Saulėtą javapjūtę auksiniai grūdai byra

Rajono žemdirbiai, džiaugdamiesi saulėtais, karštais rugpjūčio orais skuba doroti javų derlių. Grūdų byra daugiau nei pernai. Žieminius nukūlę, ne visi gali važiuoti į vasarojaus laukus.

Dituviškis, sėklinių javų ūkio savininkas, Artūras Česnauskas praėjusią savaitę nukūlė žieminius javus. Tačiau pirmadienį dar nebuvo nukūlęs pusės javų, kuriuos augina daugiau nei 400 hektarų.

Šiemet ūkininkas ypač patenkintas javų derliumi: kvietrugių byrėjo po 7,5 tonas iš hektaro, kviečių – po 7 t. Pernai prikūlė mažiau – apie

6 tonas iš ha. A. Česnauskas džiaugėsi labai geru žirnių derliumi – 4,7 t iš ha. Šią savaitę jo ūkyje kuliamos avižos byra po 6,5 t iš ha, taip pat kaip ir pernai. Gausus derlius iš tų laukų, kuriuos valdo jau seniai. „Derlingumas priklauso nuo kokybiško žemės įdirbimo, tinkamo tręšimo, – kalbėjo pašnekovas. – Reguliuoju dirvų rūgštingumą – kalkinu laukus. Rūgštingumas – didelė problema Žemaitijoje. Šiemet planuoju atsivežti kalkinių trąšų“.

Kiekvienas ūkininkas turi savo technologijas. „Reikia skaičiuoti, kiek atiduodi ir kiek sugebi gauti, – akcentavo A. Česnauskas. – Šie metai mano ūkyje – tręšimo: stipriai tręšiau fosforo ir kalio trąšomis. Tai perteklinis tręšimas – žemei duodu daugiau nei reikia, o 2 metus netręšiu. Supuvę šiaudai dirvoje mineralizuojasi ir puvinys fosforo, kalio trąšomis grįžta į žemę“.

Dituviškis tiesiai iš laukų grūdus veža į sandėlį, nes, jo teigimu, šie tokie sausi, jog nebereikia džiovinti. Turėdamas modernų sandėlį, A. Česnauskas nedaro sutarčių su grūdų supirkėjais, bet laukia, kol rinkoje bus optimali kaina. Maistiniai kviečiai bus eksportuojami į užsienį. „Pernai avižas vežiau į Latviją, šiemet – irgi. Turint gerą produkciją, galima gauti gerą kainą. Kokybė priklauso nuo technologijų“, – dėstė ūkininkas.

Per 23 ūkininkavimo metus javapjūtei nebuvo tokių palankių orų kaip šiemet. „Pernai tokiu metu lijo. Ūkininkai spjaudėsi, kad maistiniai grūdai virto pašariniais, smuko jų kaina“, – prisiminė dituviškis.

Vasariniams miežiams kulti esą dar ne laikas, bet kol nupjaus avižas, ir šiuos galės kulti.

Pirmadienį Kretingalės KŽŪB buvo nukirsta 50 proc. javų – visi žieminiai taip pat žirniai. Sekmadienį javapjūtėje dirbantys žmonės ilsėjosi, o šios savaitės pradžioje ruošė dirvas rudens sėjai.

„Vasarojus vėluoja bręsti – teks palaukti kelias dienas“, – kalbėjo bendrovės vadovas Gerardas Liorenšaitis. Ir pridūrė, jog dar nebuvo metų, kad nukirtus žieminius, reikėtų laukti vasarinių javų brandos.

Bendrovės aruoduose jau supilta 4,5 tūkst. tonų grūdų. Kviečius teko truputį džiovinti. Bendras derlingumas – apie 5 t iš ha, kviečių – 5,5 t.

Apie 400 ha javų auginantis Vaidas Riauka iš Girininkų pirmadienį buvo nukūlęs daugiau nei pusę. Javapjūtė vyksta sparčiai, šiųmečio derliaus nėra ko lyginti su pernykščiu: žieminių kviečių – 5,5 t iš ha, kvietrugių – 5 t. Ūkininkas neprarado geros nuotaikos net ištikus nelaimei: praėjusią savaitę iškrito iš kombaino ir susižalojo. „Būna ir blogiau“, – optimistiškai kalbėjo jis.

Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojos Genovaitė Valauskienė pirmadienį teigė, kad rajono ūkininkai jau nukūlė žieminius javus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių