Rūkaliams planuojami apribojimai – abejotini

„Taip suvaržoma mano laisvė“, – argumentuoja rūkaliai, kai bandoma apriboti rūkymo viešose vietose erdves. Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo padidinti sąrašą vietų, kuriose draudžiama rūkyti, tačiau kai kuriose iš jų jau seniai nebegalima to daryti.

Skirtingi vertinimai

Visuomenėje rūkymo problema vertinama dvejopai: vieni norėtų, kad būtų iš viso uždrausta rūkyti, kiti teigia, kad taip varžoma jų laisvė. Sveikatos apsaugos ministerija pateikia dar keletą siūlymų, kur būtų draudžiama rūkyti. Vienas iš tokių – daugiabučių namų bendro naudojimo balkonuose.

Dalis visuomenės, išvydusi internetinėje žiniasklaidoje mirgančius pavadinimus apie draudimą rūkyti balkonuose, apsidžiaugė. Tačiau paaiškėjo, kad tai galiotų tik bendro naudojimo balkonams. Tabako kontrolės įstatyme yra aiškiai apibrėžta, kad negalima rūkyti bendrose gyvenamosiose ir kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais.

„Žmonės mano, kad yra kažkas visai naujai keičiama, bet iš tikrųjų taip nėra. Jau seniai yra priimta, kad bendrojo naudojimo patalpose negalima rūkyti, o bendrojo naudojimo balkonai būtent tokioms patalpoms ir yra priskiriami“, – sakė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Edgaras Kuturys.

Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento direktorius Marius Narmontas taip pat patvirtino, kad tokio tipo balkonai priskiriami bendro naudojimo patalpoms. Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas su tuo nesutinka ir, jų vertinimu, tai du skirtingi dalykai.

Nedarys skubotų sprendimų

Draudimas rūkyti bendro naudojimo balkonuose taip pat sulaukė nemažai palaikymo. Daugiabučio namo gyventojas Gvidas „Bangai“ pasakojo, kad neapsikentęs nuolat į butą patenkančių cigarečių dūmų persikėlė gyventi kitur. „Turėjau kaimynus, kurie rūkydavo bendro naudojimo balkone, o dūmai patekdavo į mano butą. Drabužiai, baldai – viskas smirdėdavo lyg pats rūkyčiau, nuo tos didžiulės smarvės svaigdavo galva“, – prisiminė jaunuolis. Vis dėlto daugiausia skundų sulaukiama dėl rūkymo asmeniniuose balkonuose ar netgi pačiuose butuose.

„Bangos“ feisbuko lankytojų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė. Vieni mano, kad taip suvaržoma žmogaus laisvė, kiti – kad reikia gerbti nerūkančiuosius. Tabako vartojimo mažinimo tema yra labai jautri visuomenei, todėl Sveikatos apsaugos ministerija teigia neketinanti daryti skubotų sprendimų. „Šiuo metu projektas pateiktas suinteresuotoms institucijoms, visuomenei derinti jį ir gauti pastabas, kurios bus vėliau nagrinėjamos. Įvertinus gautus pasiūlymus, projektas bus tikslinamas ir teikiamas Vyriausybei, o jai pritarus – Seimui“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos strateginės plėtros skyriaus ryšių su visuomene projektų vadovė Alina Žilinaitė.

Sveikatos apsaugos ministerija pateikė ir daugiau siūlomų vietų, kur būtų negalima rūkyti: daugiabučių namų bendrojo naudojimo balkonuose, terasose, galerijose, dengtose viešojo transporto stotelių vietose, paplūdimiuose, vaikų žaidimo aikštelėse bei vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis (prie lauke esančių stalų, pavėsinėse, kituose lauko įrenginiuose).

Baus pilietinė bendruomenė

Įvedus draudimą rūkyti daugiabučių namų bendro naudojimo balkonuose, kontrolė būtų vykdoma pilietinės visuomenės pagalba. „Pamenu, kai anksčiau buvo vykdoma diskusija šia tema ir policija kėlė klausimą, kas eis po daugiabučius ir tikrins, kaip pagauti pažeidėjus. Čia lieka tik žmonių pilietiškumas – jų skundai“, – kalbėjo E. Kuturys. Jo teigimu, toks įstatymas paverčiamas neįvykdomu.

Skundo nepakanka, tam reikalingi įrodymai. „Jeigu gyventojai nepadeda surinkti įrodymų, tada turėtumėme stovėti prie balkonų ir stebėti, kas ir kur, bet taip nebus“, – sakė E. Kuturys.

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, draudimo priežiūra bus vykdoma taip, kaip ir dabar įgyvendinamas draudimas vartoti tabako gaminius tam tikrose vietose.

Kalbant apie rūkymą bendrojo naudojimo patalpose kontroliavimą, skundų sulaukiama mažai. „Žmonės patys susitvarko, susitaria su rūkančiais asmenimis ar klijuoja lipdukus, kurie draudžia rūkyti tam tikrose vietose“, – aiškino Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas. Taip pat jis pastebi, kad žmonės tikrai tampa sąmoningesni ir pradeda suprasti vieni kitus.

Pagal Tabako kontrolės įstatymą už rūkymą bendrojo naudojimo patalpose gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 Eur iki 50 Eur.

Edita KALNIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content