Rajonas mokslo metus baigs nuotoliniu būdu

Nors Vyriausybė leido atverti mokyklų duris, daugelis mokslo metus vis dėlto baigs nuotoliniu būdu. Ne išimtis – ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Pagrindinė priežastis – švietimo įstaigos nepajėgios užtikrinti keliamų saugumo reikalavimų. Tiek tėvų, tiek pedagogų bendruomenė tokį sprendimą vertina teigiamai, juolab kad vasaros kvapas jau kutena nosį.

Padėtų pasiruošti rudeniui

Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus nuomone, vis dėlto reikėtų pasinaudoti galimybe sugrįžti į tam pasirengusias mokyklas ir pamatyti, kaip sekasi derinti nuotolinį mokymą su kontaktiniu, kadangi rudenį gali būti tokia pati situacija, kaip ir birželį. Tokia patirtis būtų labai naudinga ir nacionaliniu mastu, rengiantis kitiems mokslo metams. „Mokykloms esame pateikę dalį vienų rekomendacijų, kitos dar bus derinamos. Pažymiu, kad grįžti į kontaktinį mokymą jokiu būdu nėra prievolė. Mokyklos labai skirtingo dydžio, skiriasi ir darbuotojų amžius, tad reikėtų pasverti riziką, galimybes, jokiu būdu nerizikuoti vaikų, darbuotojų saugumu“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Kaip paaiškėjo iš Lietuvos savivaldybių apklausos, dauguma savivaldybių ir mokyklų linkusios šiuos mokslo metus pabaigti nuotoliniu būdu.

Masinio sugrįžimo nebus

Antradienį nuotoliniu būdu vyko Klaipėdos rajono švietimo įstaigų vadovų pasitarimas. Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius reziumavo, jog priimtas sprendimas rajone baigti mokslo metus nuotoliniu būdu, t. y. jokio masinio sugrįžimo į mokyklas tikrai nebus: nei pradinių, nei aukštesniųjų klasių mokinių.

Iki gegužės 29 d. visi mokiniai mokysis nuotoliniu būdu. Mūsų rajono mokyklų, pradėjusių šiuos mokslo metus rugsėjo 2 d., 1–4 klasių mokiniai ugdymo procesą baigs birželio 5 d., 5–10 ir III gimnazijos klasių – birželio 19 d. Birželio mėnesį aukštesniųjų klasių mokiniams ugdymo procesas toliau vyks pasitelkiant įvairias formas, tačiau iki pat birželio 12 d. numatomas ir nuotolinis mokymasis. Paskutiniąją savaitę nuo birželio 15 iki 19 d. bus labiau orientuojamasi į įvairias pažintines veiklas, edukacijas. Mokslo metų pabaiga viena kita diena gali skirtis, nes per mokslo metus mokyklos skirtingą dienų skaičių organizavo ugdymo procesą kita forma ir kitose aplinkose. Ši veikla gali būti įskaičiuota į mokymosi dienų skaičių. „Vėlgi šie sprendimai gali būti koreguojami, atsižvelgiant į visos šalies situaciją dėl COVID-19, karantino trukmės“, – sakė A. Petravičius.

Neužtikrina saugos reikalavimų

Pagrindinės priežastys, kodėl grįžti į rajono mokyklas neįmanoma, – problemos dėl mokinių, pedagogų saugumo užtikrinimo, mokinių pavėžėjimo organizavimo, jų maitinimo. „Yra daug mokinių, kuriems reikalingas pavėžėjimas. Norint juos susodinti į kas antrą autobuso sėdėjimo vietą, reikėtų pradėti vežioti vos ne 5 val. ryte. Tai nerealu“, – konstatuoja Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.

Anot jo, apsispręsti dėl nuotolinio mokymo padėjo ir rajono tėvų apklausa, atlikta dar balandžio mėnesį. Pagal ją per 80 proc. apklaustųjų gerai ir labai gerai įvertino nuotolinį mokymą. „Didžiulio nusivylimo dėl tokio mokymosi būdo tikrai nėra. Pavojaus dėl atsilikimo įgytų žinių atžvilgiu taip pat nėra. Surinkta mokyklų informacija iš klasių vadovų, tėvų liudijo, kad dauguma linkę baigti šiuos mokslo metus būtent nuotoliu. Kai kurie tėvai, jei ir būtume sugrįžę į mokyklas, vaikų, ypač pradinių klasių, dėl dviejų savaičių į mokyklas leisti ir nebeplanavo. Žinoma, tiesioginio bendravimo pasiilgome visi, tačiau ne mažiau svarbu įvertinti tenkančią riziką“, – pastebėjo A. Petravičius.

Išeina užtarnauto poilsio

Pastaruoju metu, anot A. Petravičiaus, rajone ryškėja dar viena tendencija – įstaigas palieka pensinio amžiaus sulaukę pedagogai. 25 asmenys yra pateikę informaciją rajono švietimo įstaigų vadovams, kad jie norėtų šiemet nutraukti darbo santykius šalių susitarimu, išmokant jiems kompensacijas, kurių du trečdalius kompensuotų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, o likusią dalį – Savivaldybė. „Kad per vienus metus būtų toks skaičius, nėra buvę. Žmonės nori pasinaudoti socialinėmis garantijomis, taikomomis lengvatomis“, – svarstė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas A. Petravičius.

Randasi ir daugiau pokyčių, nulemtų koronaviruso pandemijos. Kai kurie būsimų pirmokų tėvai pradėjo atsižvelgti į pedagogų amžių. Tampa svarbus faktorius jau ne tik kompetencijos, bet ir amžius. Mat didesnė tikimybė, kad jaunas mokytojas priims mokinius į klasę, o esantis rizikos grupėje, tikėtina, turės teikti prioritetą nuotoliniam mokymui. „Vis dėlto nevalia braižyti ribų tik dėl amžiaus, kuo skiriasi 59 m. ir 60–61 metų pedagogas. Vienas priskiriamas rizikos grupei, kitas – ne?“ – retoriškai klausia A. Petravičius.

Anot jo, nebuvo įmanomas ir tas scenarijus, kad į klases mokiniai grįžtų grupėmis. Kol pusė klasės būtų pamokoje, kitai nuotolinio mokymo nebūtų galima užtikrinti, juk pedagogas nepersiplėš.

Kiekviena įstaiga, labai atsakingai įvertinusi saugumo reikalavimų užtikrinimą, esant poreikiui, organizuos konsultacijas savo mokiniams, ypač turintiems mokymosi sunkumų. Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas tikisi, kad ir abiturientams teikiama įvairiapusė pagalba leis jiems puikiai pasirengti brandos egzaminams.


ĮDOMU

  • Šiais mokslo metais Klaipėdos rajono bendrojo ugdymo mokyklose iš 467 dirbančių pedagogų 64 yra 60–64 metų amžiaus, 22 yra 65 metų ir vyresni. Pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo programas dirbančių pedagogų skaičius – 216. Iš jų 27 yra 60–64 metų amžiaus, o 6 yra 65 m. ir vyresni.

 


KOMENTARAI

  • Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Ona STURONIENĖ: „Į gimnaziją galės sugrįžti abiturientai, t. y. IV gimnazijos klasių mokiniai. Tie, kuriems norėsis gyvos kontaktinės konsultacijos su mokytojais. Aišku, atsižvelgsime į mokytojų amžių. Kas priklauso rizikos grupei, tie mokytojai galės dirbti tik nuotoliniu būdu. Tokių turime. Tačiau kurie gali ir sutinka, bandysime konsultuoti ir rengti egzaminams mišriuoju būdu: tiek nuotoliniu, tiek kontaktiniu. Visi kiti mokslo metus užbaigs nuotoliniu būdu. 10 klasės baigimo pažymėjimus bandysime įteikti gyvai lauko erdvėje, planuojame gimnazijos kiemelyje. Jei lytų, eitume po vieną klasę į aktų salę, išlaikydami saugius atstumus, užtikrindami visas rekomendacijas dėl saugumo.“
  • Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus ŽIEDAS: „Beveik visa Lietuva mokslo metus baigs nuotoliniu būdu. Apsispręsti gali pati mokykla, mes derinome su mokyklos Taryba. Atskirai balsavo pradinių klasių mokytojai ir vyresniųjų, tai visi 100 proc. balsavo už tai, kad netikslinga grįžti į klases. Neįvykdome apsaugos reikalavimų: neįmanoma 700 mokinių užtikrinti saugių atstumų valgykloje ir pan. Tačiau grupinės ar individualios konsultacijos gali vykti ir mokykloje (nesvarbu, kad baigiame nuotoliniu būdu). Grupes iki 10 mokinių galima įsivesti, taip pat bus kviečiami tie, kuriems dažnai nepavykdavo prisijungti prie pamokų virtualiu būdu, taip pat ir tie, kuriems atsirado psichologinių problemų, jiems buvo sunku.“

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių