Savaitgalį – ypatingas aplinkosaugininkų dėmesys poilsiaujantiems Kuršių nerijoje

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) primena, kad visoje šalyje vyksta akcija „Poilsiauk atsakingai“, o šį savaitgalį ypatingas dėmesys bus skiriamas Kuršių nerijos nacionaliniam parkui. Bus tikrinama, ar poilsiautojai laikosi šio parko lankymosi taisyklių. Jų nepažeisite prisiskynę invazinio augalo – muilinių gubojų, ir padarysite gerą darbą gamtai.

Patikrinimus organizuos Klaipėdos ir Šiaulių valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Klaipėdos apskrities VPK ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.  

„Kalbėdami apie Kuršių neriją, visi pabrėžiame, kad tai vienas gražiausių Lietuvos kampelių, tik kad Kuršių nerijos būklė priklauso nuo mūsų pačių, daug kas pamiršta. Nuvykę į ikimokyklinio ugdymo įstaigas vaikams paaiškiname, kaip lengva užteršti vandenį ir orą, sunaikinti miško paklotę, sukelti gaisrą, suardyti kopas. Tik keista, kad neretai ir suaugusiesiems tenka tai aiškinti. Šįkart norime priminti, kiek kainuoja neatsakingas elgesys. Ir kartu mielai atsakysime į visus poilsiautojų klausimus“, – sakė AAD Klaipėdos valdybos viršininkė Ramunė Lukaševičienė.

Kaip teigia aplinkosaugininkai, lankantis Kuršių nerijos pajūryje svarbu vadovautis ir Lankymosi miške taisyklėmis, numatančiomis, kad motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele: t. y. išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.

Visu pajėgumu, kaip įprasta, dirbs ir Pranešimų priėmimo tarnyba, pranešimus priimanti ir iš gyventojų, ir iš Bendrojo pagalbos centro operatorių. Įvertinę gautus pranešimus, budintys pareigūnai sprendžia, kaip į juos reaguoti, arba konsultuoja rūpimais klausimais.

Tuo metu Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotojai kviečia svečius ir gyventojus skinti kuo daugiau muilinės gubojos, kuri šiuo metu kaip tik žydi. Taip prisidėsite prie šio invazinio augalo naikinimo ir padėsite išsaugoti pajūrio biologinę įvairove.

Sparčiai plisdama ir suvešėdama tankiais sąžalynais, muilinė guboja palaipsniui išstumia vietines augalų rūšis – pajūrinę smiltnendrę, smiltyninę rugiaveidę, pajūrinį eraičinę, baltijinę smiltlendrūnę, baltijinę linažolę ir kitas.

Primename, kad Kuršių nerijos nacionalinio parko lankymo taisyklės draudžia:

  • važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ne ant kietosios kelio dangos, užstatyti užtvarus ir įvažiavimus į mišką;
  • statyti palapines, apsistoti su kemperiais, išskyrus specialiai tam įrengtas, ženklais pažymėtas vietas;
  • kurti laužus, naudoti atvirą ugnį, išskyrus specialiai tam įrengtas, ženklais pažymėtas vietas bei namų valdas;
  • kopti ar leistis Parnidžio kopos šlaitu, ardyti kopų sutvirtinimus, žaloti ar naikinti reljefo formas;
  • šiukšlinti, gadinti rekreacinius įrenginius, informacines rodykles, stendus, riboženklius, ženklus, užtvarus ir priešgaisrinius įrenginius;
  • lankytis Naglių ir Grobšto gamtiniuose rezervatuose, išskyrus įrengtus pėsčiųjų ir dviračių takus, drėgnąją paplūdimio dalį;
  • išsilaipinti iš plaukiojimo priemonių į Kuršių marių krantą Naglių ir Grobšto gamtiniuose rezervatuose.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai apie pastebėtus gamtosaugos pažeidimus prašo pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

Aplinkos ministerijos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių