Prisimins, kaip iš pamario žiemą varė

V. Asnauskienė su savo pagalbininkėmis Aldona Stasiukėniene ir bibliotekininke Vilma Klipštiene surengė Užgavėnių kaukių parodą.

Dreverniškiai, keliolika metų aktyviai dalyvavę Užgavėnių šventėje, šiemet šią tradiciją prisimins žvelgdami į Drevernos kultūros namų languose eksponuojamus jos atributus – įvairių personažų kaukes, Morės iškamšą. Kaip įspūdingai žiema buvo varoma praeityje, iliustruoja garso ir vaizdo albumas feisbuko paskyroje.

Po ilgokos pertraukos šiemet apsilankiusi žiema tokia įspūdinga, kad gaila ją varyti iš kiemo. Ir dėl karantino suvaržymų Užgavėnių šventės šurmulio niekur nebus. Tačiau Priekulės kultūros centro Drevernos kultūros namų darbuotojai negali pamiršti senos tradicijos – pagal galimybes ją primins bendruomenei.

Apie artėjantį pavasarį bylojanti Užgavėnių šventė neatsiejama nuo persirengėlių, kaukių, Lašininio ir Kanapinio kovos, Morės deginimo, taip pat blynų. Drevernos kultūros namų languose jau išsirikiavo pagrindiniai šios šventės atributai – velnių, daktarų, pirklių, ožio ir kitų personažų kaukės, visu gražumu šalia su rugių varpų puokšte atsistojo Morė. Vakarais langai apšviesti, todėl ir tamsoje gerai matyti ši ekspozicija.

Vienos kaukės pagamintos Drevernos kultūros namuose edukaciniuose užsiėmimuose, kelias žemaitiškas medines paskolino Gargždų krašto muziejaus Jono Gižo etnografinės sodybos muziejininkė Laura Martinkienė, be to, yra dovanotų medinių velniukų, atkeliavusių iš Vilniaus krašto. „Ir šiemet nuotoliniu būdu mokome, padedame pasigaminti Užgavėnių kaukę“, – patikino Drevernos kultūros namų renginių organizatorė Virgina Asnauskienė.

Pasak jos, nuo seno žemdirbys tikėjo, kad pasėliai gerai augs, gyvuliai bus sveiki, jaunimas kurs šeimas, o senimas ilgai gyvens, jeigu bus atlikti tam tikri ritualai – visos Užgavėnių apeigos tam skirtos. „Eksponuodami Užgavėnių kaukes akcentuojame buvusį žvejų kaimą: jos paskendusios tinkluose. Bet mes ne kopininkai, o laukininkai esame, todėl Morės rankose – pernykščių rugių varpų puokštė“, – atskleidė V. Asnauskienė.

Nuo 2008 metų Užgavėnių šventėje entuziastingai dalyvavę dreverniškiai, vaikai ir suaugusieji, tai prisimins feisbuko paskyroje pažiūrėję šia proga sudarytą garso ir vaizdo albumą „Kaip mes vijome žiemą iš Drevernos“. O ten matyti, kokios žiemos buvusios, kokios Morės mados skleidės. Mažieji šventės dalyviai užaugę, o kai kurie vyresnieji jau išėję. „Labai informatyvi medžiaga – džiaugiamės sukaupę didelį archyvą nuotraukų apie savo veiklą, muzikos įrašų, kuriuos įdainavo mūsų kultūros namų meno mylėtojai“, – kalbėjo V. Asnauskienė.

Virginija LAPIENĖ

Drevernos kultūros namų archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių