Prieš balsavimą – rajono politikų ir slengiškių akistata
„Slengiškių išėjimas į Klaipėdos miestą būtų nemažas nuostolis Klaipėdos rajono savivaldybei, tačiau gyventojai išreikš valią, ir mes ją gerbsime“, – akcentavo meras V. Dačkauskas. Susitikime su gyventojais taip pat dalyvavo Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas R. Simonavičius, Tarybos nariai E. Skarbalius, V. Macijauskas.
Rytoj – slengiškių apsisprendimo diena. Vyks vietos gyventojų apklausa dėl Slengių kaimo teritorijos prijungimo prie uostamiesčio. Slengių „Brexito“ iniciatoriai prisipažįsta besižvalgantys Klaipėdos pusėn iš nevilties: neišspręsti infrastruktūros klausimai, problemos dėl švietimo įstaigų, komunikacijos stoka perpildė jų kantrybės taurę.
Užkirsti kelią galimam slengiškių pabėgimui iš Klaipėdos rajono teritorijos bandė Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, kuris dar trečiadienio vakarą su keletu Savivaldybės tarybos narių ir Savivaldybės administracijos atitinkamų skyrių vedėjais pakvietė gyventojus į susitikimą Slengiuose. Nors sklandė artėjančių Savivaldybių tarybų rinkimų atmosfera, tačiau šįkart Klaipėdos rajono politikai buvo vieningi – ragino Slengių kaimo gyventojus gerai pagalvoti. Juk bėgant nuo vilko galima ir ant meškos užšokti.
Seniūnė nesijaučia nusikaltusi
Negausiai susirinkusius slengiškius buvo galima suskaičiuoti kone ant rankų pirštų. Susitikimas su Savivaldybės politikais, Administracijos darbuotojais sudomino vos 22 žmones. Pati Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Urbutė nedalyvavo dėl komandiruotės. „Kaip seniūnė pagal turimus asignavimus padariau maksimaliai viską. Todėl šiame politiniame sūkuryje nesijaučiu kažkuo nusikaltusi. Gyventojai norėjo balsavimo, jis įvyks. Gyvename demokratinėje šalyje. O rezultatų tikrai neprognozuosiu, nuomonės yra dvejopos“, – „Bangai“ sakė L. Urbutė. Ji informavo, jog Slengiuose gyvena apie 900 žmonių, tačiau balsuoti galės apie 500 registruotų gyventojų. Slengių teritorija – 266,09 ha. Bendras viso Klaipėdos rajono plotas – 172 tūkst. ha.
„Slengiškių išėjimas į Klaipėdos miestą būtų nemažas nuostolis Klaipėdos rajono savivaldybei, tačiau gyventojai išreikš valią, ir mes ją gerbsime“, – akcentavo meras V. Dačkauskas. Priminsime, jog jau įvyko balsavimai dėl Slengių teritorijos tiek Klaipėdos rajono, tiek Klaipėdos miesto savivaldybių tarybose. Rajonas nesutinka atiduoti Slengių, o Klaipėda pasiruošusi priimti slengiškius savo glėbin. Dabar bus laukiama gyventojų verdikto. Meras V. Dačkauskas prisipažino nustebęs, jog vos tik Vyriausybei gavus slengiškių prašymą iškart prasidėjo gyventojų apklausos organizavimas. „Nesiteikė atvažiuoti ar pasikviesti merą, Tarybos narius į Vyriausybę, Vidaus reikalų ministeriją. Darau prielaidą, jog Vyriausybė galbūt pataikauja Klaipėdos miestui dėl rajono teritorijų prijungimo, nes turi interesų dėl išorinio uosto plėtros“, – atvirai savo svarstymais dalijosi V. Dačkauskas.
Vienintelėje seniūnijoje – naujas darželis
Tiek meras, tiek rajono Savivaldybės tarybos valdančioje daugumoje esantys Žemaičių frakcijos atstovai Raimondas Simonavičius ir Egidijus Skarbalius pripažino, jog problemų Sendvario seniūnijoje yra daug, tačiau užtikrino, jog pastarosios sprendžiamos, ieškomi geriausi sprendimų variantai.
