Rajono abiturientams – išbandymas egzaminais

„Svarbiausia, kad būtų suprasta, jog visos specialybės yra geros, ar studijuosi aukštojoje, ar profesinio rengimo mokykloje, nebūsi nei geresnis, nei blogesnis“, – kalbėjo Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė L. Navickienė.

178 – tiek rajono abiturientų šiemet turės įveikti brandos egzaminus. Kokius egzaminus laikys, abiturientai jau turėjo apsispręsti, tačiau dar yra minimali galimybė koreguoti savo pasirinkimus.


Gali atsisakyti
Abiturientams buvo suteikta galimybė pasirinkti daugiau egzaminų, nei laikys. Kad gautų brandos atestatą, mokiniui reikia išlaikyti 2 brandos egzaminus – privalomą lietuvių kalbos ir literatūros (valstybinį ar mokyk­linį) bei vieną pasirinkto dalyko egzaminą – arba atlikti brandos darbą. Iš viso abiturientai galėjo rinktis ne daugiau kaip 7 brandos egzaminus. Kaip ir anksčiau, abiturientai negalės keisti pasirinkto dalyko brandos egzamino ir jo tipo, bet iki kovo 15 dienos gali iš iki lapkričio 24 d. pasirinktų brandos egzaminų vieno ar kelių brandos egzaminų atsisakyti, pateikę mokyklos, kurioje teikė prašymą laikyti brandos egzaminus, vadovui atsisakymą raštu. „Tokia tvarka siekiama padėti dar ne visai apsisprendusiems, ką studijuoti ir kokią specialybę pasirinkti. Iki lapkričio 24 dienos buvo galima pasirinkti daugiau brandos egzaminų, o iki kovo 15 dienos, jau galutinai priėmus sprendimą, leidžiama vieno ar kito egzamino atsisakyti“, – žiniasklaidai yra sakiusi Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė.
Abiturientas gali į anksčiau pasirinktą egzaminą, kurio nusprendė nebelaikyti, paprasčiausiai neatvykti, tačiau tokiu atveju jam brandos atestatas nebus išduotas tol, kol nebus paskelbti egzamino, į kurį jis neatvyko, rezultatai. O atsisakęs laikyti brandos egzaminą mokinys į brandos egzaminų vykdymo protokolus neįrašomas: vadinasi, jis galės gauti brandos atestatą anksčiau, kai tik turės visų savo laikytų brandos egzaminų rezultatus ir bus pasibaigęs apeliacijų teikimo terminas.


Pasirinkimai panašūs
Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 27 479 kandidatai, panašiai kaip ir praėjusiais metais. Laikyti lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą nusprendė 17 365 kandidatai, anglų kalbos – 18 258, matematikos – 16 520, istorijos – 8 137, biologijos – 6 768, geografijos – 4 589 kandidatai.
Klaipėdos rajono savivaldybėje, gruodžio mėnesio duomenimis, egzaminus rinkosi 178 Klaipėdos rajono mokiniai: Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje – 132 mokiniai, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje – 22 mokiniai, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos – 24 mokiniai, dar yra 12 eksternų ir 2 buvę mokiniai.
2023 m. pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai prasidės balandžio 12 d. užsienio kalbų valstybinių brandos egzaminų kalbėjimo dalimi. Kadangi šis egzaminas vyks dar nesibaigus ugdymo procesui, abiturientai galės jį laikyti neturėdami patenkinamo metinio įvertinimo. Norint laikyti kitus pasirinktus brandos egzaminus, bus reikalinga turėti patenkinamą metinį tų dalykų įvertinimą. Pagrindinės sesijos paskutinis brandos egzaminas numatytas birželio 27 d. Pakartotinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 28–liepos 13 dienomis. Daugiau informacijos apie egzaminus galima rasti Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėje.

Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius A. Alčauskis prognozuoja, kad šių metų Priekulės abiturientai egzaminus išlaikys geriau nei ankstesniųjų.

Linkę rizikuoti
Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis „Bangai“ sakė, kad pagal minėtą tvarką abiturientai jau apsisprendė, kokius egzaminus lankys. „Tradiciškai jie yra linkę rizikuoti ir renkasi egzaminus drąsiai. Neturi, ką prarasti, tiki savo galimybėmis. O gimnazija nedaro jokio spaudimo dėl jų pasirinkimų“, – užtikrino direktorius A. Alčauskis. Anot jo, kiekvienas renkasi laisvai, juolab kad sistema tokia, kad galima pasirinkti net dalyko, kurio nesimokei, egzaminą. Juk niekas nežino, gal žmogus papildomai daug dirba asmeniškai ar pas korepetitorių. Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius, paklaustas, ar daug dvyliktokų lankosi pas korepetitorius, atsakė: „Negaliu komentuoti – man nežinoma tokia informacija. Tačiau mokiniai aktyviai lanko ir konsultacijas po pamokų tų dalykų, kurių egzaminus yra pasirinkę.“ A. Alčauskis prognozuoja, kad šių metų Priekulės abiturientai egzaminus išlaikys geriau nei ankstesniųjų. Ši karta atsakingesnė, lankomumas taip pat geresnis. Visi egzaminai priekuliškiams vyks Gargžduose, tik dailės ir technologijų egzaminas bus Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje.


Atsakingesnis požiūris
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje šiemet 22 abiturientai. Direktorė Laima Navickienė pasakojo, kad tiek su abiturientais, tiek su jų tėvais buvo daug kalbėtasi egzaminų, tolimesnių studijų temomis, surengtas ir susirinkimas, vėliau pagal poreikį vyko konsultacijos ir su karjeros specialiste. „Svarbiausia, kad būtų suprasta, kad visos specialybės yra geros, ar studijuosi aukštojoje, ar profesinio rengimo mokykloje, nebūsi nei geresnis, nei blogesnis“, – kalbėjo L. Navickienė. Ji patikino, kad abiturientai laisvai rinkosi brandos egzaminus, tačiau pastebėjo, kad šiemet buvo atsakingesnis požiūris, pasirinkimai buvo labiau „pamatuoti“.

Tai įdomu
Valstybiniai brandos egzaminai (VBE) bus vykdomi šiuose centruose:

  • Gargždų „Minijos“ progimnazijoje: lietuvių kalbos ir literatūros VBE, matematikos VBE, užsienio k. (anglų), informacinių technologijų VBE; biologijos VBE;
  • Gargždų „Kranto“ progimnazijoje: lietuvių kalbos ir literatūros VBE, matematikos VBE, užsienio k. (anglų), istorijos VBE; fizikos VBE, geografijos VBE;
  • Klaipėdos uostamiesčio progimnazijoje – užsienio k. (rusų) VBE;
  • Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijoje – chemijos VBE.
    Lietuvių k. ir literatūros mokyklinio brandos egzamino (MBE) centras – Gargždų „Minijos“ progimnazija, brandos darbą, technologijų MBE ir menų MBE pasirinkę mokiniai juos laiko savo mokyklose.


Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių