Rinkimų rezultatai dosniausi konservatoriams ir „valstiečiams“
Pasyviai savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvavę Klaipėdos rajono rinkėjai balsus išdalijo taip, kad nė viena politinė jėga negavo reikiamo mandatų skaičiaus, kad galėtų sudaryti valdančiąją daugumą. Tad dar rinkimų naktį prasidėjo derybos tarp laimėtojų. Daugiausia mandatų – po 5 – iškovojo konservatoriai ir „valstiečiai“.
Antrajame ture dėl mero-tarybos nario pozicijos susirungs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Bronius Markauskas (3 949 balsai) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderė Rasa Petrauskienė (3 469 balsai). Net keturias kadencijas Klaipėdos rajone šeimininkavęs socialdemokratų darbo partijos Klaipėdos rajono skyriaus lyderis Vaclovas Dačkauskas tiesioginiuose merų rinkimuose liko ketvirtoje vietoje (2 222 balsai).
Patenkinti rezultatais
Rinkimų naktį politinių partijų skyrių, visuomeninių rinkimų komitetų rinkimų štabai ūžė, visi iki paskutinės minutės vylėsi kuo geresnių rezultatų. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Klaipėdos rajono skyrius rinkosi Stragnų pokylių salėje. „Tai buvo nemigos naktis, tačiau visą laiką mūsų komandoje tvyrojo džiugios nuotaikos. Esame patenkinti rezultatais, surinkome daugiausia balsų“, – dėkodama visiems palaikiusiesiems kalbėjo konservatorių lyderė R. Petrauskienė. Tačiau ji prasitarė, kad mandatų Taryboje tikėjosi gauti dar daugiau, tačiau dalyvių rinkimuose gausa lėmė balsų išsiskirstymą. Reitingavimas nepakeitė TS-LKD sąrašo pirmojo penketuko, vietomis susikeitė tik Alfredas Šiaulys (iš ketvirtosios – į penktąją) ir Jonas Dumašius (iš penktosios – į ketvirtąją). Iš viso už TS-LKD balsavo 3 639, išeitų, jog vienas mandatas jiems kainavo 727 rinkėjų balsus.
Jau kovo 17-ąją R. Petrauskienė antrajame merų rinkimų ture susirungs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiu B. Markausku. Net 41-oje Lietuvos savivaldybėje iš 60-ies vyks antrasis merų rinkimų turas.
Stiprus proveržis: vietoj vieno – penki
„Valstiečiai“ kovo 3-iosios rinkimų naktį rinkosi Laugaliuose įkurtuose „Frankesto namuose“. Tiesioginiuose merų rinkimuose, pirmajame ture, B. Markauskas surinko daugiausia balsų – 3 949, R. Petrauskienė nuo jo atsiliko 480 balsų. Tačiau savivaldybių tarybų rinkimuose, nors tiek konservatoriai, tiek valstiečiai gavo vienodai – po 5 mandatus, valstiečiai surinko 369 balsais mažiau. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos mandato Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje kaina – 654 balsai. Reitingavimas „valstiečių“ sąrašo penketuko taip pat nepakeitė, tačiau vietomis susikeitė Violeta Riaukienė, šoktelėjusi į pirmąją sąrašo poziciją ir aplenkusi Raimundą Daubarį. Taip pat viena vieta pakilo ir trečiojoje pozicijoje atsidūrė Vytautas Butkus, pirmumo balsais aplenkęs Andrių Vainių. Ankstesnėje kadencijoje „valstiečiai“ Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje turėjo tik vieną mandatą, tad šie rinkimai – stiprus jų proveržis į priekį.
Patirtis opozicijoje užgrūdino
Trečioje vietoje pagal iškovotų mandatų skaičių rikiuojasi Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. Jie surinko 2 528 balsus ir gavo 4 vietas Taryboje, tad mandato kaina – 632 balsai. Pirmumo balsai sukeitė vietomis jų lyderius. Iš antrosios į pirmąją vietą pakilo Nerijus Galvanauskas, o A. Balnionienė liko antra. Merų rinkimuose liberalei A. Balnionienei atiteko trečioji vieta, ji per 1 000 balsų atsiliko nuo į antrąjį turą patekusios konservatorės R. Petrauskienės. Priminsime, jog praėjusiuose merų rinkimuose antrajame ture A. Balnionienė liko antra, ji vos 113 balsų atsiliko nuo rinkimus laimėjusio V. Dačkausko.
Liberalai rinkimų naktį tradiciškai rinkosi Gargždų kavinėje-restorane „Lijo“. Gausiame būryje bendraminčių, komandos narių A. Balnionienė spinduliavo gerą nuotaiką. Jai šie rinkimai ypatingi ne tik dėl to, kad antrąkart dalyvavo merų rinkimuose. „Šiemet pirmą kartą Kalotės rinkimų apylinkėje balsavo ir mano jau 18-metis sūnus. Ypatinga demokratijos šventė“, – prasitarė ji.
Per praėjusius rinkimus 2015-aisiais metais liberalai buvo gavę daugiausia mandatų – 6, tačiau liko dirbti opozicijoje. „Kitos politinės jėgos jautė baimę ir susivienijo, dėl to likome už borto. Gyveni ir mokaisi. Buvo skleidžiamas mitas, esą ateisime ir viską sugriausime…“ – karčią patirtį prisiminė pašnekovė.
Trečdalis naujokų – įprasta statistika
Ketvirtoje vietoje su 3 mandatais atsidūrė visuomeninis rinkimų komitetas „Kuriam kartu“, jie surinko 1 947 balsus, jų mandato kaina – 649 balsai. Komiteto sąrašo viršūnėlėje taip pat įvyko rokiruotė. Sigitas Karbauskas nusileido iš pirmosios į antrąją vietą, o jį aplenkė Viktoras Kura. Iš ketvirtosios į trečiąją pakilo Martynas Pocius, o už jo liko ir į Tarybą jau nebepateko Regina Kernagienė. „Kuriam kartu“ komitetas rinkimų rezultatų smagiai laukė prie Vėžaičių esančioje pirtyje, kur nestigo nei gardaus juoko, nei garuojančio kugelio. „Rezultatai yra tokie, kokie yra. Žmonės taip nusprendė. Taryboje bus trečdalis naujokų, tai įprasta statistika“, – kitą rytą Gargždų knygyne prie puodelio kavos sutiktas Sigitas Karbauskas replikavo „Bangos“ korespondentei. Merų rinkimuose S. Karbauskas užėmė penktąją vietą.
Taip pat 3 mandatus pelnė Lietuvos socialdemokratų partija, surinkusi 1 783 balsus. Mandato kaina – 594 balsai. Jų trejetuko pirmumo balsai nepakeitė. Rezultatų socialdemokratai laukė savo būstinėje – Gargžduose, Klaipėdos g. Tąnakt socialdemokratų lyderė L. Liutikienė sakė, jog tikisi 5 mandatų Taryboje, tačiau rinkėjų sprendimas buvo kitoks. Merų rinkimuose L. Liutikienė užėmė šeštąją vietą.
Po du mandatus Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje iškovojo visuomeninis rinkimų komitetas „Klaipėdos rajono žemaičiai“ (mandato kaina – 765 balsai), Lietuvos socialdemokratų darbo partija (mandato kaina – 627 balsai), visuomeninis rinkimų komitetas „Bendrai geriau“ (mandato kaina – 617 balsų).
Skirtingai nei kiti, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos nariai nesirinko drauge stebėti rinkimų rezultatų. „Nusprendėme, kad tai darysime individualiai. Kadangi balsų skaičiavimas tęsėsi iki pat 4 val. ryto, nebuvo prasmės vargti. Juolab kad reitingavimo pakeistos pozicijos išryškėjo tik ryte“, – „Bangai“ komentavo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos lyderis V. Dačkauskas. Jis prisipažino tikėjęsis patekti į antrąjį rinkimų turą dėl mero pozicijos, užimta ketvirtoji vieta jam buvo nemalonus netikėtumas. „Kad ir kaip būtų, yra pradžia, yra ir pabaiga. Po balandžio 13-osios galbūt paatostogausiu, o po to grįšiu dirbti į tą įmonę, iš kurios išėjau prieš 16 metų. Didelių praradimų neturėsiu, o mero patirtis – neįkainojama, tikiuosi, kad naujasis meras tęs pradėtus darbus ir įgyvendins savus užmojus. Pats būsiu Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, tad nuo rajono aktualijų neatitrūksiu“, – užtikrino net keturias kadencijas mero poste buvęs ir kol kas tebesantis V. Dačkauskas.
TAI ŽINOTINA
- 2015-aisiais metais savivaldybių tarybų rinkimuose 6 mandatus iškovojo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, po 5 mandatus – partija „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos socialdemokratų partija, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, 3 – Žemaičių partija, po 1 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija. Tuomet rinkimuose dalyvavo 16 466, aktyvumas siekė 37,97 proc.
- Šiemet dalyvavo 18 890, aktyvumas siekė 39,94 proc., t. y. beveik dviem procentais didesnis nei ankstesniais savivaldybių tarybų rinkimais. Vis dėlto pagal aktyvumą Klaipėdos rajono savivaldybė šiemet rikiuojasi trečioje pozicijoje nuo galo. Dar pasyvesni yra tik Šiaulių rajono (39,73 proc.) bei Klaipėdos miesto (38,91 proc.) gyventojai.
- Naujoje taryboje liko 18 senbuvių, išrinkti 8 Tarybos naujokai. 2019–2023 m. Taryboje nebebus Birutos Alšauskienės, Voldimaros Jasmontaitės, Reginos Kernagienės, Albino Klizo, Algirdo Liaudanskio, Egidijaus Preibio, Egidijaus Skarbaliaus, Andželos Šakinienės, Dainiaus Šatkaus, Dalijos Šeporaitienės, Česlovo Tarvydo, Aivaro Vasyliaus.
- Kandidatų į Klaipėdos rajono merus debatuose Gargždų kultūros centre pretendentai buvo paprašyti užrašyti antrojo turo varžovus, tačiau nė vienas neatspėjo, kad tai bus B. Markausko ir R. Petrauskienės dvikova. Tačiau B. Markausko pavardė buvo užrašyta ne vieno lapelyje: jis jau tada vertintas kaip vienas realiausių kandidatų į antrąjį turą.