Šiuo metu žvalgomasi sklypo daugiafunkciam centrui, kuriame turėtų atsirasti ir mokykla, darželis, kultūros namai. Taip pat ieškoma išnuomoti erdvesnes patalpas Sendvario seniūnijai. Gyventojai prašo atitvarų palei Ežero gatvę – bus analizuojamos galimybės. R. Simonavičius pridūrė, jog yra numatyta įrengti apšvietimą Ežero g. iki karjero. Vietos politikai džiaugėsi, jog asfaltuojamos gatvės, kuomet 50 proc. prisidedama privačiomis lėšomis ir 50 proc. – Savivaldybės. „Slengiuose veikia naujas darželis, kurio neturi daugiau nė viena Klaipėdos rajono seniūnija. Nors darželio poreikis tikrai buvo ir Dovilų seniūnijoje. Veiviržėnų gimnazija taip pat laukia renovacijos. Yra 11 seniūnijų, visi kelia reikalavimus, tačiau biudžeto galimybės ribotos. Tad infrastruktūra yra gerinama palaipsniui“, – kalbėjo V. Dačkauskas, R. Simonavičius, E. Skarbalius.
Teritorija plėtota chaotiškai
Tačiau į susitikimą su slengiškiais atvykęs Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Vaclovas Macijauskas sakė pirmiausia norįs atsiprašyti šios teritorijos žmonių ir Tarybos, ir mero vardu: „Gal 2003 m. pradėjus plėtoti šiuos rajonus Savivaldybė nesuprato, kas vyksta, kaip turėtų būti planuojama teritorija bendruoju planu, kelių vystymo schema, infrastruktūros schema ir t. t. Nesupratimas nėra nusikaltimas. Tačiau dabar srebiame tas klaidas. Specialiai pavažinėjau po Slengius – vien akligatviai. Kiekvienas privatininkas projektavo savo kvartalą ir nebuvo bendros schemos.“ Vis dėlto jis buvo įsitikinęs, jog slengiškiams prisišliejus prie Klaipėdos niekas nepasikeis, esą liks tas pats, tik viską reikės pradėti nuo pradžių. „Ar čia nėra rinkimų vajus?“ – kitą retorinį klausimą kėlė jis.
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininko pavaduotoja Audronė Balnionienė irgi akcentavo, jog vyksta būsimų rinkimų šou, kandidatų į merus prisistatymas – taip pat. „Aš labai norėčiau pasidžiaugti, kad per paskutiniuosius ketverius metus buvo atrastas šis pakraštys, kuris anksčiau nebūdavo įdomus, nes čia esą ne rajono politikų rinkėjai“, – pipirų rajono politikų pusėn pažėrė A. Balnionienė. Ji pridūrė, kad programa, kuomet asfaltuojamos gatvės bendromis Savivaldybės ir gyventojų lėšomis, kuri dabar taip giriama, buvo pateikta Liberalų sąjūdžio frakcijos. Be to, ji buvo du kartus atmesta ir tik po ilgų įtikinėjimų patvirtinta. Politikė taip pat buvo įsitikinusi, kad Slengių teritorija planuota chaotiškai, nepalikta teritorijos mokyklai, darželiui, tačiau kad ir kaip ten būtų, taip pat ragino gyventojus nepritarti teritorinių ribų keitimui: „Perėjus į aną pusę nepradės byrėti dangiškoji mana.“
Ragino jungtis prie stipresnio
Pasitarime dalyvavęs slengiškis, Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Audrius Vaišvila dar labiau įkaitino atmosferą. Kreipdamasis į merą pastebėjo, jog išasfaltuotas kelias prie seniūnijos, tačiau už gyventojų pinigus. Tad tai nėra mero nuopelnas. „Jūs aikštelės prieigose nesutvarkot. Čia būtų jūsų prisidėjimas“, – replikavo jis. A. Vaišvila patikino, jog tik prisijungus prie Klaipėdos iškart neatsiras nei apšvietimo, nei gatvių, nes uostamiestis taip pat turi prioritetus, kurie sudėlioti. Tačiau palaipsniui ir čia būtų kreipiamas dėmesys. Susirinkime minėtas Tauralaukio pavyzdys, jis prie Klaipėdos prijungtas daugiau nei prieš 20 metų, tačiau tik dabar asfaltuojamos gatvės. Vis dėlto Klaipėdos miesto tarybos narys ragino atsigręžti ir į Rimkus: „Jie taip pat prijungti uostamiestin prieš 20 metų ir jau prieš 10 metų yra ir asfaltas, ir apšvietimas, ir šaligatviai. Atėjo laikas, ir sutvarkė. Tauralaukis buvo paskutinė gyvenvietė, kur dar buvo žvyrkelių Klaipėdoje. Daugiau uostamiestyje jų nebėra.“
Pasak jo, jei slengiškiai taptų klaipėdiškiais, atsirastų dažniau kursuojantis viešasis transportas, dažniau būtų šienaujami bendrieji plotai. Po truputį būtų sprendžiami gatvių, apšvietimo klausimai. „Raginu jungtis prie stipresnio“, – agitavo jis. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Egidijus Skarbalius pridūrė, jog atsirastų ir legalizacija Tarybos narių, kurie gyvena rajone ir nelegaliai yra Klaipėdos miesto tarybos nariai, mat pagal įstatyminę bazę Tarybos nariu gali būti ten, kur deklaruota gyvenamoji vieta.
Pasigedo komunikacijos
Gyventojų, dalyvavusių susitikime su rajono Savivaldybės atstovais, nuomonės išsiskyrė. Iniciatyvinės grupės narys, 13 metų Slengiuose gyvenantis Linas Skarbalius akcentavo, jog daugeliui slengiškių visiškai nesvarbu, kam priklausys teritorija – Klaipėdos rajonui ar Klaipėdai – tačiau svarbiausia, kad įsisenėjusios problemos būtų sprendžiamos. „Viskas susikaupė dėl komunikacijos nebuvimo. 13 metų Gargždai buvo toli, o čia žmonės viską darė už savus pinigus. Gyventojai elementariai nori geresnio susisiekimo su uostamiesčiu, nes dabar nustatytas autobusų grafikas neatitinka poreikių. Turiu du vaikus, tai 4 kartus vežioju. Kiekvienas šeimoje dirbame ir vairuotoju. Ta problema neatsirado vakar. Jau 10 metų rašom, kalbam – nieko. Iš nevilties kreipėmės į Klaipėdą“, – kalbėjo L. Skarbalius.
Administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus vedėjas Algirdas Ronkus teigė, jog maršrutai yra sudaromi pagal gyventojų prašymus, tačiau bėda ta, kad po to nėra keleivių. Patvirtinamas naujas maršrutas, o po pusės metų paaiškėja, kad važiavo po du keleivius tris kartus.
Problemos, nevertos karo
L. Skarbalius teigė, jog slengiškiams nusibodo ir tenkanti biurokratinė našta, kuomet reikia važiuoti į Gargždus ir prašyti, jog būtų leidžiama vaikams mokytis uostamiestyje. Rajono savivaldybės atstovai atsakė, jog tokia yra nustatyta tvarka. Be to, rajono Tarybos nariai užtikrino, kad už kiekvieną vaiką, lankantį mokyklą ar darželį uostamiestyje, yra sumokama.
Buvo besiskundžiančiųjų ir dėl šiukšlių išvežimo grafiko. Tačiau Klipščių kaimo gyventojas Vilius Gudzevičius į tokius nusiskundimus replikavo: „Gal tai ir problema, bet ne tokia, kad skelbtum karą Vokietijai ir paskui pasiduotum. Kiekvienas žiūri, kas jo kieme. Tačiau žvelkime plačiau, kaip tvarkoma Dreverna, Karklė, rūpinamasi infrastruktūra. Malonu gyventi Klaipėdos rajone, kai matai, kad kažkas statoma, tvarkoma. Gražu.“
Tai žinotina
- Gyventojų apklausa vyks lapkričio 11 d. nuo 8 iki 22 val. Klaipėdos rajono savivaldybės Sendvario seniūnijos patalpose, Slengių kaime, Saulės g. 1.
- Dalyvauti apklausoje gali visi pilnamečiai Slengių kaimo gyventojai, deklaravę gyvenamąją vietą Slengiuose.