsakė Alanta Zapalskienė, Priekulės kultūros centro direktorė. Šįkart ir jai pačiai teko atlaikyti pelnytų sveikinimų laviną: mat kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, atsižvelgusi į vertinimo komisijos išvadas ir pasiūlymus, paskyrė Kultūros ministerijos premijas geriausiems 2016 metų kultūros centrams. Jos atiteko Utenos ir Rietavo kultūros centrams, o antroje kategorijoje geriausio kultūros centro vardą pelnė būtent Priekulės kultūros centras, kuriame sėkmingai plėtojama kūrybinė veikla, rengiamos tradicinės šventės, aktyviai dalyvaujant Lietuvos kultūros judėjime. Centre nuolat veikia per 10 įvairaus meninio lygio kolektyvų: Agluonėnų klojimo teatras, folkloro ansambliai „Agluona“ ir „Vėlingis“, vyresniųjų šokių grupė „Gintaras“, „Bengelių“ kapela, moterų vokaliniai ansambliai „Žvejytės“ ir „Smiltė“, Ernsto Vicherto mėgėjų teatras, vaikų ir jaunimo dainavimo studijos, vaikų teatras, muzikos ir šokių grupės. Centro kūrybinei veiklai didžiulę įtaką daro vietos geografinis, istorinis ir kultūrinis paveldas. Šis centras siekia tapti ryškiu ir kūrybišku kultūros vertybių skleidėju, užtikrinančiu Mažosios Lietuvos tradicijų tęstinumą.
Kultūros ministerijos premijos, skirtos Priekulės kultūros centrui, vertė – 2000 eurų.
Kūrybiškumas – bendromis pastangomis
Kultūros ministerijos premijų tikslas – skatinti kūrybingą kultūros centrų veiklą, įvertinant paskutiniųjų penkerių metų geriausius šių įstaigų pasiekimus, aktyvią, novatorišką veiklą. Būtent šiuos aspektus akcentavo ir renginio svečiai – Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jadvyga Lisevičiūtė bei Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa. Jų nuomone, priekuliškių gebėjimas iš paprasto padaryti nepaprastą yra tikrasis kūrybiškumas, įrodantis, jog provincija yra žmogaus dvasios būsena, o ne geografinė sąvoka.
Priekulės kultūros centro direktorė A. Zapalskienė, po premijos įteikimo prabilusi filosofinėmis Justino Marcinkevičiaus mintimis, pasidžiaugė, jog Priekulės kultūrinės aukštumos pagaliau buvo pastebėtos ir iš Gedimino bokštų. Jos įsitikinimu, toks įvertinimas pelnytas bendromis centro darbuotojų, saviveiklininkų, Mažosios kultūros sostinės savanorių, seniūnijos, kitų miesto įstaigų, organizacijų pastangomis. Didelis palaikymas jaučiamas ir iš Klaipėdos rajono savivaldybės.
Savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė pasveikino visus kultūros darbuotojus, nešančius šviesą į kiekvieno širdį, talentingai puoselėjančius regiono tradicijas. Priekuliškiai nuolat sugeba stebinti ir tarsi pasijusti aukštosios kultūros erdvėje, kur siela gali gauti tą patį, ką ir Londono ar Paryžiaus gyventojai. Tokią nuostatą išsakė Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Rasa Petrauskienė. Kultūros centro apdovanojimu už nuoseklų darbą nuoširdžiai džiaugėsi Priekulės seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė: „Išmušė mūsų laimės valanda.“
Jaunojo talento nominacija – tapytojai
Septintąjį kartą švenčiant Kultūros dieną Priekulės kultūros centre paskelbiamas Ernsto Vicherto premijos jaunasis talentas. Vieninga ilgametės komisijos nuomone, šiemet nominuota Ievos Simonaitytės gimnazijos gimnazistė Alėja Marija Daugėlaitė, surengusi jau ne vieną savo tapybos parodą Priekulėje, Gargžduose ir kt. Be to, gabi mergina praėjusią vasarą kartu su bendraminčiais gimnazijoje sukūrė pano.
„Už polinkį menui esu dėkinga savo tėveliams, kurie visada manimi tikėjo“, – jaudulį atsiimdama apdovanojimą sunkiai tvardė laureatė. Mergina prisipažino, kad viena iš jos didžiausių savybių yra perfekcionizmas: „Aš visada noriu viską padaryti tobulai ir iki galo. Niekada nemetu pradėto darbo, niekada nepasiduodu, nes manau, kad tobulumui ribų nėra.“ Priekuliškė Vilniaus universitete svajoja studijuoti mikrobiologiją. Tad laimėta 300 Eur premija, kurią finansuoja rajono Savivaldybė, bus panaudota studijoms.
Vyrų vokalinis ansamblis „Quorum“, ne tik muzikalumu, bet ir šmaikštumu pelnęs publikos palankumą, taip pat suskubo sveikinti „Jaunojo talento“ premijos laureatę: dovanodami savo debiutinį albumą pažadėjo, kad ant antrojo puikuosis Alėjos Marijos tapyti jų portretai.