Seimas pratęsė nepaprastosios padėties galiojimą Lietuvoje

Asociatyvi nuotr.

Seimas dar kartą trims mėnesiams pratęsė nepaprastosios padėties galiojimą Lietuvoje.

„Siūloma pratęsti nepaprastąją padėtį todėl, kad niekas nepasikeitė, niekas nepagerėjo, kaip tik pablogėjo – atsirado papildomos Rusijos pajėgos Baltarusijos teritorijoje. Nėra jokio pagrindo sakyti, kad pagerėjo saugumo situacija, ir galime nebekreipti dėmesio į tai, į ką kreipėme dėmesį pastaruosius metus. Nesu girdėjusi, kad pasienio gyventojai dėl to kentėtų, o kad valstybės saugumas, priežiūra yra sustiprinta, institucijų dėmesys yra didesnis negu bet kada buvęs, nemanau, kad tai pasienio gyventojams yra blogai“, – pritarti projektui kvietė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Nepaprastoji padėtis galios:

1) visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika;

2) visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi;

3) pasienio kontrolės punktuose, esančiuose ne pasienio ruožo teritorijoje (pasienio kontrolės punktuose tarptautiniuose oro uostuose, atvirame tarptautinei laivybai uoste, geležinkelio stotyje ar prie automobilių kelio pasienyje įsteigta vieta, kurioje įgaliotos valstybės institucijos ir įstaigos atlieka patikrinimus).

„Nuo tada, kada šis sprendimas buvo priimtas pirmą kartą, apie 19 tūkst. asmenų buvo neįleisti į Lietuvos Respubliką. Ar tai yra mažai? Manau, kad tai aiškiai parodo, kad ataka iš Baltarusijos pusės vyksta su Baltarusijos pareigūnų pagalba. Dabar matome tam tikras grėsmes ir iš Kaliningrado pusės, nes atsiranda nauji skrydžiai, todėl tikrai turime būti pasiruošę. Kalbant apie pareigūnus, visas aprūpinimas, priemonės, kariuomenės pasitelkimas – yra, bet mes turime duoti ir teisinius įrankius mūsų pareigūnams vykdyti mūsų saugumo politiką“, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Nepaprastoji padėtis įvedama nuo gruodžio 17 d. 00 valandų 00 minučių iki 2023 m. kovo 16 d. 24 valandos 00 minučių. Jos metu bus taikomos šios nepaprastosios priemonės:

1) valstybės rezervo naudojimas siekiant užtikrinti tinkamas nuo karinės agresijos ir (ar) persekiojimo besitraukiančių užsieniečių priėmimo sąlygas; siekiant pašalinti kilusią grėsmę pirmaeiliams Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams ir visuomenės rimčiai;

2) valstybės sienos apsaugos sustiprinimas, tam pasitelkiant Lietuvos kariuomenę;

3) užsieniečių, vykstančių pagal specialiąją tranzito schemą, tranzitas per Lietuvos Respublikos teritoriją vyksta laikantis Užsienio reikalų ministerijos nustatytų ir su Valstybės sienos apsaugos tarnyba suderintų sąlygų;

4) užsieniečių vizų režimo sugriežtinimas. Sugriežtinus vizų režimą, sustabdomas Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos piliečių prašymų išduoti vizas priėmimas ir sprendimų dėl šių prašymų priėmimas Lietuvos Respublikos vizų tarnybose užsienyje, išskyrus atvejus, kai dėl vizų išdavimo tarpininkauja Užsienio reikalų ministerija;

5) teritorijose, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis, transporto priemonių ir asmenų bei jų bagažo tikrinimas įstatymų nustatyta tvarka, siekiant surasti ir paimti neteisėtai laikomus šaunamuosius ginklus, kitokias pavojingas medžiagas bei priemones, nustatyti ir sulaikyti įstatymų pažeidėjus, užtikrinti viešąją tvarką ir visuomenės rimtį, apsaugoti gyventojų gyvybę, sveikatą ir turtą.

Ribojant Rusijos Federacijos piliečių vykimą per Europos Sąjungos išorės sieną, Valstybės sienos apsaugos tarnyba užtikrina, kad per Europos Sąjungos išorės sieną į Lietuvos teritoriją būtų įleidžiami tik Vyriausybės nustatytus kriterijus atitinkantys Rusijos Federacijos piliečiai.

Už Seimo nutarimą „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ (projektas Nr. XIVP-2311(2) balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 21, 29 parlamentarai susilaikė.

Pagal šiuo metu galiojantį rugsėjo 13 d. priimtą nutarimą, nepaprastoji padėtis visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje buvo įvesta nuo rugsėjo 16 d. 00 valandų 00 minučių. Ji galios iki gruodžio 16 d. 24 valandos 00 minučių.

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvos Respublikos Prezidentas 2022 m. vasario 24 d. dekretu įvedė nepaprastąją padėtį visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje laikotarpiui nuo vasario 24 d. 13 valandų 00 minučių iki kovo 10 d. 24 valandos 00 minučių. Seimas tą pačią dieną nutarimu patvirtino šį Prezidento priimtą sprendimą. Nepaprastoji padėtis dėl Rusijos Federacijos veiksmų, kurie kelia grėsmę pirmaeiliams Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams, buvo pratęsta dar tris kartus.

LR Seimo informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių