Prieš šventes turguje pabrango kiaušiniai
Priešvelykinį šeštadienį Gargždų turguje pirkėjai stebėjosi šoktelėjusia kiaušinių kaina. Jie ieškojo naminių rizikuodami, kad vietoj laimingų, laisvėje auginamų nusipirks dideliame paukštyne vargstančių dedeklių kiaušinių. Neapsirinka tie, kurie užsisako iš pažįstamų paukštininkų arba juos perka tiesiai iš namų.
Užsisako iš anksto
Gargždų turguje praėjusį šeštadienį kiaušinių pasirinkimas buvo menkas. „Po 2,50 euro už dešimtį? Kaip brangu“, – stebėjosi pirkėja. „Pabrango prieš šventes“, – nesiginčijo ūkininkė Rūta. Ji sakė savo ūkyje laikanti šimtą vištų. Turi ir žąsų, kurių kiaušinių taip pat atvežė į turgų – už vieną prašė dviejų eurų. „Labai tvirtas lukštas, lengva dažyti ir skanus“, – dėstė Rūta.
O kita prekeivė už dešimtį vištų kiaušinių prašė po du eurus. Tik kažkodėl nesileido į kalbas – sunku buvo ką nors iš jos išpešti. Netrukus atokiau prekiavusi moteris pakuždėjo, kad tai ne naminiai, o paukštyne laikomų vištų kiaušiniai, kurių ši pigiai nusiperkanti.
Ant prekystalio pasidėjusi kelias dėžutes kiaušinių senbuvė prekeivė prašė po pustrečio euro. „Tai ant kraiko laikomų, laimingų vištų kiaušiniai. Iš Samališkės – šeimininkė pasiligojusi, tai negalėjo pati atvežti“, – tvirtino moteris. Kaina – „šventinė“: du eurai už dešimtį.
Šalia prekiavusi ūkininkė Renata sakė atvežusi savo ūkyje laikomų vištų kiaušinių pagal pirkėjų užsakymus ir iš karto pardavusi. Ji turėjo ir žąsų kiaušinių – taip pat prašė dviejų eurų už vieną. Ir netgi buvo atvežusi įvairiaspalvių margučių, kuriuos dekoravusi pati. „Pirmiausia reikia išpūsti kiaušinį, o tada gražinti“, – dalijosi patirtimi Renata. Žąsų ir vištų kiaušiniai buvo apmegzti ar spalvotų siūlų raštais išmarginti. Už žąsies margutį ji nedrąsiai prašė trijų eurų.
Dar viena ūkininkė tvirtino, kad kiaušinius pardavusi tuoj pat, kai atvežė, – nupirko iš anksto užsisakę pirkėjai.
Perka iš namų
Tikrų naminių kiaušinių galima nusipirkti iš smulkių paukščių laikytojų tiesiai iš namų ir žymiai pigiau. Pavyzdžiui, Endriejave – po 1,50, Judrėnuose – po 1,50–1,70 euro.
Netoli Gargždų įsikūrusi Janina Galdikienė anksčiau laikė įvairių veislių dekoratyvinių vištų, bet dabar jos didžiausias rūpestis – dedeklės. Laisvėje vaikštinėjančios, lesinamos grūdais ir kitaip lepinamos vištos – laimingiausi paukščiai Maciuičiuose. Jų kiaušinius, kuriuos parduoda po du eurus už dešimtį, pirkėjai nuperka iš namų. Paukštininkė taip pat laiko putpelių: kiaušinukas – 10 centų. Kaip patogu: dažyti nereikia ir labai paįvairina šventinį stalą.
Klemiškės II kaime gyvenanti smulkaus paukščių ūkio savininkė Silvestra Plauškienė džiaugėsi, jog šiuo metu kiaušiniai „ant bangos“. Ji neprisiminė, kada paskutinį kartą prekiavusi turguje. Moteris sakė, jog karantino metu padaugėjo norinčiųjų pirkti iš namų. „Parduodame pagal sąrašą, bet visiems neužtenka: anksčiau pirko po dvi, o dabar – po penkias dėžutes, – dėstė S. Plauškienė. – Parduodame po 2–2,20 euro – nepabrango prieš šventes.“
Pagal europinius reikalavimus įrengtoje paukštidėje laikoma 650 dedeklių. Senstelėjusių vištų dėslumas mažesnis, visgi per dieną surenkama po 400 kiaušinių.
Pasak S. Plauškienės, turguje sunku rasti tikrų naminių kiaušinių. „Dideliuose paukštynuose B klasės kiaušiniai, skirti perdirbimui, neženklinami. Jų prisiperka perpardavinėtojai ir turguje parduoda kaip naminius. Žmonės perka vaikams tikėdami, kad tai laisvėje laikomų vištų kiaušiniai“, – atskleidė paukštininkė.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.