Privačiuose darželiuose karantinas vienus išguldė, kitų nesustabdė

Karantino metu ikimokyklinis, priešmokyklinis ugdymas vykdomi, užtikrinant nustatytas sąlygas, tačiau įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai (įtėviai, globėjai) neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu. Domėjomės, kaip šiuo sudėtingu pandemijos laikotarpiu veiklą Klaipėdos rajone vysto privatūs darželiai.

Gargžduose uždarymo išvengė

Darželio Gargžduose ir Klaipėdoje „Pasakėlė“ savininkas Aurimas Mockus sakė, kad jų ugdymo įstaigas lanko per 110 ugdytinių. „Esame maksimaliai perpildyti, tačiau per koronaviruso pandemiją Klaipėdos filialą kuriam laikui buvome uždarę. Koronavirusas uostamiestyje vienu metu išguldė apie 70 proc. kolektyvo. Nebebuvo nei kam fiziškai dirbti, nei dėl ko dirbti. Paskutinę dieną prieš uždarymą buvo 11 vaikų iš 70, dar prieš tai – 18. Tad liko maždaug trečdalis. Dabar nuo sausio 4 d. darželis „Pasakėlė“ Klaipėdoje vėl dirba, visi persirgo. Laimei, be didesnių problemų“, – pasidžiaugė A. Mockus.

Anot jo, Gargžduose veikiantis „Pasakėlės“ filialas net nebuvo uždarytas, dirbo ir dirba visu tempu. „Iš visų, rodos, 117 mūsų ugdytinių tik vienam buvo nustatytas koronavirusas. Tai buvo atvejis Gargžduose. Susirgę tėvai atliko testus tiek sau, tiek vaikui ir atžalos į įstaigą nebevedė. Tad užkratas neišplito“, – pasidžiaugė pašnekovas.

Tėvai prašo nuolaidų

„Pasakėlės“ savininko teigimu, dabar tėvai dar atsakingiau įvertina vaikų būklę, priimami tik visiškai sveiki ugdytiniai. „Kai buvo pirmoji COVID-19 banga, turbūt buvome vienintelis privatus darželis, kuris neėmė iš tėvų numatyto užmokesčio už ugdymą. Dabar taip pat yra aktyviai prašančiųjų nuolaidų, tačiau ta nuolaida mums reiškia, kad turime išsitraukti iš savo piniginės lėšų ir sumokėti personalui atlyginimus. Jokia paslaptis, kad didžioji dalis privačių darželių lėšų tenka darbo užmokesčio fondui“, – teigė A. Mockus. Anot jo, Gargždų darželis veiklos net nebuvo nutraukęs, tad mokesčiai už ugdymą imami. Juk negali pasakyti darbuotojams, kad dalis jų atlygio negaus, nors darželis veikė. O tėvų apsisprendimas ir galimybės lemia, kaip elgtis pandemijos situacijoje.

„Be to, kadangi dirbame 12 mėnesių per metus, tai vieną mėnesį tėvai moka 50 proc., patys pasirenka, kada. Dažniausiai išnaudoja šią lengvatą ligos ar atostogų atvejais. Esame lankstūs“, – sakė „Pasakėlės“ savininkas. Jis užsiminė neprarandąs optimizmo, nes kai yra labai blogai, tai visada turi atsiminti, kad tuoj bus ir gerai. „Juk gyvenimas kaip pianinas: juoda, balta, juoda, balta, o pabaigoje – dangtis“, – vaizdingai apibūdino A. Mockus.

Lankomumas beveik nepakitęs

Gargždų pašonėje, Kulių kaime, įsikūręs privatus darželis „Zuikutis“ per karantiną veiklos nesustabdė. Vadovė Loreta Kupstienė „Bangai“ sakė, jog turi 11 ugdytinių, darželis „Zuikutis“ veikia nuo 2020-ųjų metų spalio. „Koronavirusas kol kas mūsų nepaveikė, vaikų lankomumas išliko beveik nepakitęs, gal pora vaikų mažiau, kurių tėveliai susilaiko nuo atžalų vedimo. Tačiau didžioji dauguma lanko, nebent suserga, tuomet, kol pasveiksta, gydosi namuose, o po to – vėl į darželį. Nė vieno koronaviruso atvejo įstaigoje nebuvo užfiksuota“, – teigė L. Kupstienė.

Anot vadovės, jei tik gražus oras, vaikai leidžia laiką lauke, jei lyja, užsiima veiklomis patalpose. Tėvai nepanikuoja ir džiaugiasi, kad darželis veikia, o jie gali tęsti darbus. Kadangi ugdymas vyksta, tėvai nėra atleidžiami nuo darželio lankymo mokesčio. „Zuikučio“ darželis dar galėtų priimti keletą ugdytinių.

Daug laiko gryname ore

Jakuose taip pat šį rudenį duris pravėręs darželis „Lututės namai“ veikia karantino metu. Vadovė Lijana Sinušienė pasakojo, kad yra 6 ugdytiniai, nei jiems, nei darbuotojams COVID-19 nebuvo nustatytas. Lankomumas yra 100 proc., tik rudenį buvo keletas atvejų, kai vienas kitas vaikas suslogavo. „Tėvai džiaugiasi, kad gali vesti atžalas į darželį, tęsti savo darbus. Mums jų gražūs žodžiai kaip medus“, – prisipažįsta šypsodamasi L. Sinušienė.

„Lututės namų“ ugdytiniai labai daug laiko leidžia gryname ore, sodyba yra didelėje teritorijoje, laikantis saugos reikalavimų vaikai vedami pasivaikščioti ir iki parko. Gamtos apsuptyje žinios įsisavinamos greičiau, o ir žaidimai smagesni. Pagal įprastą tvarką, ar vaikas serga, ar atostogauja, ar leidžia laiką namuose, mokestis nėra mažinamas. „Juk reikia išlaikyti personalą, apmokėti sąskaitas už komunalines paslaugas ir pan. Nelankymo atveju tėvams nereikia mokėti tik už maitinimą. Tačiau, žinoma, atsižvelgiame į konkrečią situaciją. Jei kažkas iš tėvų pareikštų, kad mėnesį nelankys darželio dėl karantino, tai kalbėtumėmės, tartumėmės, ieškotume abi puses tenkinančio kompromiso. Mūsų ugdytiniai 1,5–2 metukų, turime higienos pasą 12 vaikų grupei, tad dar galėtume priimti“, – kalbėjo pašnekovė.

Klaipėdos rajono savivaldybė kompensuoja 200 Eur tėvų (globėjų) mokamo mėnesinio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai (globėjai) sudarė mokymo sutartį su rajone esančia privačia švietimo įstaiga, ir 100 Eur, jei tėvai (globėjai) sudarė sutartį su kitoje savivaldybėje esančia privačia švietimo įstaiga.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius informavo, kad šią savaitę Savivaldybės švietimo įstaigas lankančių vaikų skaičius, lyginant su praėjusia, yra padidėjęs. Pirmadienį ikimokyklinukų įstaigose buvo 578, tai yra 33,9 proc. nuo visų vaikų ir 230 priešmokyklinukų, tai yra 42,6 proc. nuo visų rajone šiais mokslo metais besimokančiųjų. Septyniose rajono mokyklose mokosi ir 50 pradinukų (2,4 proc. nuo visų pradinukų). Kiti pradinukai mokosi nuotoliniu būdu. Taip pat mokyklas lanko specialiosiose klasėse Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje ir Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje besimokantys mokiniai. Savivaldybės tarybos sausio mėnesio posėdyje bus svarstomas klausimas dėl atleidimo nuo mokesčio už neformalųjį švietimą lankantiems užsiėmimus Gargždų muzikos mokykloje, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre, Sporto centre, taip pat ir ugdytiniams, lankantiems ikimokyklinio ugdymo grupes lopšeliuose ar darželiuose.

Agnė ADOMAITĖ

Vitos VITAITĖS asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių