Problema

Savivaldybės aikštė – masinio girtavimo vieta?


Savivaldybės aikštė tapo itin populiaria jaunimo susirinkimo vieta. Deja, susiėję jaunuoliai ne tik grožisi sutvarkyta aplinka, bendrauja tarpusavyje, bet nevengia ir patriukšmauti, išgerti alaus ar stipresnių gėrimų. Dėl tokių viešosios tvarkos pažeidimų „Bangos“ redakcija sulaukė ne vieno skaitytojo skundo. Todėl nusprendėme pasidomėti, kas yra daroma, kad reprezentacinėje miesto vietoje būtų tvarka. Policijos teigimu, pažeidėjus nubausti sunku. Žurnalistės atliko nedidelį eksperimentą, norėdamos sužinoti, kaip policija reaguoja į pranešimus apie viešosios tvarkos pažeidimus Gargždų centre.


Pažeidėjus nubausti sunku


Paklaustas, ar sulaukia gyventojų skundų dėl viešosios tvarkos pažeidimų Savivaldybės aikštėje, Klaipėdos rajono policijos komisariato viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Gediminas Radzevičius atsakė neigiamai. „Pernai metais ne vieną kartą buvome informuoti apie besilinksminantį ir ramybę drumsčiantį jaunimą M. Prekevičiaus krepšinio aikštelėje. Tačiau tą problemą gana greitai išsprendėme. Šiais metais jokių skundų nebuvo“, – pasakojo G. Radzevičius. Jis sakė, kad Savivaldybės aikštėje apsauga nėra sustiprinta, tvarką joje prižiūri po visą miestą patruliuojantis policijos ekipažas. Prakalbus apie aikštėje alkoholį vartojančius jaunuolius, pareigūnas teigė, kad tokius atvejus sunku nustatyti: „Dažniausiai jie svaiginasi automobiliuose, todėl nubausti jų neišeina. Be to, pamatę policijos pareigūnus, daugelis geriančiųjų spėja butelius paslėpti“. Už alkoholinių gėrimų ir kitų svaigalų vartojimą viešose vietose pagal LR administracinių teisės pažeidimų kodeksą yra numatytos baudos nuo 30 iki 50 litų. O už viešosios rimties trikdymą gresia nuo 20 iki 50 litų bauda. Tačiau, anot G. Radzevičiaus, nubausti triukšmaujančius jaunuolius taip pat sunku: „Kas vieniems garsu, kitiems gali atrodyti tylu“. Pareigūnas akcentavo, kad į gyventojų pranešimus apie viešosios tvarkos pažeidimus visada yra operatyviai reaguojama. „Svarbu, kad pastebėję tokius atvejus gyventojai neliktų abejingi ir praneštų policijai. Gavę skundą, išsyk siunčiame patrulius“, – tikino G. Radzevičius.


Kaip policija reaguoja į skundus?


Vėlyvą vasaros vakarą nusprendėme patikrinti, ar policija iš tiesų operatyviai reaguoja į gautus skundus. Pastebėjusios Savivaldybės aikštėje išlipusius iš mašinų ir alų bei degtinę geriančius jaunuolius, apie tai, paskambinusios, informavome policijos pareigūnus. Beje, mūsų skambutis buvo anoniminis. Patruliai pasirodė po 16 minučių. Keista, kad policijos pareigūnai neužsuko į aikštę, o tik lėtai pravažiavo Kvietinių gatve. Paprašytas šią situaciją pakomentuoti Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Virginijus Zubauskas sakė: „Jūsų skambutis buvo užfiksuotas 23.30 val., kol patrulinis ekipažas gavo budėtojo pranešimą praėjo šešios minutės. Patruliai blogai padarė, jog atvykę neužsuko į aikštę, o tik pravažiavo pro šalį. Tačiau, pasak tą vakarą patruliavusių policijos pareigūnų, jie pastebėjo iš aikštės išvažiuojantį automobilį ir, pagalvoję, kad ten galėjo būti girtavusi kompanija, jį nusivijo. Automobilis buvo sustabdytas Tilto gatvėje be devyniolikos minučių dvylika. Vairuotojas buvo blaivus. Taigi nuo jūsų skambučio užfiksavimo iki minėto automobilio sustabdymo praėjo 11 minučių“. V. Zubauskas akcentavo, kad pirmiausia yra reaguojama į ne anoniminius skambučius, nes neprisistačiusių asmenų informacija nėra tokia patikima. Be to, jis pridūrė, kad dažnai pasitaiko, jog į iškvietimo vietą atvykę pareigūnai pažeidėjų neberanda. Todėl jis patarė į policiją skambinantiems gyventojams pateikti daugiau informacijos: mašinos numerį, spalvą ar markę.


Galėtų naudotis filmuota medžiaga


Kalbėdamas apie tvarkos užtikrinimą aikštėje V. Zubauskas prisiminė, kad ant Savivaldybės pastato yra pakabinta kamera, tad ši vieta nuolat filmuojama. „Jei jau ši kamera yra įrengta, tai reikėtų ja naudotis. Būtų gerai, jei per vakarą ir naktį nufilmuota medžiaga būtų perduota policijai. Tokiu būdu mes lengviau galėtume surasti viešosios tvarkos pažeidėjus“, – svarstė pašnekovas. Apie tokią galimybę paklaustas Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Informacinių technologijų tarnybos vedėjas Saulius Martinkus sakė: „Jei policija kreiptųsi į mus su tokiu prašymu, mes, žinoma, jį patenkintumėme“. Tačiau pašnekovas akcentavo, kad vienos kameros nepakanka, kad būtų matoma visa aikštė, dabar galima stebėti tik jos dalį. S. Martinkus užsiminė, kad policijos pareigūnai galėtų stebėti situaciją miesto centre ir internetu: „Kameros filmuojamą vaizdą būtų galima persiųsti policijai internetu, tačiau tam reikia itin geros technikos“.


Reikia gerbti savo aplinką


Paklausta, ką mano apie tvarką miesto reprezentacinėje vietoje, Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė sakė, kad aikštė ir yra skirta susibūrimams: „Džiaugiamės, kad jaunimas labai pamėgo šią vietą, tačiau kitas dalykas – jaunuolių kultūra, jauni žmonės turi išmokti gerbti juos supančią aplinką“. Pašnekovė įsitikinusi, kad tvarką mieste turi užtikrinti seniūnas, bendradarbiaudamas su policija. „Miestas turi savo šeimininką – seniūną, jam labiausiai ir turi rūpėti šie reikalai. Svarbu užmegzti glaudžius ryšius su policija, kartu stengtis palaikyti tvarką Gargžduose“, – tikino R. Cirtautaitė. Mero pavaduotoja pastebėjo, jog visą laiką uždaryti aikštę taip pat nėra geriausia išeitis, nes jaunimas turi kažkur rinktis. Jai pritarė ir Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Virginijus Zubauskas, kuris teigė, jog vakarais apribojus įvažiavimą į aikštę problema nebus išspręsta, nes jaunimas ras kitų susibūrimo vietų.


Gargždų miesto seniūnas Saulius Bakšinskis įsitikinęs, jog dabar pastatyti ženklai, draudžiantys į Savivaldybės aikštę įvažiuoti nuo dešimtos valandos vakaro iki šeštos valandos ryto, pakeis situaciją. „Tai yra reprezentacinė miesto vieta, kurioje turi būti tvarka. O iki šiol čia vyko masinis girtavimas. Pačiam einant į darbą teko stebėti ant suoliuko alų geriančius jaunuolius“, – pasakojo seniūnas. Jis akcentavo, jog mieste pasigenda pėsčių policijos pareigūnų, kurie bent kartais praeidami Gargždų gatvėmis būtų kaip drausminanti prevencinė priemonė.


Ženklas problemos neišspręs


Daugelis kalbintų miesto gyventojų sakė, kad vakarais aikštėje susibūrę jaunuoliai jiems netrukdo, tačiau pripažino, kad miesto centre neturėtų būti viešai girtaujama, triukšmaujama, šiukšlinama. „Nors gyvenu visai netoli Savivaldybės aikštės, tačiau priekaištų dėl šioje vietoje besilinksminančio jaunimo aš neturiu. Man tai ne problema“, – sakė 29 metų Lina. Gargždiškė Angelė sakė gyvenanti toli nuo centro, todėl aikštėje siaučiantis jaunimas jai nėra aktuali problema: „Aš nieko prieš, jei į aikštę yra renkamasi pabūti romantiškoje aplinkoje, pabendrauti. Tačiau girtaujama ten neturi būti, juk tai yra administracinės teisės pažeidimas“. Panašios nuomonės buvo ir Angelė Daugėlienė bei Vanda Ambrazaitienė: „Esame pastebėjusios, jog vakarais į aikštę suvažiuoja daug mašinų, jauni žmonės linksminasi. Gerai, kad jie turi kur susirinkti, nes Gargžduose kultūra merdi. Juk renginiai dažniausiai būna organizuojami tik per didžiausias šventes“. Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Adelija Radžienė įsitikinusi, kad veiklos jaunimui yra pakankamai: „Veikia daug jaunimo organizacijų, rengiami įvairūs projektai. Tačiau visada buvo ir bus tokių jaunuolių, kurių niekuo nesudominsi. Jiems tiesiog patinka sėdėti aikštėje ir gerti alų“.


Vieną vakarą sutikti aikštėje smagiai laiką leidę gargždiškiai teigė, jog čia atvažiuoja dažnai, nes daugiau tiesiog nėra kur rinktis. „Susitinkame čia su draugais, bendraujame, juk gatvėje sustojęs nesikalbėsi“, – sakė savo vardo nenorėjusi pasakyti mergina. Įsilinksminusi kompanija tikino, jog draudimas vakarais įvažiuoti į aikštę tik privers jaunimą ieškoti kitos susibūrimo vietos: „Jei neleis rinktis aikštėje, visi vyks prie parko, jei uždraus ir ten persikelsime į aikštelę prie stadiono“.


Ženklas, draudžiantis nuo dešimtos vakaro įvažiuoti į Savivaldybės aikštę, jau pastatytas. Problema lyg ir išspręsta. Kyla tik vienas klausimas, kur dabar rinksis jaunimas?


Milda JUDELYTĖ, Agnė SURPLYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių