„Revilitos“ draugystę su ukrainiečiais sulipdė keramika

Vaikai lipdė puodelius, mamos – vazas – tokie pasirinkimai vyravo neseniai VšĮ „Revilita“ surengtuose meno užsiėmimuose karo pabėgėliams. Norėta, kad ukrainietės su vaikais bent trumpam pamirštų karo siaubą, šiek tiek pabendrautų, atsipalaiduotų.


Persmelktas jaukumu
VšĮ „Revilita“ direktorė Rek­vita Bagdonienė, pati su vyru laisvu laiku savanoriaujanti ir paramos ukrainiečiams centre Gargždų Gamyklos g., pasakojo, jog šios iniciatyvos idėja labai paprasta: „Galvojome, kuo galėtume padėti ukrainiečiams. Pirmiausia neįgaliųjų dienos užimtumo lankytojai pagamino įvairių gaminių su Ukrainos simbolika: tai ir gumelės į plaukus, apyrankės, ženkliukai, magnetukai, skirtukai ir t. t. Juos įsigijusiųjų paaukotos lėšos keliauja į aukų dėžutę. Vėliau nupirksime skalbimo miltelių, higienos priemonių, buities prietaisų rajone apsistojusiems ukrainiečiams, nes jų poreikis yra didelis. Iškart sutarėme, kad galime padėti rajone apsistojusiems ukrainiečiams ir jiems pasiūlydamos meno užsiėmimus, tai, ką pačios geriausiai mokame.“
VšĮ „Revilita“ direktorė Rek­vita ir viena iš įstaigos steigėjų meno užsiėmimų vadovė Vida Kuznecovienė, taip pat meno užsiėmimų vadovė Daiva Šimuliūnienė ukrainiečius atsivežė į užsiėmimą iš Kvietinių bendruomenės centro. Pirmiausia susėdo prie bendro stalo ir susipažino, vaišindamosi garuojančia arbata ir šviežutėliu morkų pyragu. „Kontaktas užsimezgė iškart, nebuvo jokios įtampos. Moterys labai atviros, bendraujančios, tad susitikimas nuo pirmųjų minučių buvo persmelktas jaukumu ir bendryste“, – džiaugiasi Rekvita.

Ukrainietės su vaikais džiaugėsi galimybe susidraugauti su moliu.

Pareikalavo kantrybės
Iš viso „Revilitos“ užsiėmime dalyvavo trys ukrainiečių šeimos. Iš Sumų ištrūkusi Aleksandra su keturmete Afina, taip pat Julia su keturių mėnesių sūneliu Nikita bei septynmečiu Kostia, ji taip pat globoja ir penkiolikmetį brolį Dimą. Julia su šeima iš Kvietinių jau persikraustė į Gargždus. Beje, kol mama bendravo, lipdė iš molio, sūnelis Nikita visiškai nekreipė dėmesio į šurmulį ir ramiai snaudė. Keramiką išbandė ir iš karo siaubo pabėgusi Lesia su dukromis – dvylikamete Veronika ir šešiamete Jana. Visos moterys susipažino tik tada, kai buvo kartu apgyvendintos Kvietinių bendruomenės centro patalpose.
Svetingai „Revilitos“ patalpose priimtiems ukrainiečiams buvo pasiūlyta pasirinkti meno užsiėmimus: ar keramiką, ar piešimą ant puodelių, ar šilko. Tačiau didžiausio susidomėjimo sulaukė keramika, tad teko mik­linti pirštukus ir kibti į darbus. Nė viena iš ukrainiečių anksčiau nebuvo lipdžiusios, išskyrus dvylikametę Veroniką. Iš pirmo žvilgsnio keramika atrodo paprastas užsiėmimas, tačiau jam reikia daug kantrybės. Tad vaikams, žinoma, talkino mamos, nes atžalos, kaip visada, nori greito rezultato. Šiuo atveju labai padėjo „Revilitos“ patalpose esantis logopedo-specialiojo pedagogo kabinetas, kuriame vaikai pailsėdavo, pažaisdavo, po to vėl lipdydavo… Smagus sambrūzdis lipdant, renkantis, kuo dekoruoti darbus, širdelėmis ar gėlėmis, prablaškė ukrainietes. „Mums smagu išeiti, susipažinti su žmonėmis, išbandyti kažką naujo, pažinti jūsų kraštą, kur esame taip svetingai priimtos“, – pasidžiaugė Lesia, kuri Ukrainoje dirbo restorano profesionale konditere.

VšĮ „Revilita“ direktorė R. Bagdonienė (viduryje) ir nuoširdumu trykštančios meno vadovės V. Kuznecovienė (dešinėje), D. Šimuliūnienė (kairėje).

Tęs bendradarbiavimą
Pasak Rekvitos, prieš susitinkant su ukrainietėmis, jų vaikais, su meno užsiėmimų vadovėmis Vida ir Daiva apsitarė, kad karo temos pačios neužves, priešingai – leis karo siaubą išgyvenusioms moterims atitrūkti, nukreipti savo dėmesį kažkur kitur. Tačiau pačios moterys tarsi norėjo išsikalbėti, tad atvirai pasakojo savo istorijas, atsivėrė, dėl to susitikime būta ir graudulio akimirkų. „Ką joms teko išgyventi, labai baisu, todėl privalome toliau išlikti vieningi ir padėti, kuo galime“, – neabejoja pašnekovė.
Užsiėmime dalyvavusių ukrainiečių darbai buvo išdegti ir šį penktadienį jau vykusio ant­rojo susitikimo metu glazūruoti. „Džiaugiamės šia bendryste. Apsikeitėme kontaktais, tikimės, ji nenutrūks. Kviesime juos prisidėti ir prie „Margučių pievos“. Pastaroji buvo prieš trejus metus subangavusi skvere prie Gargždų knygyno, po to – sekinantis pandemijos laikotarpis, o dabar siekiame vėl atgaivinti margučių jūrą prie knygyno, tačiau norime ją ir išplėsti, kad margučių būtų ir prie šachmatų, pievelėje šalia „Revilitos“, Kvietinių g.“, – apie planuojamą akciją pranešė Rekvita.

Kvietimas
VšĮ „Revilita“ priimtų nemokamai du Ukrainos vaikus į nuolatinius keramikos užsiėmimus, kurie vyksta pirmadieniais. Taip pat priimtų vieną neįgaliųjį dienos užimtumui, jis galėtų atvykti su artimuoju, tai leistų sušvelninti kalbos barjerą.


Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių